| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak udokumentować rekompensatę z tytułu wzrostu cen materiałów

Jak udokumentować rekompensatę z tytułu wzrostu cen materiałów

Zawarliśmy z naszym długoletnim odbiorcą umowę, że będziemy dostarczać mu nadal nasze wyroby. Ustaliliśmy ceny tych wyrobów, które miały obowiązywać przez cały rok. Okazało się jednak, że materiały, które kupujemy do wytworzenia wyrobów, dość mocno zdrożały, co zmieniło istotnie przygotowane przez nas wcześniej kalkulacje. Zaczęliśmy negocjować z naszym odbiorcą, by w jakiś sposób zrekompensował nam straty. W wyniku negocjacji nasz odbiorca udzielił nam ,,rekompensaty mającej na celu złagodzenie wzrostu cen materiałów za kilka miesięcy, tzw. malus letter w wysokości określonej kwoty (i tu tę kwotę podał)". Na tę okoliczność mamy wystawić dokument. Czy w tej sytuacji należało wystawić fakturę korygującą z VAT (może zbiorczą)?

Czytelnik powinien wystawić na udokumentowanie otrzymanej rekompensaty fakturę korygującą z tytułu podwyższenia ceny. Otrzymana rekompensata stanowi kwotę brutto, a zatem rachunkiem w stu należy wyliczyć kwotę podatku należnego. Obowiązek podatkowy od podwyższenia ceny należy rozpoznać w dacie wystawienia faktury korygującej.

Z pytania wynika, że została z kontrahentem wynegocjowana "rekompensata mająca na celu złagodzenie wzrostu cen materiałów (…)". Kwota ta powinna powiększyć podstawę opodatkowania VAT sprzedanych towarów. W wyniku otrzymania tej rekompensaty cena uzyskana z tytułu sprzedaży towarów faktycznie wzrosła (została podwyższona).

W opisanej sytuacji zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej z tytułu podwyższenia ceny. W przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę - podatnik wystawia bowiem fakturę korygującą (zob. art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Zatem otrzymanie rekompensaty należy udokumentować fakturą korygującą (może to być faktura zbiorcza). Udokumentowanie tej czynności notą księgową nie będzie właściwe.

Ujęcie rekompensaty w podstawie opodatkowania

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (zob. art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania nie obejmuje zatem kwoty podatku od towarów i usług określanego ustawą o VAT. Jak rozumiem, zawarte porozumienie nie przewiduje, aby do kwoty wynegocjowanej rekompensaty doliczyć podatek VAT. Zatem kwotę otrzymanej rekompensaty należy potraktować jako kwotę brutto i tzw. rachunkiem w stu wyliczyć kwotę podatku.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak udokumentować rekompensatę z tytułu wzrostu cen materiałów

W artykule omówiono również obowiązek podatkowy w przypadku podwyższenia ceny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »