REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport: 61 proc. przedsiębiorców uważa grupy VAT za interesujące rozwiązanie

VAT, podatek, podatki
VAT, podatek, podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Grupy VAT za interesujące rozwiązanie uważa 61 proc. przedsiębiorców, choć przyznaje, że ważne dla nich są szczegóły – wynika z opublikowanych we wtorek wyników ankiety CRIDO i BCC, przeprowadzonej wśród przedsiębiorców.

Grupy VAT – grupowe rozliczenie podatników VAT w EU i w Polsce

We wtorek CRIDO i BCC podczas konferencji prasowej zaprezentowały raport pod tytułem „Grupy VAT – grupowe rozliczenie podatników VAT w EU i w Polsce”. Jest on poświęcony przepisom, które wchodzą w życie 1 lipca 2022 r., a które wprowadzają dobrowolne rozwiązanie dla przedsiębiorców, w ramach którego dla celów VAT grupa powiązanych firm staje się jednym podatnikiem VAT.

REKLAMA

Z ankiety, jaka została przeprowadzona przez CRIDO i BCC wśród przedsiębiorców jeszcze przed wprowadzeniem obecnych przepisów wynika, że dla 61 proc. ankietowanych przedsiębiorców grupa Vat to rozwiązanie „ciekawe, ale ważne są szczegóły”. 3 proc. ankietowanych firm uznało nowe rozwiązania za bardzo interesujące. Za „raczej nieatrakcyjne” postrzega je 21 proc. przedsiębiorców, a 15 proc. uznało, że nie mają one znaczenia dla podatników.

Grupy VAT. W pierwszej kolejności sektor finansowy

REKLAMA

„Choć w Polsce nie ma ograniczeń branżowych, to ze względu na niepełne prawo do odliczenia, naturalnymi kandydatami do tworzenia grup VAT będzie w pierwszej kolejności sektor finansowy, ubezpieczeniowy oraz medyczny. Z pewnością również podatkowe grupy kapitałowe mogą być zainteresowane dołączeniem konsolidacji VAT do już istniejących rozwiązań w podatku dochodowym” – powiedział partner w CRIDO Michał Borowski.

Z raportu wynika, że zalety grupy VAT najlepiej widać w sytuacji, gdy w grupie podmiotów powiązanych część z nich wpłaca VAT do organów podatkowych, a inne oczekują na zwrot. Bez przepisów o grupach VAT taka sytuacja zaburza płynność całej grupy, a utworzenie grupy umożliwia zbilansowanie rozliczeń VAT wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład.

„Ze względu na brak ograniczeń branżowych wdrożone w Polsce rozwiązania w zakresie grup VAT mają dość szeroki potencjał zastosowania. Aby odpowiedzieć na pytanie czy jest to rozwiązanie optymalne dla danej grupy firm należy przyjrzeć się specyfice jej działalności, powiązań i realizowanym transakcjom” – wskazał Borowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grupy VAT. popularne w Europie

REKLAMA

Jak podkreślono w raporcie, grupy VAT funkcjonują w różnych krajach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Szwecji, Finlandii i na Malcie grupy takie mogą tworzyć tylko firmy z określonych branż, zaś w Austrii, w Niemczech oraz Holandii jest obowiązek tworzenia grup VAT dla przedsiębiorstw.

Wśród wad polskich przepisów specjaliści z CRIDO wskazali solidarną odpowiedzialność członków grupy za zobowiązania w ramach VAT. Za wady uznano także m.in. konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji w zakresie nieopodatkowanych transakcji prowadzonych w ramach grupy oraz możliwe problemy z zebraniem danych potrzebnych do wystawienia JPK VAT dla całej grupy.

Jako zalety wskazano – poza brakiem konieczności wystawiania faktur i opłacania VAT od transakcji w ramach grupy – m.in. ograniczenie ryzyka podatkowego w sytuacji, gdy w transakcjach w ramach grupy stosowane są stawki obniżone lub zwolnienia oraz brak konieczności stosowania podzielonej płatności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA