| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GIODO. Od dziś kary za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych

GIODO. Od dziś kary za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych

Większe kary za nieprawne przetwarzanie danych osobowych i lekceważenie zleceń GIODO wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1497). Wchodzi ona w życie 7 marca.

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, umożliwi egzekwowanie decyzji GIODO na drodze postępowania egzekucyjnego.

Na podstawie zapisów w tej ustawie przedsiębiorca, który zlekceważy zalecenia generalnego inspektora ochrony danych osobowych będzie mógł być ukarany karą 50 tys. zł, zaś osoba fizyczna karą 10 tys, zł. Kara taka może być nakładana wielokrotnie - na osobę fizyczną do pułapu 50 tys. zł, zaś przedsiębiorca może zapłacic w sumie do 200 tys. zł. 

Również za utrudnianie kontroli prowadzonej przez GIODO będzie groziła przedsiębiorcy kara - będzie to kara ograniczenia wolności lub grzywny. Za uniemożliwianie i utrudnianie pracy inspektorom grozić będzie kara pozbawienia wolności do lat dwóch. 

Kary i grzywny mają być stosowane w stosunku do osób i firm, które nie dostosują się do upomnień i zaleceń GIODO w zakresie ochrony danych osobowych w wyznaczonych przez GIODO terminie. Kara taka będzie mogła być orzeczona zarówno wobec pracownika, który utrudni pracę GIODO, jak i wobec kierownictwa firmy. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »