REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,1 proc.

REKLAMA

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,1 proc. wobec 13,2 proc. w lutym - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

 W marcu 2011 r. w porównaniu do lutego br. odnotowano nieznaczny spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ub. roku nastąpił wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia.

REKLAMA

REKLAMA

Większa niż przed miesiącem, ale mniejsza niż przed rokiem była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Więcej osób niż w lutym 2011 r., ale mniej niż w marcu 2010 roku wyrejestrowano z urzędów pracy. W końcu marca 2011 roku urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w lutym 2011 r., ale mniejszą niż w marcu 2010 roku - podał GUS.

W końcu marca 2011 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 133,9 tys. bezrobotnych - mniej niż przed miesiącem o 16,3 tys. osób. 43,6 proc. bezrobotnych mieszkało na wsi. Z informacji GUS wynika, że w stosunku do lutego 2011 r. spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 14 województwach, najbardziej znaczący: w opolskim (3,2 proc.), podlaskim (2,8 proc.), lubuskim (2,3 proc.) oraz wielkopolskim (1,8 proc.). Tylko w województwie łódzkim i mazowieckim odnotowano niewielki wzrost liczby bezrobotnych (odpowiednio o 0,2 proc. i 0,9 proc.).

W porównaniu z marcem 2010 roku bezrobocie zwiększyło się w 13 województwach, najbardziej znaczący wzrost odnotowano w województwach: małopolskim i mazowieckim (po 6,1 proc.), śląskim (5,9 proc.), lubelskim (4,9 proc.) oraz podlaskim (4,5 proc.). W trzech województwach liczba bezrobotnych spadła: lubuskim (4,0 proc.), wielkopolskim (2,1 proc.) oraz dolnośląskim (1,2 proc.).

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu marca 2011 r. stanowili 13,1 proc. ludności aktywnej zawodowo (w lutym 2011 r. - 13,2 proc.; w marcu 2010 r. - 13 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (21,4 proc.), zachodnio-pomorskim (18,6 proc.), kujawsko-pomorskim (17,5 proc.), podkarpackim (16,5 proc.) i lubuskim (16,4 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się zaś województwa: ielkopolskie (9,8 proc.), mazowieckie (10,1 proc.), śląskie (10,8 proc.) i małopolskie (11,1 proc.).

Do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 218,9 tys. osób poszukujących zatrudnienia (o 6,3 tys. więcej niż w lutym 2011 r. i o 23,9 tys. mniej niż w marcu 2010 roku). Wśród bezrobotnych nowo zarejestrowanych 178,5 tys. osób, tj. 81,5 proc. stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny przed miesiącem - 81,1 proc., przed rokiem - 79,8 proc.).

Najliczniejszą grupę wśród bezrobotnych stanowiły osoby w wieku 25-34 lata (29,6 proc. ogółu zarejestrowanych) oraz do 24 lat (22 proc.). Największa grupa osób pozostających bez pracy miała wykształcenie zasadnicze zawodowe - 28,4 proc. oraz gimnazjalne i niższe - 28,3 proc. ogółu zarejestrowanych w urzędach pracy.

Bez prawa do zasiłku pozostawało 1 mln 783,7 tys. osób (83,6 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych) wobec 1 mln 789,1 tys. osób (83,2 proc.) w lutym 2011 r. i 1 mln 663,1 tys. (80,1 proc.) w marcu 2010 roku. W tej grupie bezrobotnych 43,8 proc. to mieszkańcy wsi.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA