Inflacji boimy się bardziej niż utraty pracy [VIDEO]
REKLAMA
REKLAMA
Inflacja i pogorszenie sytuacji finansowej
Co trzeci Polak uważa, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu pandemii, podaje platforma Kapitalni.org. 70 proc. ankietowanych wymienia co najmniej jeden powód swoich obaw, który wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej. Jaki najczęściej?
REKLAMA
- Z badań wynika, że tylko 7 proc. naszych respondentów straciło pracę z powodu koronawirusa czyli pandemia spowodowała ogólne pogorszenie nastrojów - mówi w rozmowie z MarketNews24 Agata Szczepanik, odpowiedzialna za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org. – Najczęstszą obawą związaną z pandemią i kryzysem gospodarczym nie jest jednak utrata pracy, stała się nią galopująca inflacja, która będzie miała wpływ na oszczędności Polaków.
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Wzrost cen
Porównując nasze obawy z danymi GUS wiemy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,1% (przy wzroście cen usług – o 7,3% i towarów – o 1,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1% (przy wzroście cen towarów – o 0,2% i usług – o 0,1%). W październiku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,0% r/r i wyniosło 6318,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,7% r/r i wyniosło 5458,88 zł.
Coroczne badania o wiedzy finansowej Polaków były przeprowadzane już po raz czwarty, przez Dom Badawczy Maison&Partners, na zlecenie platformy Kapitalni.org.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.