REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie

Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie /fot. Fotolia
Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fotoksiążka to flagowy produkt na rynku foto usług. Rynek fotoksiążek w Europie stabilnie rośnie.

Dominującym kanałem sprzedaży jest online (blisko 94% ogółu zamówień w Polsce i w Europie Zachodniej). Europie Zachodniej najczęściej zamówienia składane są w modelu z dostawą do domu (73% zamówień online), zaś 21% zamówień online to te z odbiorem w punkcie – w Polsce wartość ta wynosi aż 56%, a za przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się niechęć polskiego konsumenta do płatności online. Znaczny odsetek polskich zamówień online z dostawą do domu zakłada płatność przy odbiorze.

REKLAMA

REKLAMA

Średnia cena fotoksiążki w Europie Zachodniej i Polsce mocno się różni, wynosząc w 2015 roku odpowiednio 31 euro w Europie Zachodniej i blisko 17 euro w Polsce – polski wynik to najniższa średnia cena wśród krajów CEE, do których poza Polską zaliczono Czechy, Węgry i Rosję, i dla których średnia wyniosła w 2015 roku 21,8 euro. Zakłada się, że to właśnie niskie ceny przyczyniły się do rozwoju polskiego rynku fotoksiążek.

Wartość rynku fotoksiążek w Europie zachodniej w 2020 roku prognozuje się na około 925 mln euro (przy 738 mln euro w roku 2014), podczas gdy dla Polski prognoza ta wynosi 10 mln euro, zaś dla Polski Czech, Węgier i Rosji – 85mln euro.

W kontekście wolumenu sprzedaży przewiduje się, że w 2020 roku wyniesie on dla Europy Zachodniej 28 mln sztuk (przy 24,15 mln w roku 2014), zaś dla Polski 0,65 mln sztuk (przy 0,37 mln sztuk w 2014). Region CEE rozumiany jako Polska, Czechy, Węgry i Rosja ma łącznie wygenerować wolumen rzędu 3,2 mln sztuk (przy 1,71 mln sztuk w 2014 roku).

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średnia cena fotoksiążki w Europie Zachodniej stale rośnie, na co może wpływać fakt, że konsumenci coraz częściej wybierają rozwiązania wysokiej jakości, do których zalicza się np. twarda okładka czy wydruk na wysokiej jakości papierze. Dodatkowo coraz większą popularnością cieszą się coraz obszerniejsze fotoksiążki, co w połączeniu z drukiem na szlachetnym materiale podnosi ich cenę. Choć na Zachodzie dynamika wzrostu wolumenu maleje, wartość rynku i średnia cena fotoksiążki rosną, co ma swoje źródła w nowych produktach wysokiej jakości i coraz wyższych marżach uzyskiwanych w kanale online (w tym mobile).

W Europie Zachodniej produkcja zdominowana jest przez CEWE z 26% udziałem w rynku w 2015 roku i 50 milionami sprzedanych fotoksiążek do 2017 roku.

Najpopularniejszy format fotoksiążki zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej to A4.

Źródło: CEWE

Zobacz: ABC małej firmy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA