REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, Karta kredytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indeks Cen Detalicznych 2019-2020: Największy wzrost w sklepach zanotowały jabłka, mleko i pomarańcze

Jak wynika z raportu przygotowanego na podstawie monitoringu ponad 620 tys. cen, w ub.r. w porównaniu do 2019 roku zanotowano wzrosty w 4 z 11 kategorii. Co podrożało najbardziej?

Inflacji boimy się bardziej niż utraty pracy [VIDEO]

Przez wiele lat najbardziej obawialiśmy się o pracę, a pomijając kwestie finansowe – o utratę zdrowia. Pandemia to zmieniła. Bardziej niepokoją nas finansowe skutki kryzysu gospodarczego.

Co dalej z cenami miedzi? [VIDEO]

Przez 6 miesięcy cena miedzi wzrosła o 44 proc. Jednak ostatnie dni września przyniosły wyhamowanie tej tendencji.

Inflacja bazowa będzie wysoka, ale rekord mamy już za sobą [VIDEO]

Najwyższą od grudnia 2001 r. inflację bazową w Polsce mamy już za sobą. Wrzesień powinien okazać się drugim miesiącem, gdy tak mierzony wzrost cen będzie już poniżej rekordowego, choć nadal pozostanie wysoki.

REKLAMA

Jak bezpiecznie płacić w internecie?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że duża część naszego życia przeniosła się do internetu. Nie tylko praca, nauka czy rozmowy są obecnie prowadzone online. Coraz więcej Polaków robi też zakupy przez internet, korzystając z popularnych portali aukcyjnych lub sklepów wirtualnych. Płacimy za naukę, wizyty lekarskie online, opłacamy rachunki i subskrypcje. Metod płatności jest dużo, która z nich jest najlepsza?

Inflacja maleje, ale zbyt wolno

Według najnowszego szybkiego szacunku GUS sierpniowa inflacja w Polsce wyniosła 2,9 proc. r/r wobec 3,0 proc. w lipcu. Ten minimalny spadek nie zmieni jednak odczuć konsumentów, według których wzrost cen jest nadal znaczący. Inflacja w Polsce pozostaje wciąż dużo większa niż w większości krajów UE, w których ceny spadają lub pozostają stabilne.

Karty kredytowe i kredyty gotówkowe coraz mniej atrakcyjne

Niepewna sytuacja gospodarcza powoduje, że banki podnoszą wymogi związane z udzieleniem kredytu. Wzrasta też zadłużenie Polaków, którzy coraz mniej sięgają po karty kredytowe i pożyczki w gotówce.

Ceny ropy na giełdach spadły poniżej zera

Ceny baryłki kanadyjskiej i amerykańskiej ropy spadły 20 kwietnia 2020 r. poniżej zera. Analitycy mówią, że wielu producentów dopłaci, byle tylko ktoś odebrał od nich ropę, a ceny mogą pozostać na tym poziomie przez trudny do określenia czas. Cena ropy naftowej przez pewien czas pozostanie niska, ponieważ podaż przewyższa popyt, a obecna sytuacja na światowych rynkach ropy przypomina nadmiar tego surowca z lat 80. - powiedział we wtorek BBC były szef koncernu BP John Browne.

REKLAMA

W jakim stopniu karta kredytowa obniża naszą zdolność kredytową?

Przy staraniu się o kredyt hipoteczny karta kredytowa może w znaczny sposób obniżyć zdolność kredytową. Od początku 2019 r. banki wydały o 22,9% więcek kart kredytowych niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

Jak uchronić się przed wysokimi rachunkami za prąd w 2019 r.?

Rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Jak uchronić się przed płaceniem tak wysokich rachunków za energię elektryczną w 2019 r.?

Rekompensaty dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych 2019

Rząd przyjął projekt uprawniający ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych do uzyskania rekompensat. Będą one przyznawane za koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla zawarte w cenie energii. Pierwsze wypłaty mają nastąpić w 2020 r.

Ceny energii elektrycznej 2019 - Orange podnosi ceny za prąd dla firm

OKECHAMP S.A. (największa firma pieczarkowa w Polsce) z siedzibą w Poznaniu, wraz z początkiem roku otrzymała od Orange Polska nowe warunki umowy wprowadzające podwyżki dotychczasowych cen energii elektrycznej aż o ponad 60%. Z doniesień medialnych wynika ,że Okechamp jest w grupie około 3 000 firm - adresatów zmiany warunków umowy z Orange Polska.

Ceny prądu 2019

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyraziła przekonanie, że resort energii pracuje nad rozporządzeniami do nowelizacji ws. cen prądu tak, by jak najszybciej się one pojawiły. Myślę, że te rozporządzenia w przyszłym tygodniu powinny być opublikowane.

Znaczny wzrost cen prądu w 2019 r.

Energia elektryczna jest niezbędna. Czy w 2019 r. zapłacimy więcej za prąd?

Gwałtowny wzrost cen energii

W ostatnich miesiącach gwałtownie rosną ceny energii. Jak na podwyżkę powinni zareagować przedsiębiorcy? Przedstawiamy analizę Konfederacji Lewiatan.

Jak udokumentować rekompensatę z tytułu wzrostu cen materiałów

Zawarliśmy z naszym długoletnim odbiorcą umowę, że będziemy dostarczać mu nadal nasze wyroby. Ustaliliśmy ceny tych wyrobów, które miały obowiązywać przez cały rok. Okazało się jednak, że materiały, które kupujemy do wytworzenia wyrobów, dość mocno zdrożały, co zmieniło istotnie przygotowane przez nas wcześniej kalkulacje. Zaczęliśmy negocjować z naszym odbiorcą, by w jakiś sposób zrekompensował nam straty. W wyniku negocjacji nasz odbiorca udzielił nam ,,rekompensaty mającej na celu złagodzenie wzrostu cen materiałów za kilka miesięcy, tzw. malus letter w wysokości określonej kwoty (i tu tę kwotę podał)". Na tę okoliczność mamy wystawić dokument. Czy w tej sytuacji należało wystawić fakturę korygującą z VAT (może zbiorczą)?

Obniżka cen cukru w 2018 r.

Ceny cukru spadają od 2 lat. Najtaniej było w maju 2018 r. Czy obserwowany trend zdoła się utrzymać?

Wskaźnik inflacji w czerwcu 2018 roku

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 roku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z majem br. W porównaniu z czerwcem 2017 roku ceny wzrosły o 2,0 proc. Dane są zbliżone do prognoz MPiT formułowanych przed miesiącem.

Ograniczenie handlu w niedziele - czy doprowadzi do wzrostu cen i problemów pracowników

Jakie będą skutki ekonomiczne wprowadzenia zakazu handlu w niedziele? Wielu przedstawicieli branży handlowej jest sceptycznych wobec wprowadzanych zmian.

Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie

Fotoksiążka to flagowy produkt na rynku foto usług. Rynek fotoksiążek w Europie stabilnie rośnie.

Wzrost cen niektórych produktów może być wynikiem nieuczciwych praktyk handlowych

100 dni obowiązuje ustawa o przewadze kontraktowej, której celem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej. Przepisy weszły w życie 12 lipca. UOKiK prowadzi obecnie 12 spraw w ramach nowej ustawy.

Wzrost cen w 2017 r.

Polakom coraz trudniej będzie zaoszczędzić. Wzrost cen już się rozpoczął. O tym jak silny ma być będzie decydował popyt. Z całą pewnością w górę nadal będą szły ceny napojów oraz żywności.

W 2016 r. zmieniły się zasady uwidaczniania cen towarów i usług

Od 1 stycznia 2016 r. handlowcy w szerszym niż dotychczas zakresie nie muszą metkować swoich towarów. Nie ma także wymogu uwidaczniania cen jednostkowych, m.in. na produktach leczniczych. Uproszczono zasady informowania konsumentów o cenach towarów i usług. Takie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie w sprawie uwidaczniania cen (dalej: rozporządzenie). Przedstawiamy, na jakie nowości powinni zwrócić uwagę prowadzący działalność, m.in. w handlu detalicznym, gastronomii i hotelarstwie.

Pozwól klientom płacić kartą: korzyści z przyjmowania płatności kartami płatniczymi.

Płacenie za pomocą kart jest wygodne i bezpieczne – a dodatkowo wpływa na wzrost przychodów. Badania przeprowadzone na konsumentach w 5 europejskich krajach (w tym w Polsce) wykazują jednoznacznie, że klient, któremu umożliwi się korzystanie z kart płatniczych, nie tylko jest bardziej lojalny, ale jest też skłonny wydać więcej pieniędzy.

Jak zapewnić kontrolę nad wydatkami firmowymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji z kartą Visa Business?

Karty płatnicze pozwalają na dużą redukcję transakcji gotówkowych- zwiększając bezpieczeństwo, wygodę i przejrzystość firmowych wydatków. Wszystko to składa się na wartą uwagi oszczędność pieniędzy i czasu.

Przepisy o opłatach za transakcje z użyciem kart zatwierdzone

Nowe unijne przepisy ograniczyły wysokość pobieranych przez banki opłat za transakcje z użyciem kart płatniczych. Oznacza to, że płacenie kartą będzie tańsze.

Kolejna obniżka opłat interchange od transakcji kartą

W czwartek nastąpi kolejny spadek opłat prowizyjnych do 0,3 proc. w przypadku transakcji kartą kredytową i 0,2 proc. w przypadku karty debetowej. Obecnie prowizje od transakcji pobieranych przez banki wynoszą 0,5 proc. Dzięki promowaniu płatności, tworzeniu zachęt do używania kart oraz obniżce prowizji w lipcu ub.r. w Polsce przyspieszył rozwój obrotu bezgotówkowego. W III kwartale dokonano prawie 0,5 mld transakcji bezgotówkowych, co oznacza wzrost o ponad 13 proc. w porównaniu z II kwartałem 2014 r.

Rażąco tanie oferty w zamówieniach publicznych

Nowe regulacje prawne, zawarte w art. 55 dyrektywy 2004/18/WE i w dyrektywie 2014/24/UE162 nakładają na zamawiającego obowiązek uzyskania od wykonawców informacji dotyczących lub kosztów proponowanych w ofercie, jeżeli oferta może zawierać rażąco niską cenę.

Prace nad obniżkami opłat od transakcji kartowych

Zmniejszenie stawek interchange oraz ochronę polskich firm rozliczających transakcje kartowe przewiduje poselski projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, którym będą zajmować się posłowie podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.

Rażąco niska cena oferty po nowelizacji ustawy - Prawo zamówień publicznych

Zgodnie z art. 90 ust. 1 Pzp po nowelizacji, jeżeli cena oferty będzie wydawać się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzić wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności będzie niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, zamawiający będzie obowiązany zwrócić się o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny.

Rażąco niska cena oferty

Pojęcie „rażąco niskiej ceny” nie zostało zdefiniowane w Pzp, jak również w dyrektywach unijnych. Ponieważ przepisy Pzp nie zawierają legalnej definicji rażąco niskiej ceny, o tym, czy cena oferty jest rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia, decyduje zamawiający, który powinien mieć wiedzę pozwalającą zweryfikować zaoferowane przez wykonawców ceny oraz wyjaśnienia złożone na podstawie art. 90 ust. 1 Pzp.

Czy niedozwolone zmowy cenowe muszą osiągnąć zamierzony skutek?

Niedozwolone zmowy cenowe są zabronione na podstawie prawa europejskiego i polskiego. Wątpliwości pojawiają się jednak przy rozważaniu, czy zabronione jest samo zawieranie takich porozumień, czy tez istotne jest ziszczenie się zamierzonego w nich skutku. Czy dla oceny porozumienia cenowego istotne jest by wywołało ono zamierzony skutek?

Zmieniły się zasady cenowania towarów

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o informowaniu o cenach towarów i usług. Jej zasadniczym celem jest dostosowanie przepisów ustawowych do panujących na rynku realiów. W jaki sposób ustawa wpływa na obowiązek cenowania towarów?

Projekt zmian w zamówieniach publicznych w Sejmie

Projekt zmian w prawie zamówień publicznych ma na celu w głównej mierze podniesienie progu wartości zamówienia, powyżej którego ogłasza się przetarg. Projekt zmian trafił do trzeciego czytania w Sejmie. Zdaniem przedsiębiorców korzystniejsze byłoby uchwalenie zupełnie nowego prawa zamówień publicznych.

Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze

Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy płatności. Ponad połowa terminali w Polsce obsługuje karty zbliżeniowe, a co druga karta Visa w kraju daje możliwość płatności zbliżeniowej. Co miesiąc Polacy dokonują blisko 20 mln transakcji zbliżeniowych. To najlepszy wynik w Europie.

Rusza kolejna edycja akcji "Weź paragon"

Ministerstwo Finansów uruchamia kolejną, zimową edycję ogólnopolskiej akcji informacyjnej "Weź paragon". Akcja ma na celu zmianę zwiększenie świadomości obywateli w stosunku do korzyści płynących z pobierania paragonów. Akcja będzie prowadzona w okresie od 20 stycznia do 2 marca 2014 r.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych

Wykonawca zobowiązany jest należycie wykonać zobowiązania wynikające z umowy z zamawiającym. Zamawiający może zażądać kaucji od wykonawcy stanowiącej zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Jaka jest podstawa ustalenia jej wysokości?

Badanie oferty zamówienia pod kątem ceny

Na gruncie prawa międzynarodowego i krajowego - oferta w zamówieniach publicznych nie może zawierać rażąco niskiej ceny. W innym przypadku zamawiający ma prawo zbadać ofertę. Jaka jest procedura badania? Jakie są wówczas skutki dla wykonawcy?

Mniejsze opłaty za płacenie kartą od lipca

Od 1 lipca opłaty za płatność kartą nie będą mogły być wyższe niż 0,5 proc. wartości transakcji. To ponad dwukrotnie mniej niż obecnie, a także nieco mniej niż unijna średnia. To efekt obowiązującej od początku roku ustawy regulującej poziom opłat interchange w Polsce.

Wkrótce zniknie obowiązek metkowania

Rząd przyjął projekt ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, który przewiduje zniesienie obowiązku metkowania cen towarów przez przedsiębiorców. Dla przedsiębiorców oznacza to koniec metkowania, dla konsumentów niebudzące wątpliwości oznaczenia ceny w formie wywieszki albo cennika elektronicznego.

Koniec metkowania towarów - trwają prace

Trwają prace nad zwolnieniem przedsiębiorców z obowiązku metkowania wszystkich towarów, które sprzedają. Na zmianie przepisów skorzystaliby nie tylko handlowcy, ale również klienci, bowiem metkowanie sporo kosztuje. Zamiast na metkach ceny miałyby być czytelnie umieszczone na sklepowej półce.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

30 sierpnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę regulującą maksymalny poziom opłaty Interchange stanowiącej główny składnik kosztów związanych z przyjmowaniem płatności kartowych. Od 2014 roku wyniesie ona 0,5% i w istotny sposób przełamie jedną z głównych barier rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa

W imieniu Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do udziału w drugiej edycji specjalistycznego szkolenia „Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa”, które odbędą się 9 października 2013 w Katowicach.

Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury

Zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach „Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”, które odbędą się w 26 września 2013 roku w Warszawie. Wydarzenie przygotowane zostało przez Zespół CBE Polska.

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych 2013 - taniej już od lipca

Od II półrocza 2013 r. gospodarstwa domowe zapłacą za prąd ok. 4% mniej niż dotąd, choć. To skutek zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych taryf na sprzedaż energii przedsiębiorstwom Enea SA, Energa - Obrót SA, PGE Obrót SA i Tauron Sprzedaż. Wszystkie zatwierdzone taryfy zakładają obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców z grup G, tj. gospodarstw domowych od ok. 3,9 do 4,6%. Warto pamiętać, że rachunek za prąd obejmuje też opłatę za przesył, która do końca roku się nie zmieni.

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Na tle gwałtownie spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności skarbowych obligacji, inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.

Korzyści z karty przedpłaconej

Nie lubisz nosić ze sobą gotówki, a jednocześnie boisz się utraty karty debetowej? Skorzystaj z karty przedpłaconej. Możesz „naładować” ją potrzebną aktualnie kwotą, a niewykorzystane pieniądze przelać z powrotem na konto osobiste.

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Nowy rok zwykle przynosi nowe cenniki ofert sprzedaży energii. Zmianom często towarzyszy obawa o to, jak bardzo wzrosną obciążenia. Rok 2013 nie przyniósł jednak rewolucji.

REKLAMA