reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W związku z doznanym urazem otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 1 miesiąca. Pracodawca chce go zobowiązać do czynnego uczestnictwa w postępowaniu powypadkowym na terenie zakładu pracy - składania wyjaśnień, uczestniczenia w oględzinach miejsca zdarzenia, zapoznania się z protokołem oraz jego podpisania. Czy pracodawca ma prawo wymagać od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim udziału w czynnościach powypadkowych?

Pracodawca powinien uzależnić uczestnictwo poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym od jego dyspozycji zdrowotnej. Nie może zatem wymuszać na poszkodowanym uczestnictwa w czynnościach powypadkowych w zakładzie pracy, jeśli udział w postępowaniu powypadkowym pozostaje w sprzeczności z zaleceniami lekarskimi. Wówczas pracownik ma prawo powstrzymać się od uczestnictwa w tym postępowaniu.

Powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy dokonuje czynności zmierzających do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku we współpracy z poszkodowanym. Jeżeli stan poszkodowanego na to pozwala, to zespół powypadkowy ma obowiązek wysłuchać jego wyjaśnień. Tym samym można przyjąć, że ich złożenie jest obowiązkiem poszkodowanego - o ile nie stoją temu na przeszkodzie względy zdrowotne. Poszkodowany ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest zobowiązany go pouczyć. Ponadto poszkodowany ma możliwość wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.

Zespół powypadkowy jest zobowiązany zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem.

W typowych przypadkach poszkodowany pracownik nie powinien odmawiać udziału w postępowaniu powypadkowym. Problem może jednak powstać, gdy pracownik doznał urazu, który stał się podstawą do wydania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego czasową niezdolność do pracy.

Wypadek przy pracy zakończony urazem może skutkować wydaniem zaświadczenia o czasowej niezdolności pracownika do pracy, ale nie zawsze jest to regułą. W przypadku braku orzeczonej niezdolności do pracy pracodawca ma prawo wymagać zaangażowania poszkodowanego w prace zespołu powypadkowego w pełnym zakresie, niezbędnym do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

Pracownik zatrudniony na stanowisku mechanika samochodowego wykonywał prace, w wyniku czego doznał urazu zębów. Lekarz stwierdził wprawdzie uraz powstały w wyniku wypadku, jednak uwzględniając charakter pracy mechanika uznał, że nie ma podstaw do stwierdzenia czasowej niezdolności do pracy z uwagi na fakt, iż doznane obrażenia nie pozbawiają pracownika możliwości wykonywania obowiązków. W takiej sytuacji, pomimo urazu pracownika, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczestniczył on w dochodzeniu powypadkowym zmierzającym do ustalenia okoliczności zdarzenia. Ewentualna odmowa udziału w postępowaniu powypadkowym może być powodem zastosowania przez pracodawcę środków dyscyplinujących np. kar porządkowych.

Znacznie bardziej problematyczna jest sytuacja, gdy pracownik w związku z urazem, jakiego doznał w wyniku zdarzenia, otrzymał zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W takim przypadku należy przyjąć, że powrót pracownika do zdrowia jest sprawą priorytetową, mającą pierwszeństwo przed terminową potrzebą wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia, do jakiego doszło.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające tematykę postępowania powypadkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym /fot. shutterstock
Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym /fot. shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama