REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi podatkowe, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik nie zapłaci podatku za medycynę pracy i profilaktykę zdrowotną

Poniesione przez pracodawcę na rzecz pracowników koszty abonamentu za świadczenia medyczne z grupy medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowotnej związanej z wykonywaną pracą, nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego dla pracowników korzystających z tych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r.

Korzyści podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej

Korzystne zasady opodatkowania, a także ograniczona odpowiedzialność wspólników należą do głównych zalet prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej. Na jakie korzyści w podatkach dochodowych można liczyć?

Ulgi podatkowe na prace badawczo - rozwojowe

Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie ulg podatkowych na prace badawczo – rozwojowe, z których mogliby skorzystać przede wszystkim mikro i małe przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy powinni mieć również prawo odpisu z tytułu prowadzonych prac.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – opinia eksperta

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania ma być sposobem na walkę z przestępczością podatkową. Posłuży nie tylko do walki z wielkimi korporacjami, ale również z uczciwymi podatnikami, którzy legalnie planują swoje podatki.

REKLAMA

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

Kto może skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej?

Każdy może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej na temat swojej sytuacji prawnej. Jak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, z takiej interpretacji może skorzystać również następca prawny firmy nawet, gdy poprzednik z niej nie skorzystał a stan faktyczny nie uległ zmianie.

Karta podatkowa coraz mniej popularna

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3% mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30% mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania.

REKLAMA

Milcząca interpretacja podatkowa – stanowisko TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ordynacji podatkowej dotyczących tzw. milczącej interpretacji podatkowej. Uznał, że do trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji nie wlicza się terminów przewidzianych w prawie podatkowym z tytułu opóźnień. Regulacje uznał za zgodne z Konstytucją.

Uproszczenia podatkowe pomogą w rozwoju firm rodzinnych

Firmy rodzinne w Polsce szybko się rozwijają. Ponad 70 proc. z nich planuje nowe inwestycje, przede wszystkim w podstawową działalność firmy. Częściej decydują się na ekspansję krajową niż zagraniczną. Zdaniem ekspertów uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie przeszkód administracyjnych i lepszy dostęp do źródeł finansowania mogłyby zwiększyć konkurencyjność polskich firm rodzinnych na globalnym rynku.

Wyższe ulgi na dzieci przy rozliczeniu za 2014 r.

Projekt ustawy, wprowadzającej wyższe ulgi na dzieci został zaakceptowany przez rząd. Nowe zasady rozliczania ulg obejmą rodziny z trójką i więcej dzieci. Od 2015 r. odpis na trzecie dziecko wzrośnie o prawie 332 zł, a na czwarte i kolejne – o prawie 476 zł. Z nowych zasad będzie już można skorzystać przy rozliczeniu za 2014 r.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Możliwy wzrost ulgi podatkowej na dzieci w 2015 r.

3 września 2014 r. rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2015 r. Przedstawione propozycje obejmą m.in. wzrost ulgi podatkowej na dzieci. Równocześnie jednak nastąpi zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Kiedy dochody dzieci pozbawiają ulgi prorodzinnej?

W niektórych sytuacjach podjęcie pracy przez dziecko może spowodować utratę prawa do ulgi prorodzinnej i uprawnienia do rozliczenia jako samotny opiekun. Jest to uwarunkowane wysokością dochodu, jego źródłem, a także wiekiem potomstwa.

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Jak można skorzystać z ulg podatkowych?

Zabierając się do sporządzania rocznego zeznania podatkowego warto zwrócić uwagę na ulgi podatkowe, jakie można w nim ująć. Oczywiście, żeby było to w ogóle możliwe, konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów. Jak można skorzystać z ulg podatkowych?

Ulgi i odliczenia od dochodu

Najbardziej znaną ulgą odliczaną od dochodu jest ulga rehabilitacyjna, która pozwala na odliczenie wydatków na leki, samochód oraz leczenie specjalistyczne. W wyniku odliczeń podatnikom obniży się podatek nawet o kilkaset złotych.

Ulga na Internet nie dla wszystkich

Obecnie ulga na Internet wciąż funkcjonuje i podatnicy mogą z niej korzystać, jednak w ograniczonym zakresie. Uprawnieni do odliczenia są tylko Ci podatnicy, którzy jeszcze nie odliczali tej ulgi bądź w roku poprzednim skorzystali z tego prawa pierwszy raz. Wysokość ulgi oraz dokumenty konieczne do odliczenia nie uległy zmianie.

Kto może odliczyć ulgę na Internet?

Najbardziej popularna ulga odliczana od dochodu w zeznaniu rocznym, czyli ulga na Internet nie jest dostępna już dla wszystkich podatników. W zeznaniu do fiskusa za 2013 r. pierwszy raz ulgę rozlicza się wedle nowych zasad. Kto może zatem odliczyć ulgę?

W jaki sposób odliczyć ulgę na dzieci?

Odliczenie ulgi prorodzinnej w całości to nie lada wyzwanie dla rodziców. Nie zawsze bowiem wiedzą dokładnie czy ulgę mogą odliczyć w całości, czy tylko w części i za jaki dokładnie miesiąc. W jaki sposób należy odliczyć ulgę na dzieci?

Handlujący gruntem bez zwolnień w PIT

Podatnicy trwale i w sposób zorganizowany zajmujący się handlem gruntami z nastawieniem na zysk muszą zapłacić VAT. Nie będą mogli jednakże skorzystać z odliczenia ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu rocznym. Tak wynika z sentencji wyroku NSA.

Obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę- porada

Artykuł 31 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na pracodawcę będącego płatnikiem obowiązek obliczenia i pobrania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od pracowników. Jak powinno wyglądać obliczenie i pobranie zaliczki? Ile wynoszą kwoty zaliczek pobieranych przez pracodawcę?

Kiedy przedsiębiorca może liczyć na ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych?

Przepisy ordynacji podatkowej przewidują możliwość zastosowania przez organ podatkowy określonych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. W określonych przypadkach podatnik prowadzący działalność gospodarczą może liczyć na odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie na raty zaległości podatkowej lub też umorzenie zaległości podatkowych z odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną. Kiedy jest to możliwe? W jakich przypadkach podatnik może ubiegać się o zastosowanie wobec niego ulgi?

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ulga na złe długi w VAT

Sprawdź czym jest ulga w VAT na złe długi i jak i w jakich okolicznościach można z niej skorzystać.

Ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych na Białorusi

Przedsiębiorca, który będzie chciał przenieść produkcję na Białoruś czy otworzyć przedstawicielstwo spółki w tym kraju będzie zwolniony m.in. z podatku dochodowego. Jest to zaledwie część zwolnień podatkowych, z których może skorzystać inwestor zagraniczny w tym kraju.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

Wysokie podatki poszerzają szarą strefę

Według różnych danych, wielkość szarej strefy w polskiej gospodarce wynosi od 15 do 25 procent PKB. Liczby te mają charakter szacunkowy, gdyż szara strefa jest zjawiskiem bardzo trudnym do zmierzenia.

REKLAMA