REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata targowa - nowe regulacje

REKLAMA

Od 19 czerwca 2011 r. opłatę targową będą płacić właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części. Oznacza to np., że jeśli nawet kiosk na targowisku, z którego prowadzona była sprzedaż, jest uznawany za budowlę i jego właściciel płaci podatek od nieruchomości, to po nowelizacji będzie dodatkowo płacić opłatę targową.

 

REKLAMA

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych będą bez wyjątków wyłączać z opłaty targowej sprzedaż dokonywaną w budynkach lub w ich częściach.

REKLAMA

W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 grudnia 2009 r. (sygn. K 7/08) uznano przepisy regulujące to, kto powinien wnosić opłatę targową, za niejasne i nieprecyzyjnie sformułowane. Przez to przepisy te wywołują niepewność po stronie ich adresatów co do przysługujących im praw i obowiązków. Efektem tego wyroku jest omawiana nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol).

Przypomnijmy, że art. 15 ust. 2a w brzmieniu przed nowelizacją stanowił, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Zdaniem TK nie sposób było ustalić, jakiego rodzaju obiekty można zakwalifikować do wymienionych kategorii (tzn. targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw). W szczególności, jeżeli obiekty te były jednocześnie budynkami, nie sposób było ustalić, czy były, czy też nie były zwolnione z opłaty targowej. Z tego też powodu regulację tę TK uznał za niezgodną z Konstytucją i określił 18-miesięczny termin na zmianę przepisów w tym zakresie. Wyznaczony przez TK termin upływa właśnie 19 czerwca br., dlatego taki jest też termin wejścia w życie omawianej nowelizacji.

Po nowelizacji przepisy jednoznacznie stwierdzają, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach (dodany art. 15 ust. 2b upol). Jednocześnie od 19 czerwca 2011 r. zostanie uchylony art. 16 upol. W praktyce oznacza to, że po nowelizacji kupcy prowadzący sprzedaż z pawilonów, kiosków, kontenerów i „szczęk” niespełniających kryteriów do uznania za budynek będą płacić opłatę targową. Będzie tak, nawet jeżeli np. pawilon był uznawany za budowlę dla celów podatku od nieruchomości. Warto w tym momencie przypomnieć, że w definicji budynku mieszczą się jedynie obiekty stale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mające fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 upol).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

• ustawa z 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA