REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższa kwota wolna w PIT, ale bez odliczenia składek zdrowotnych

W 2022 roku wzrośnie do 30 tys. złotych kwota wolna od podatku w PIT, a próg, po przekroczeniu którego zapłacimy 32 proc. zostanie podniesiony do 120 tys. zł; nie będzie jednak można odliczyć od podatku składek zdrowotnych. Od 1 stycznia firmy będą mogły wystawiać e-faktury.

Exit tax a wypożyczenie majątku

Podatek od niezrealizowanych zysków tzw. exit tax (podatek od wyjścia) został wprowadzony między innymi po to, aby przeciwdziałać praktykom unikania opodatkowania poprzez przenoszenie aktywów, rezydencji podatkowej lub stałego zakładu do krajów oferujących preferencje podatkowe, w sytuacjach gdy zmiany te dokonywane są w celu skorzystania z niższego opodatkowania transakcji sprzedaży przeniesionego majątku. Czy w takim razie wywóz maszyn poza granice celem wykonania usług w innym kraju, a następnie ich powrót podlegać będzie regulacjom exit tax?

Uchylenia i unieważnienia NIP. Firmy coraz częściej tracą swoje NIP-y

Uchylenia i unieważnienia NIP. W trzech kwartałach br. o ponad 28% wzrosła liczba uchyleń i unieważnień NIP w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Natomiast ostatnio takich przypadków było o prawie 5% mniej niż od stycznia do września 2019 roku. Głównym powodem ww. decyzji jest posługiwanie się przez podmioty fałszywymi lub fikcyjnymi danymi. Jednak komentujący to eksperci zwracają uwagę na niepokojące działania podejmowane przez organy, często bardzo szybkie i bezprocesowe unieważnianie i uchylanie NIP. Później z reguły sprawy trafiają do sądów, gdzie najczęściej decyzje są już korzystne dla przedsiębiorców.

e-Faktura - wzór dokumentu

e-Faktura. Na ePUAP została opublikowana struktura logiczna e-Faktury, która od 1 stycznia 2022 roku będzie jedną z dopuszczalnych, a od 2023 r. ma być obowiązkową formą dokumentowania sprzedaży – poinformowało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie.

REKLAMA

Ulga badawczo-rozwojowa a usprawnienia informatyczne działalności

Ulga badawczo-rozwojowa jest atrakcyjnym narzędziem służącym zwiększeniu efektywności podatkowej przedsiębiorców, którzy inwestują w nowe technologie w firmie. Pomimo że ulga B&R pozwala na kilkukrotne odliczenie wydatku, raz jako kosztu uzyskania przychodu, raz w ramach B&R, to jednak wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu ma obawy i nie korzysta z tej preferencji. Główna obiekcja dotyczy kwalifikacji projektów oraz związanych z nimi wydatków do działalności badawczo-rozwojowej. Jedna z takich spraw była przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (wyroki NSA z 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt II FSK 138/19 i II FSK 139/19).

Raport: 61 proc. przedsiębiorców uważa grupy VAT za interesujące rozwiązanie

Grupy VAT za interesujące rozwiązanie uważa 61 proc. przedsiębiorców, choć przyznaje, że ważne dla nich są szczegóły – wynika z opublikowanych we wtorek wyników ankiety CRIDO i BCC, przeprowadzonej wśród przedsiębiorców.

Czynności wyłączone z pojęcia samodzielnej działalności gospodarczej

Pojęcie działalności gospodarczej jest bardzo istotne w przepisach ustawy o podatku VAT, ponieważ definiuje ono podatnika, a w dalszej kolejności jest jednym z elementów określających, czy czynność będzie opodatkowana VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne samodzielnie wykonujące działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji wynika więc, że elementem niezbędnym opodatkowania VAT jest wykonywanie działalności gospodarczej w sposób samodzielny.

Jak przedsiębiorcy oceniają Polski Ład?

Polski Ład. Zdecydowana większość przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ma krytyczny stosunek do zmian, które wprowadza Polski Ład - wynika z badania firmy inFakt. Prawie 2/3 respondentów przyznało, że nie czuje się odpowiednio poinformowane, jak nowe prawo wpłynie na ich firmy. Największe obawy budzi w nich wzrost kosztów prowadzania działalności. 44% badanych wskazało, że przez to mogą być zmuszeni do podniesienia cen.

REKLAMA

Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

Rząd przyjął pakiet Slim VAT2 - co to oznacza dla firm?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw, który ma uprościć rozliczenia VAT, tzw. pakiet Slim VAT 2 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Firma na Cyprze - warunki, terminy, koszty

Firma na Cyprze. Cypr to kraj nie tylko znany z walorów turystycznych, ale też z tego, że jest europejskim rajem podatkowym. Jak założyć firmę na Cyprze? Jakie są korzyści podatkowe?

Polski Nowy Ład - czy najbogatsi wyjadą z kraju?

Ministerstwo Finansów wprost akcentuje, że na “Polskim Ładzie” skorzysta jedynie ok. 40% samozatrudnionych. To oznacza, że pozostałe 1,5 mln osób będzie musiało płacić wyższe podatki – mówi Maciej Oniszczuk.

Czy przedsiębiorcę będą mogły kontrolować różne US z województwa?

Czy US będą miały większy zakres kontroli. Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad poszerzeniem zasięgu działania naczelników urzędów skarbowych. Na czym polegają te zmiany? Kogo będą dotyczyły?

Informacja o papierosach i tytoniu do palenia do 1 lutego 2021 r.

Informacja o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za 2020 roku, powinna zostać przekazana (w formie papierowej i elektronicznej) do Ministerstwa Finansów do 1 lutego 2021 roku. Kto składa informację o papierosach i tytoniu do palenia? Co powinna zawierać informacja? W jakiej formie trzeba przekazać informację?

Czy największe korporacje nie zostaną obciążone wyższymi podatkami? [VIDEO]

Rynki finansowe potrafią niemal każdą wiadomość zamienić w kolejny powód do optymizmu. Już cieszą się, że Joe Biden być może nie zwiększy opodatkowania największych korporacji, takich jak choćby Facebook czy Google.

Czy przedsiebiorca może skorzystać z ulgi w spłacie podatków?

Jest zgoda Komisji Europejskiej, aby przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25%, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków.

Nowe podatki i parapodatki dla firm [VIDEO]

Rekordowy deficyt budżetu państwa powoduje, że zapłacimy nowe podatki i parapodatki. Dlatego powinniśmy jednocześnie redukować obciążenia fiskalne zniechęcające do inwestowania, a Ministerstwo Finansów powinno zapewnić szybsze rozliczanie podatków.

Estoński CIT niekorzystny dla małych firm [VIDEO]

Gdyby wprowadzono podwójne opodatkowanie spółek komandytowych przedsiębiorcy powinni zastanowić się czy nie skorzystać z rozwiązania znanego u nas jako estoński CIT, ale w rzeczywistym jego modelu - wyjaśnia mec. Grzegorz Baran. Oznacza to, że przedsiębiorca, który się na to zdecyduje powinien założyć w Estonii spółkę z o.o.

Nowe rozwiązania podatkowe dla firm

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów dla wielu przedsiębiorców oznaczają zmniejszenie wysokości opodatkowania oraz otwarcie możliwości korzystania z uproszczonego, ryczałtowego rozliczenia podatku.

Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej - szeroki zakres i wysokie kary

Najwięksi podatnicy będą mieli obowiązek sporządzenia i publikacji sprawozdania z realizacji strategii podatkowej. Wiktor Podsiadło z Kancelarii Chałas i Wpólnicy wskazuje, iż zakres sprawozdania jest dość szeroki. Za brak dostosowania się do nowego obowiązku będą groziły wysokie kary.

Podatek od nieruchomości – o ile wzrosną stawki w 2021 roku?

Od przyszłego roku podatek od nieruchomości może wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Bedzie drożej, bo wraz ze wzrostem cen rosną nie tylko podatki, ale również opłaty uzdrowiskowe, miejscowe i targowe. Nowe stawki podatku od nieruchomości od 2021 roku uchwalą rady gmin.

Estoński CIT jako pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

To rozwiązanie ma poprawić sytuację na rynku oraz promować inwestycje i uatrakcyjnić polski rynek dla inwestorów. Koszt wprowadzenia estońskiego CIT-u dla budżetu jest szacowany na ok. 5 mld zł.

Milionerzy chcą płacić większe podatki. Wszystko przez pandemię

83 milionerów opublikowało list otwarty, w którym apelują o "natychmiastowe' i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

Korepetycje online - co z podatkami i składkami ZUS

Rynek zajęć online podczas pandemii koronawirusa przeżywał rozkwit. Wykorzystanie dostępnych narzędzi komunikacji zdalnej umożliwiło świadczenie konsultacji i korepetycji z zachowaniem dystansu społecznego. Rynek kursów online wzrósł o kilka tysięcy procent. Ale czy wszyscy świadczący usługi zdalne pamiętali o odprowadzeniu składek i zgłoszeniu prowadzonej działalności?

Jak zadbać o ciągłość biznesu w trakcie i po COVID-19

W obliczu kryzysu ekonomicznego, priorytetem dla przedsiębiorców jest zapewnienie bezpieczeństwa własnej firmie i jej pracownikom. W biznesie nie działa się jednak w pojedynkę. Według raportu McKinsey, w perspektywie długoterminowej dla stabilności biznesu kluczowa będzie odporność łańcucha dostaw, a osiągnąć ją można m.in. poprzez zapewnienie wsparcia finansowego małym i średnim dostawcom. To właśnie zatroszczenie się o swoje otoczenie rynkowe ma pomóc firmom minimalizować negatywny wpływ pandemii na gospodarkę, rynek pracy oraz własną organizację.

Koronawirus. Obowiązki przedsiębiorcy - nowe terminy

Przez epidemię koronawirusa wiele terminów dotyczących obowiązków przedsiębiorców zostało przesuniętych. Sprawdź nowe terminy dotyczące podatków, ZUS-u, zatrudniania cudzoziemców, wdrożenia PPK (firmy 50+) oraz innych spraw, m.in. BDO, licencji TAXI, aukcji OZE.

CIT do 31 marca 2020 r. - przedsiębiorcy apelują o przedłużenie terminu

Pracodawcy RP alarmują, że Ministerstwo Finansów przedłuża termin rozliczenia CIT... ale nie przedsiębiorcom. Apelują do szefa resortu finansów o skorzystanie z przepisu art. 50 Ordynacji podatkowej, pozwalającego przedłużyć terminy rozliczeń podatkowych i zastosowanie tego rozwiązania dla dobra przedsiębiorców, którzy takiego wsparcia potrzebują najpilniej.

Zmiany w zastosowaniu stawki 0% dla WDT

Od stycznia 2020 zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Głównym zmianom uległa kwestia formalnych przesłanek zastosowania stawki 0% dla WDT, które stały się przesłankami materialnymi, tzn. warunkującymi zasadniczo możliwość zastosowania stawki preferencyjnej. Powodem zmian jest m.in. implementacja dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 z dnia 4 grudnia 2018 r.

Przedsiębiorcy będą dłużej czekać na zwrot podatku w 2020 r.

Firmy nie dość, że muszą same rozliczyć się z PIT za 2019 r., to dłużej poczekają na zwrot nadpłaty. W tym roku bowiem termin liczy się dopiero od 15 lutego.

PIT-11 do końca stycznia 2020 r. - jak przygotować

Do końca stycznia pracodawcy mają czas na dostarczenie w formie elektronicznej PIT-11 do urzędu skarbowego. Jak prawidłowo przygotować PIT-11 dla pracownika?

Spółka komandytowa w 444 praktycznych pytaniach i odpowiedziach

Książka "Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach" to 444 praktycznych porad na temat spółki komandytowej. Dlaczego warto założyć ten rodzaj spółki? Poznaj zagadnienia z zakresu prawa spółek handlowych, prawa podatkowego i rachunkowości.

Nowe sankcje w VAT i podatkach dochodowych od 2020 roku

Z początkiem roku 2021 w VAT zaszło kilka zmian m.in. w zakresie podzielonej płatności, rozliczaniu rolników ryczałtowych, TAX FREE. Poniżej przedstawiamy, co się zmieniło w podatku VAT.

Mikrorachunek podatkowy od 2020 r.

Jakie zmiany w opłacaniu podatków przez firmy wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.? Zobacz dla kogo jest mikrorachunek podatkowy i jak go uzyskać.

Start-upy mogą korzystać z IP BOX

IP Box skierowany jest zarówno do podatników działających od wielu lat, jak i do firm sprzedających nowe lub zmodyfikowane prawa własności intelektualnej, czyli do startup'ów. W jaki sposób skorzystać z ulgi?

Nowa ulga dla firm w 2020 r.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała przygotowanie na początku 2020 r. ulgi nagradzającą wzrost produkcji, czyli niższego CIT-u od dochodu osiągniętego w wyniku wzrostu produkcji.

Malta a klasyczny (polski) fiskalny system podatkowy

Państwo jest tym podmiotem, które, oprócz właścicieli ziemi, kapitału czy z pracy, rości sobie pretensje do udziału w dochodach z w/w dóbr. Nauka o podatkach dostrzega istnienie w/w nieuniknionego konfliktu interesów oraz będącej skutkiem tego konfliktu - nieustannej walki między stronami tego konfliktu. Oczywiście, naukowcy utrzymywani przez uczelnie państwowe pozostają po tej stronie w w/w konflikcie interesów a zatem odrzucają prawdę jako wartość naukową, skutkiem czego są jedynie demagogami czyli frontmenami walki ideologicznej z właścicielami ziemi, kapitału czy z pracy.

Maltański zaliczeniowy system opodatkowania dochodów spółek kapitałowych

System podatku dochodowego od osób prawnych na Malcie to system pełnego zaliczenia. System zaliczeń redukuje lub wręcz eliminuje ekonomiczne podwójne opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych w ten sposób, że CIT naliczony podatek dochodowy od zysków operacyjnych spółki kapitałowej (ang. Malta Company Income) jest w części albo nawet w całości zaliczony na poczet PIT czyli podatku dochodowego należny od dywidend wspólników (ang. Malta Individual Tax) tak, że podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) służy jako przedpłata albo zaliczka (ang. Imputation) na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych od dywidend wspólników (PIT) (ang. full credit).

Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 - co oznacza dla przedsiębiorców?

Od 1 października 2019 r. obowiązują zmiany w podatku dochodowym. Najważniejszą zmianą jest obniżenie progu podatkowego z 18% na 17%, przy kwocie granicznej bez zmian. Dodatkowo zwiększone zostaną: kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Co w praktyce oznaczają powyższe rozwiązania?

Czy zastępcze wykonanie usługi budowlanej podlega odwrotnemu obciążeniu

Porada dotyczy zagadnienia odwrotnego obciążenia w VAT.

Jaką stawką opodatkować montaż markiz wraz z dostawą

Porada dotyczy stawek VAT przy świadczeniu usług. Jaką stawką opodatkować montaż markiz przeciwsłonecznych wraz z ich dostawą? Montaż będzie wykonany w mieszkaniu, w którym podatnik prowadzi opodatkowaną VAT działalność gospodarczą.

Jak rozliczyć dostawę wraz z montażem dla kontrahenta z UE

Porada dotyczy rozliczeń pomiędzy kontrahentami w Unii Europejskiej.

Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r.

1 września 2019 r. zacznie działać tzw. biała lista podatników VAT, czyli wykaz informacji o podatnikach VAT. Ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów.

Unikalny system podatkowy Malty

Zasadniczą zaletą Malty dla przedsiębiorców jest jej unikalny system podatkowy, który opiera się na pełnym odliczeniu podatku pozwalającego na uznanie jakiegokolwiek podatku należnego za zwrotny „kredyt” przyznawany beneficjentowi jeśli jest on przedmiotem dalszych transferów. Poza nim istnieje szereg innych czynników, które zachęcają zagranicznych przedsiębiorców do bezpośrednich inwestycji na tej wyspie, przez co można powiedzieć, że Malta stała się nie tylko rajem podatkowym, ale również atrakcyjnym centrum usług finansowych.

Rejestr podatników VAT 2019

Sejm pracuje nad nowelizacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Rząd planuje utworzyć jedną bazę danych podatników VAT, co ma uszczelnić system wpływów, a także zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatników w tzw. karuzelach VAT.

Obowiązek raportowania o schematach podatkowych

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzające obowiązek raportowania o schematach podatkowych. Obowiązek raportowania obejmuje wszystkie schematy podatkowe o określonych w Ordynacji cechach rozpoznawczych. Podmiotami obciążonymi tym obowiązkiem są w pierwszej kolejności tzw. promotorzy, czyli podmioty zajmujące się opracowywaniem, oferowaniem, udostępnianiem, wdrażaniem lub zarządzaniem takim schematem. W dalszej kolejności obowiązek ten obciąża korzystającego z danego schematu, a następnie „wspomagającego”.

Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

Spółka ma siedzibę w Polsce i planuje zakup sprzętu komputerowego dla spółki w Niemczech (spółka w Niemczech nie ma jeszcze NIP). Kupując sprzęt od polskiego dostawcy, chce podać adres dostawy spółki z Niemiec. Jak wykazać tę transakcję? Czy spółka polska może wystawić na spółkę niemiecką fakturę WDT? Czy od zakupu sprzętu w Polsce spółka polska będzie mogła odliczyć 23% VAT?

Jak opodatkować VAT transakcje barterowe

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorcy, dążąc do uproszczenia rozliczeń finansowych i wyeliminowania płatności pieniężnych, zawierają umowy, na mocy których przekazują sobie wzajemnie towary bądź usługi. Dokonanie płatności za towar lub usługę nie w formie pieniężnej, lecz za pomocą innego towaru lub usługi, nosi nazwę transakcji barterowej. Konsekwencją zawarcia umowy barterowej dla rozliczeń VAT jest wystąpienie dwóch odrębnych transakcji. Każda ze stron umowy będzie występowała jednocześnie jako sprzedawca oraz nabywca.

Najważniejsze zmiany w przepisach dla przedsiębiorców od 2019 r.

Co zmieniło się w przepisach od 1 stycznia 2019 r.? Prezentujemy najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany.

2019 będzie rokiem przedsiębiorczości i mobilnej księgowości

Rozpoczął się rok 2019, czyli rok rekordowej liczby działalności gospodarczych w Polsce, rozwoju mobilnej księgowości i zmian w przepisach podatkowych – tak przynajmniej wynika z opinii ekspertów. W świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie nadal o lojalności klientów biur rachunkowych będą decydować relacje.

REKLAMA