REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otwarcie rynku pracy wpłynie na rozwój współpracy z Polską

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Otwarcie niemieckiego rynku pracy 1 maja przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy polsko-niemieckiej oraz poprawy koniunktury w obu krajach - ocenili uczestnicy poniedziałkowej konferencji w Berlinie na temat stosunków gospodarczych Polski i Niemiec.

"Swoboda przepływu pracowników jest powodem do radości. Cieszymy się, że znikną jedne z ostatnich barier dla pełnej integracji z UE" - powiedział w trakcie konferencji ambasador Polski w Niemczech Marek Prawda.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem szefa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Zagranicznych w ambasadzie w Berlinie Jacka Robaka 1 maja będzie dniem nastania pełnej normalności dla mieszkańców Europy. "Żałujemy, że trwało to siedem lat. Rynki pracy innych krajów od dawna są otwarte dla wykwalifikowanych pracowników z Polski" - powiedział Robak. Jak wynika z zaprezentowanych przez niego danych, w 2009 r. za granicą mieszkało 1,8 mln Polaków, z czego 1,570 mln w krajach UE, a w Niemczech - ponad 400 tysięcy.

Z przedstawionych na konferencji prognoz Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy w Norymberdze, dotyczących emigracji zarobkowej z ośmiu wschodnioeuropejskich państw UE po 1 maja, wynika, że do Niemiec napływać będzie rocznie 100-140 tysięcy pracowników z tych krajów, z czego od 45 do 60 proc. stanowić będą Polacy. Według tych szacunków w latach 2011-2014 pracę w RFN zechce podjąć 230 tysięcy polskich obywateli. Najwięcej uda się przypuszczalnie do Nadrenii Północnej-Westfalii, głównie regionu Duesseldorfu, Górnej Bawarii, Badenii-Wirtembergii oraz Berlina.

REKLAMA

Najważniejszym motywem podejmowania decyzji o emigracji zarobkowej są różnice w wysokości płac między Polską a Niemcami - zauważył szef Wydziału Ekonomicznego ambasady polskiej Tomasz Kalinowski. Jak dodał, jeszcze przed 10-15 laty płace w Niemczech były nawet 10 razy wyższe niż w Polsce, a obecnie są około cztery razy wyższe. Uwzględniając siłę nabywczą, różnica jest jeszcze mniejsza.

Z danych przedstawionych na berlińskiej konferencji wynika też, że dzięki ożywieniu koniunktury gospodarczej w Niemczech w 2010 r. Polska umocniła swą wysoką dziesiątą pozycję na liście partnerów handlowych RFN. Dynamicznie rósł polski eksport do Niemiec - o 19 proc. liczony rok do roku, a także import (18 proc.), co pomogło odbudować stan dwustronnej wymiany handlowej sprzed kryzysu. Wolumen obrotów wyniósł w zeszłym roku 59 mld euro, co oznacza wzrost o 19 proc. w porównaniu z 2009 r. Polska odnotowała dodatnie saldo wymiany z Niemcami w wys. 2 mld euro. Dynamika w eksporcie utrzymuje się również w tym roku; w styczniu 2011 r. polski eksport do Niemiec wzrósł o ponad 20 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemcy są na drugiej pozycji w rankingu inwestorów zagranicznych w Polsce; za 2010 rok wartość niemieckich inwestycji bezpośrednich przekroczyła 2,8 mld euro (za 2009 r. - 1,9 mld), na co znaczący wpływ miało przejęcie przez koncern Deutsche Telekom 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej Era. Na koniec zeszłego roku skumulowana wartość niemieckich inwestycji w Polsce wyniosła 23 mld euro.

Stosunkowo nowym zjawiskiem w polsko-niemieckich stosunkach gospodarczych są rosnące polskie inwestycje w Niemczech. Jak szacuje Robak, ich wartość przekroczyła już miliard euro. Największym polskim inwestorem w Niemczech jest PKN Orlen, właściciel ponad 500 stacji benzynowych w północnych Niemczech. Drugą pozycję zajmuje grupa Ciech, która w 2007 r. za 75 mln euro przejęła jako strategiczny inwestor fabrykę sody kalcynowanej w Stassfurcie w Saksonii Anhalt, a w lutym 2009 r. uzyskała w niej 100 proc. udziałów.

W 2010 r. Polacy zainwestowali w Niemczech 300 mln euro, a rok wcześniej - 52 mln euro.

Z Berlina Anna Widzyk

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA