REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powództwo gospodarcze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaskarżalność uchwał zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych

W obowiązującym kodeksie spółek handlowych nie ma przepisów, które wprost przewidywałyby prawo zaskarżania do sądu uchwał zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwał zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej. Tymczasem uchwały te mają niekiedy olbrzymi wpływ na funkcjonowanie spółek oraz prawa członkowskie wspólników. Stąd pytanie czy, a jeśli tak to na jakiej podstawie, możliwe jest zaskarżenie przedmiotowych uchwał do sądu?

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia należy podać w każdym piśmie, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna. Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego. Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma istotne znaczenie chociażby ze względu na prawidłowe opłacenie pisma. Czy można sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda?

REKLAMA

Kiedy zachodzi wyłączna właściwość miejscowa sądu?

Kierując sprawę do sądu co do zasady właściwym miejscowo będzie sąd, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub, w przypadku gdy pozywana zostaje osoba prawna lub jednostka – sąd w okręg którego znajduje się jej siedziba. W pewnych przypadkach mając na uwadze ułatwienie dochodzenia roszczeń, ustawodawca przewidział możliwość wyboru, przez wnoszącego pozew, sądu do którego ten może sprawę skierować, niestety w przypadku niektórych spraw – pozew możne zostać wytoczony jedynie przed określony sąd. W jakich przypadkach ustawodawca uznał, iż właściwy jest wyłącznie określony sąd?

Czy sąd gospodarczy może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym?

Co do zasady wyroki sądowe zapadają po przeprowadzeniu rozprawy na posiedzeniu jawnym. W postępowaniu gospodarczym przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują wyjątek od tej zasady dopuszczając wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym.

Na czym polega ochrona własności?

Własność jako podstawowe prawo rzeczowe, dające właścicielowi swobodę korzystania z rzeczy i rozporządzania nią z pominięciem osób trzecich (ograniczoną w przypadkach określonych w drodze ustawy) korzysta z szerokiej ochrony. Ochrona własności zagwarantowana jest w Konstytucji (art. 21 i 64). Wynikające z niej szczegółowe uprawnienia właściciela w stosunku do osób naruszających jego własność zapewnione są także dość szeroko w kodeksie cywilnym. Najważniejsze z nich to roszczenie windykacyjne i roszczenie negatoryjne.

Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Odpowiedzialność akcesoryjna poręczyciela, powoduje kilka problemów na gruncie przedawnienia roszczeń- zarówno dla niego, jak i dla wierzyciela.

REKLAMA

Uprawdopodobnienie, a udowodnienie – jaka jest między nimi różnica

Kodeks postępowania cywilnego w wielu przepisach wymienia uprawdopodobnienie, jako sposób na ustalenie stanu faktycznego potrzebnego do wydania orzeczenia. Można zatem zadać pytanie czym różni się uprawdopodobnienie od udowodnienia?

Jak się poruszać po sądzie?

Pierwsza wizyta w sądzie (niezależnie od tego w jakiej sprawie) jest zawsze stresująca. Warto przed rozprawą dowiedzieć się jak po sądzie się poruszać. Budynki i sale rozpraw mogą się różnić, kilka prawideł jest jednak stałych – np. miejsce jaki musimy zająć na sali.

Jak pozwać spółkę cywilną?

Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym

Po niedawnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, niezałączenie do pozwu (w postępowaniu gospodarczym) jest błędem formalnym skutkującym zwrotem pozwu.

W jaki sposób wyliczać wpis od pozwu?

Wpis sądowy- jest opłatą jaką ponosi powód, za to, że sąd zajmie się jego sprawą. Jakkolwiek istnieje możliwość zwolnienia z kosztów (rzadko stosowana), a część spraw zwolniona jest z opłat (np. sprawy pracownicze- ale tylko pracowników- powodów) wpis jest krytyczny dla powodzenia powództwa.

Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?

Brak opłaty lub błędnie uiszczony wpis mogą skutkować zwrot pozwu- czasem (jeśli pełnomocnikiem jest profesjonalista) również bez wezwania do naprawienia błędu.

Wpis przy nakazie zapłaty

Z uwagi na to, że postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd wydaje nakaz zapłaty jest tańsze (nie przeprowadza się rozprawy, nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym)- niższy powinien być również wpis- to jednak zależy od rodzaju postępowania.

Kiedy należy wnieść odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew to jedno z pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. W postępowaniu gospodarczym strona musi wnieść odpowiedź na pozew.

Jakie są tryby postępowania przed sądem gospodarczym?

Pozew może być napisany w jednym z kilku trybów. Należy o tym wiedzieć zanim zacznie pisać się pozew. Do każdego z rodzajów postępowań zastosowanie mają inne przepisy prawa.

Jak napisać pozew?

Pozew to pismo wszczynające postępowanie. Osoba składająca pozew to powód. Natomiast osoba przeciwko, której skierowany jest pozew to pozwany. Pozew kieruje się do właściwego sądu.

Jak opłacić pozew?

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Jak złożyć pozew?

Kiedy już napisze się pozew należy go złożyć w sądzie. W brew pozorom przy tej czynności należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Kim jest interwenient?

W procesie cywilnym oprócz stron mogą występować inne podmioty. Jednym z takich podmiotów jest interwenient. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwa rodzaje interwencji- główną i uboczna.

Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Faktura jest dokumentem księgowym, jednak bardzo często jest przydatnym dowodem w sprawach sądowych.

Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Przez zawarcie umowy rozumie się złożenie dwóch identycznych oświadczeń woli. Umowa najczęściej ma postać pisemną. Jest to również bardzo cenny dowód w procesie cywilnym.

Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu (w.p.s.) to suma pieniędzy o jaką toczy się dana sprawa. Powód musi prawie zawsze określić wartość przedmiotu sporu w pozwie.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o odsetkach?

Odsetki to wynagrodzenie jakie pobiera się za korzystanie z pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Zostaje ono obliczone na podstawie stopy procentowej, czyli w stosunku do kwoty od której się je pobiera i od czasu na jaki udostępniona pieniądze zostały udostępnione do korzystania.

Zapis na sąd polubowny

Co raz częściej przedsiębiorcy odchodzą od tradycyjnych form rozwiązywania sporów. Popularne są alternatywne sposoby takie jak mediacja, arbitraż gospodarczy. Aby strony mogły jednak skorzystać z podanych wyżej dróg rozstrzygania sporów muszą się najpierw umówić na to.

Wybór prawa

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z transakcjami międzynarodowymi. Przy dochodzeniu roszczeń z umów między podmiotami z różnych państw powstaje problem prawo, którego z państw należy stosować. Strony mogą rozwiązać ten problem stosując odpowiednie klauzule umowne.

Wybór sądu

Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

REKLAMA