| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulgi i odliczenia od dochodu

Ulgi i odliczenia od dochodu

Najbardziej znaną ulgą odliczaną od dochodu jest ulga rehabilitacyjna, która pozwala na odliczenie wydatków na leki, samochód oraz leczenie specjalistyczne. W wyniku odliczeń podatnikom obniży się podatek nawet o kilkaset złotych.

Wśród ulg odliczanych od dochodu ulga rehabilitacyjna zajmuje drugie miejsce pod względem liczby korzystających z niej podatników (po uldze internetowej) - według danych Ministerstwa Finansów, co roku korzysta z niej ponad milion osób. Ulga internetowa była co prawda dużo bardziej popularna – do tej pory co rok w każdym roku korzystało z niej ok. 4 mln podatników – ale jednocześnie przeciętne odliczenie z tytułu ulgi rehabilitacyjnej było kilkukrotnie wyższe (ok. 2 tys. zł, co w przypadku osoby rozliczającej się według stawki 18% oznacza średnią oszczędność na podatku w kwocie ok. 360 zł) niż w przypadku średniego odliczenia wydatków na internet (ok. 570 zł, czyli średnia oszczędność na podatku ok. 102 zł). Tak duża różnica w kwocie odliczenia wynika przede wszystkim z limitu, jaki został nałożony przy uldze internetowej (maksymalnie od dochodu można odliczyć 720 zł). W przypadku ulgi internetowej też występują limity, ale są one wyższe i nie dotyczą wszystkich wydatków, jakie można odliczyć w ramach tej ulgi.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W jaki sposób odliczyć ulgę na dzieci?

Liczba podatników korzystających z ulgi rehabilitacyjnej

Przeciętna kwota odliczenia

2012 r.

 1 060 856 (4,42% ogółu podatników)

 2 142 zł

2011 r.

 1 086 214 (4,47%)

 2 299 zł

2010 r.

 1 134 957 (4,62%)

 2 248zł

2009 r.

 1 094 625 (4,48%)

 2 176 zł

2008 r.

 1 102 444 zł (4,51%)

 2 106 zł

Źródło: Tax Care (na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Do odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej są uprawnione zarówno osoby niepełnosprawne z orzeczoną I lub II grupą inwalidzką oraz osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, współmałżonka, rodziców czy teściów (pod warunkiem, że roczne dochody osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie przekraczają 9 120 zł).

Wśród kosztów limitowanych znajdują się między innymi wydatki na używanie samochodu osobowego (limit wynosi 2280 zł), stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę, wykorzystywanego do przejazdu na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze. Do wydatków nielimitowanych, podlegających odliczeniu w całości, zaliczają się między innymi wydatki na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, odpłatną rehabilitację czy kolonie i obozy dla niepełnosprawnej młodzieży oraz dzieci osób niepełnosprawnych.

Złożenie PIT po terminie - co grozi?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »