| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 5 lat na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych

5 lat na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych

Nowelizacja  Kodeksu postępowania cywilnego zakłada ona dłuższy termin na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych, jeśli przyczyną tego jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o KPC.

Zgodnie z ustawą, jeśli TK orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą przepisu, na podstawie którego wydano wyrok, zakończone postępowanie będzie można wznowić w okresie do pięciu lat od uprawomocnienia się tego wyroku. Dotychczas termin ten wynosił dwa lata.

 

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, dotychczasowy przepis - choć uzasadniany potrzebą stabilizacji obrotu gospodarczego - ograniczał możliwość wznowienia konkretnych postępowań. "Jest to zatem rozwiązanie krzywdzące dla strony, jako że może zostać pozbawiona sposobności dochodzenia swych praw z przyczyn de facto od niej niezależnych, a zwłaszcza ze względu na czas trwania postępowania przed Trybunałem" - głosiło uzasadnienie zmian.

 

Na potrzebę zmiany tego zapisu zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w październiku 2009 r. Odpowiedni artykuł konstytucji głosi, iż "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe (...) stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania".

Sejm uchwalił nowelizację 25 lutego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »