Opłata targowa - nowe regulacje
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych będą bez wyjątków wyłączać z opłaty targowej sprzedaż dokonywaną w budynkach lub w ich częściach.
REKLAMA
W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 grudnia 2009 r. (sygn. K 7/08) uznano przepisy regulujące to, kto powinien wnosić opłatę targową, za niejasne i nieprecyzyjnie sformułowane. Przez to przepisy te wywołują niepewność po stronie ich adresatów co do przysługujących im praw i obowiązków. Efektem tego wyroku jest omawiana nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol).
Przypomnijmy, że art. 15 ust. 2a w brzmieniu przed nowelizacją stanowił, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Zdaniem TK nie sposób było ustalić, jakiego rodzaju obiekty można zakwalifikować do wymienionych kategorii (tzn. targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw). W szczególności, jeżeli obiekty te były jednocześnie budynkami, nie sposób było ustalić, czy były, czy też nie były zwolnione z opłaty targowej. Z tego też powodu regulację tę TK uznał za niezgodną z Konstytucją i określił 18-miesięczny termin na zmianę przepisów w tym zakresie. Wyznaczony przez TK termin upływa właśnie 19 czerwca br., dlatego taki jest też termin wejścia w życie omawianej nowelizacji.
Po nowelizacji przepisy jednoznacznie stwierdzają, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach (dodany art. 15 ust. 2b upol). Jednocześnie od 19 czerwca 2011 r. zostanie uchylony art. 16 upol. W praktyce oznacza to, że po nowelizacji kupcy prowadzący sprzedaż z pawilonów, kiosków, kontenerów i „szczęk” niespełniających kryteriów do uznania za budynek będą płacić opłatę targową. Będzie tak, nawet jeżeli np. pawilon był uznawany za budowlę dla celów podatku od nieruchomości. Warto w tym momencie przypomnieć, że w definicji budynku mieszczą się jedynie obiekty stale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mające fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 upol).
Podstawa prawna:
• ustawa z 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA