REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PARP wyda 4 mln zł na zwiększenie innowacyjności klastrów

REKLAMA

Na inwestycje, m.in. szkolenia i doradztwo, klaster może otrzymać z UE prawie 20 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce przeznaczyć 4 mln zł na poprawę konkurencyjności i innowacyjności polskich klastrów. Realizacja tego zamierzenia potrwa 20 miesięcy. 

Przedsięwzięcie PARP "Polskie klastry i polityka klastrowa" ma się koncentrować m.in. na promocji klastrów, ich oferty rynkowej i możliwości współpracy w kraju i za granicą, dotyczącej m.in. badań i rozwoju.

REKLAMA

"Chcemy zaprosić do debaty przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu klastrów i ich rozwijaniu. Abyśmy wiedzieli, z jakimi problemami się borykają, co jest im potrzebne, aby rozwijali swoją działalność, nie tylko w Polsce, ale też na rynkach zagranicznych" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezesa PARP Aneta Wilmańska.

Z badania przeprowadzonego przez PARP w 2010 roku "Benchmarking klastrów w Polsce - 2010" wynika, że klastry mają problemy i potrzeby m.in. natury prawnej, niewystarczające zaplecze finansowe, brakuje im odpowiedniej kadry.

REKLAMA

"Chcemy stworzyć płaszczyznę dialogu pomiędzy instytucjami publicznymi i podmiotami żywo zainteresowanymi rozwojem klastrów w Polsce. Klastry z założenia opierają się na współpracy między uczestnikami. Aby je stworzyć, interesariusze muszą współdziałać także z resortami, m.in. gospodarki, nauki i rozwoju regionalnego oraz samorządami. Zależy nam na wypracowaniu konkretnych rozwiązań sprzyjających rozwojowi klastrów" - podkreśliła Wilmańska.

Klaster to geograficzna koncentracja wzajemnie powiązanych firm, działających w pokrewnych sektorach, i związanych z nimi instytucji - np. uniwersytetów, instytucji finansowych, naukowo-badawczych. Dzięki współpracy osiągają lepsze wyniki w działalności innowacyjnej. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Klastry funkcjonują w bardzo różnych branżach: w wysoko innowacyjnych i tych mniej innowacyjnych. W Polsce najwięcej klastrów jest z branży informatyki, lotnictwa, telekomunikacji. Ich wsparcie jest jednym z naszych kluczowych celów" - powiedziała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

Przedstawiciele PARP mówili w czwartek, że w ostatnich latach dynamicznie rośnie zainteresowanie klastrami. Powstają różne inicjatywy, których celem jest rozwój silnych i konkurencyjnych specjalizacji gospodarczych.

REKLAMA

Dzięki powiązaniom w ramach klastra łatwiejszy staje się transfer nowoczesnych rozwiązań, w tym technologicznych. "Kiedy 8 lat temu tworzyliśmy klaster Dolina Lotnicza, uczestniczyło w nim 18 firm zatrudniających niespełna 9 tys. pracowników. Wartość eksportu elementów konstrukcyjnych, samolotowych części, sięgała 250 mln dolarów. Dziś nasz klaster liczy 85 spółek, w których pracuje ponad 22 tys. specjalistów, sprzedaż podzespołów przyniosła w 2010 r. około miliarda dolarów przychodów" - powiedział dyrektor Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza Andrzej Rybka.

Przedsięwzięcie PARP będzie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 2.1.3. Z kolei z programu "Innowacyjna gospodarka" na lata 2007-2013 PARP ma na rozwój klastrów ponad 400 mln zł. Agencja podpisała już 7 umów na około 100 mln zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA