reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wskaźnik inflacji w czerwcu 2018 roku

Wskaźnik inflacji w czerwcu 2018 roku

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 roku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z majem br. W porównaniu z czerwcem 2017 roku ceny wzrosły o 2,0 proc. Dane są zbliżone do prognoz MPiT formułowanych przed miesiącem.

Zgodnie z oczekiwaniami, na skutek czynników sezonowych w ujęciu miesięcznym spadły ceny odzieży i obuwia (o 1,4 proc.), a także ceny żywności (o 0,3 proc.), natomiast nieznacznie szybciej od oczekiwań rosły ceny w transporcie (wzrost o 0,9 proc.).

W lipcu 2018 roku oczekiwany jest spadek cen żywności oraz odzieży i obuwia wynikający z czynników o charakterze sezonowym, wzrost cen w pozostałych kategoriach wydatków oraz wyhamowanie wzrostu cen w transporcie. W ocenie MPiT w lipcu 2018 roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych powinny spaść o 0,2 proc. wobec czerwca, natomiast roczny wskaźnik cen powinien wynieść 1,9 proc.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz wkład poszczególnych kategorii (kontrybucja) w ujęciu rocznym w czerwcu 2018 roku (opracowanie na podstawie danych GUS):

Tytuł wykresu: Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz wkład poszczególnych kategorii (kontrybucja) w ujęciu rocznym w czerwcu 2018 roku.  Opis wykresu: Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w czerwcu 2018 roku 2,0 proc. w ujęciu rocznym. Wskaźnik cen w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe w czerwcu 2018 roku 2,7 proc. w ujęciu rocznym, wkład 0,7 proc. Wskaźnik cen w kategorii restauracje i hotele w czerwcu 2018 roku 2,9 proc. w ujęciu rocznym, wkład 0,2 proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii edukacja w czerwcu 2018 roku 2,2 proc. w ujęciu rocznym, wkład zero proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii w czerwcu 2018 roku 2,1 proc. w ujęciu rocznym, wkład 0,4 proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe w czerwcu 2018 roku 1,8 proc. w ujęciu rocznym, wkład 0,1 proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii zdrowie w czerwcu 2018 roku 2,2 proc. w ujęciu rocznym, wkład 0,1 proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii rekreacja i kultura w czerwcu 2018 roku 0,7 proc. w ujęciu rocznym, wkład zero proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego w czerwcu 2018 roku 0,5 proc. w ujęciu rocznym, wkład zero proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii łączność w czerwcu 2018 roku 0,1 proc. w ujęciu rocznym, wkład zero proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii transport w czerwcu 2018 roku 8,6 proc. w ujęciu rocznym, wkład 0,8 proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii inne towary i usługi w czerwcu 2018 roku minus 0,9 proc. w ujęciu rocznym, wkład zero proc. Wskaźnik cen w kategorii w kategorii odzież i obuwie minus 4,2 proc. w ujęciu rocznym, wkład minus 0,2 proc.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Zdjęcia

Wskaźnik inflacji w czerwcu 2018 roku /Fot. Fotolia
Wskaźnik inflacji w czerwcu 2018 roku /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama