REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie

Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie /fot. Fotolia
Rynek fotoksiążek w Polsce i na świecie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fotoksiążka to flagowy produkt na rynku foto usług. Rynek fotoksiążek w Europie stabilnie rośnie.

Dominującym kanałem sprzedaży jest online (blisko 94% ogółu zamówień w Polsce i w Europie Zachodniej). Europie Zachodniej najczęściej zamówienia składane są w modelu z dostawą do domu (73% zamówień online), zaś 21% zamówień online to te z odbiorem w punkcie – w Polsce wartość ta wynosi aż 56%, a za przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się niechęć polskiego konsumenta do płatności online. Znaczny odsetek polskich zamówień online z dostawą do domu zakłada płatność przy odbiorze.

REKLAMA

REKLAMA

Średnia cena fotoksiążki w Europie Zachodniej i Polsce mocno się różni, wynosząc w 2015 roku odpowiednio 31 euro w Europie Zachodniej i blisko 17 euro w Polsce – polski wynik to najniższa średnia cena wśród krajów CEE, do których poza Polską zaliczono Czechy, Węgry i Rosję, i dla których średnia wyniosła w 2015 roku 21,8 euro. Zakłada się, że to właśnie niskie ceny przyczyniły się do rozwoju polskiego rynku fotoksiążek.

Wartość rynku fotoksiążek w Europie zachodniej w 2020 roku prognozuje się na około 925 mln euro (przy 738 mln euro w roku 2014), podczas gdy dla Polski prognoza ta wynosi 10 mln euro, zaś dla Polski Czech, Węgier i Rosji – 85mln euro.

W kontekście wolumenu sprzedaży przewiduje się, że w 2020 roku wyniesie on dla Europy Zachodniej 28 mln sztuk (przy 24,15 mln w roku 2014), zaś dla Polski 0,65 mln sztuk (przy 0,37 mln sztuk w 2014). Region CEE rozumiany jako Polska, Czechy, Węgry i Rosja ma łącznie wygenerować wolumen rzędu 3,2 mln sztuk (przy 1,71 mln sztuk w 2014 roku).

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średnia cena fotoksiążki w Europie Zachodniej stale rośnie, na co może wpływać fakt, że konsumenci coraz częściej wybierają rozwiązania wysokiej jakości, do których zalicza się np. twarda okładka czy wydruk na wysokiej jakości papierze. Dodatkowo coraz większą popularnością cieszą się coraz obszerniejsze fotoksiążki, co w połączeniu z drukiem na szlachetnym materiale podnosi ich cenę. Choć na Zachodzie dynamika wzrostu wolumenu maleje, wartość rynku i średnia cena fotoksiążki rosną, co ma swoje źródła w nowych produktach wysokiej jakości i coraz wyższych marżach uzyskiwanych w kanale online (w tym mobile).

W Europie Zachodniej produkcja zdominowana jest przez CEWE z 26% udziałem w rynku w 2015 roku i 50 milionami sprzedanych fotoksiążek do 2017 roku.

Najpopularniejszy format fotoksiążki zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej to A4.

Źródło: CEWE

Zobacz: ABC małej firmy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA