reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do e-sądu wpłynęło ponad milion spraw

Do e-sądu wpłynęło ponad milion spraw

Dokładnie 1.029.698 spraw wpłynęło do e-sądu. To wielki sukces oraz dowód na to jak bardzo potrzebne i oczekiwane było wprowadzenie tego rozwiązania - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Dodatkowo od 16 czerwca 2010 r., czyli od dnia uruchomienia przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez internet, do dzisiaj z możliwości tej skorzystało 14 milionów osób.

- Dzięki e-sądowi nastąpiło odciążenie innych sądów od rozpoznawania spraw w tradycyjnym postępowaniu upominawczym. W 2010 r., czyli w pierwszym roku działania tego rozwiązania, w 251 sądach rejonowych (z 320 wszystkich sądów rejonowych) odnotowano zmniejszenie wpływu spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu upominawczym i nakazowym. W przypadku 154 sądów spadek liczby tych spraw był bardzo wyraźny - wynosił od 10 proc. do 30 proc. w stosunku do ich liczby w 2009 r., a w 37 sądach był bardzo znaczący, ponieważ przekraczał 30 proc. - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Ministerstwo planuje dodatkowo wprowadzić tzw. elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny, który zastąpi tradycyjny bankowy tytuł egzekucyjny.

- W ślad za tym zinformatyzujemy postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. Ma to na celu m.in. przyspieszenie postępowania w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, uproszczenie procedur, a także ograniczenie kosztów postępowania - powiedział minister sprawiedliwości.

Krzysztof Kwiatkowski poinformował także o działaniach resortu dotyczących wprowadzenia dodatkowych instrumentów procesowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym (e-sąd), co ma doprowadzić do jeszcze większego odciążenia pozostałych sądów od rozpatrywania sprawa w tradycyjnym postępowaniu upominawczym.

- Pracujemy nad umożliwieniem wierzycielowi wszczęcie egzekucji drogą elektroniczną w innych przypadkach niż te, w których wydano nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a także umożliwienie składania wierzycielowi drogą elektroniczną innych pism i wniosków niż wniosek o wszczęcie egzekucji - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Inne działania podejmowane w tym zakresie przez Ministerstwo Sprawiedliwości to m.in.:

- zinformatyzowanie procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika;

- wprowadzenie instytucji elektronicznej licytacji nieruchomości;

- ustanowienie na potrzeby postępowania sądowego publicznych baz danych zawodowych pełnomocników;

- wprowadzenie tzw. posiedzenia jawnego na odległość;

- umożliwienie stosowania komunikacji elektronicznej w europejskim postępowaniu nakazowym;

- wprowadzenie rozwiązań z zakresu informatyzacji postępowania sądowego w międzynarodowym prawie postępowania cywilnego;

- istotne zmiany w zakresie postępowania klauzulowego, w tym pozwalające na usunięcie negatywnych dla stron i dla praktyki sądowej skutków orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 listopada 2010 r.

- Docelowo informatyzacja postępowania cywilnego powinna objąć wszystkie tryby i rodzaje postępowań cywilnych. Wraz z upowszechnieniem elektronicznego protokołu istotnie wzbogacona zostanie infrastruktura techniczna sądów. Wykształci się również praktyka korzystania z nowych technologii w toku postępowania, co z kolei pozwoli na zrealizowanie modelu pełnej informatyzacji - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

reklama

Czytaj także

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama