| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzeba skrócić okres absencji chorobowej pracownika, za który płaci firma

Trzeba skrócić okres absencji chorobowej pracownika, za który płaci firma

Firmy narzekają na nagminne wykorzystywanie przez pracowników zwolnień lekarskich w sposób nieuprawniony. Dlatego konieczne jest uszczelnienie systemu kontroli zwolnień oraz skrócenie okresu absencji chorobowej pracownika, za jaki płaci pracodawca.

Takie propozycje zgłaszają Pracodawcy RP, biorąc pod uwagę wyniki raportu firmy Sedlak&Sedlak dotyczącego podejścia Polaków do różnego rodzaju oszustw w pracy. Z raportu wynika, że najwięcej kłopotów z pracownikami pracodawcy mają w związku z nagminnym wykorzystywaniem nieuprawnionych zwolnień lekarskich.


Potwierdzają to również wyniki kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje ona, że co ósma osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie miała do niego prawa. Zdarzają się również sytuacje, kiedy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest jako forma urlopu w sytuacji, gdy pracodawca odmówił udzielenia kilku dni wolnego pracownikowi.


Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że pracownicy zdają się nie mieć świadomości, że ich dobra praca i podejście do wykonywanych obowiązków jest jednym z elementów, które wpływają na wynik finansowy firmy, a więc i szanse na uzyskanie przez nich podwyżki.


Kolejnym problemem dla firm są notoryczne spóźnienia pracowników, które poważnie naruszają tok pracy. W takich sytuacjach pomocne może okazać się zdaniem Pracodawców RP wykorzystanie nowoczesnych technologii umożliwiających rejestrowanie czasu pracy, do których jest coraz większy dostęp. Ich zastosowanie w firmie umożliwiłoby większą kontrolę nad czasem pracy danego pracownika oraz szybszą reakcję na niewłaściwe jego zagospodarowanie.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »