REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drugie czytanie. Abonament z ulgami

Orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Już można wnieść sprzeciw

Od nowego roku osoby, które nie zgadzają się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, mogą w 24 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce wnieść sprzeciw - wynika z komunikatu Zakładu w sprawie komisji lekarskich.

Dostawcy internetu prześlą faktury

MF. Wykaz w urzędów celnych dla towarów strategicznych

Minister finansów zmienił wykaz urzędów celnych, w których może być dokonywany eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym, co związane było m.in. z utworzeniem nowym rozporządzeniem siedzib izb i urzędów celnych.

REKLAMA

Walka z szarą strefą. Projekt nowelizacji ustawy.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w nowym rozdziale "Wspieranie zatrudnienia w gospodarstwie domowym" mają się znaleźć regulacje dotyczące legalizacji pracy zarobkowej podejmowanej przez osoby bezrobotne w gospodarstwach domowych.

PIT. Certyfikat rezydencji dopiero od 1 lipca 2005 r.

Rozporządzenie w sprawie wzorów zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych wydawanych przez organy podatkowe wejdzie w życie o pół roku później niż miało to pierwotnie nastąpić.

Krajowy Fundusz Kapitałowy. Rządowy projekt ustawy

Czy Krajowy Fundusz Kapitałowy wypełni lukę w dostępie do finansowania małych i średnich firm, czy też będzie kolejną zbiurokratyzowną instytucją rozdającą budżetowe pieniądze według uznania - to zasadnicze wątpliwości posłów zgłoszone w II czytaniu rządowego projektu ustawy o KFK.

Podatek od nieruchomości. Deklaracja do 17 stycznia

Zbliża się 17 stycznia i jak co roku płacący podatek od nieruchomości mają obowiązek złożyć deklarację podatkową.

REKLAMA

Sejm. Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Uzyskała o­n poparcie wszystkich klubów poselskich.

Wypłacalność. Polskie firmy lepiej oceniane

Polska polepszyła swoją pozycję w opracowywanym systematycznie ratingu Coface określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów.

Zeznania za 2004 r. Formularze PIT-28 trzeba złożyć do końca stycznia

Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jako pierwsze złożą zeznania podatkowe za 2004 r. Na złożenie formularzy PIT-28 podatnicy ci mają czas do końca stycznia br.

Mniejszy dług publiczny

Akcyza na samochody zgodna z prawem

Samochody. Nowy podatek zamiast akcyzy

Podatek akcyzowy od samochodów osobowych należny z tytułu ich nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu oraz nabycia w kraju przed ich pierwszą rejestracją zostanie zastąpiony nowym podatkiem.

Powstanie system zbiórki i odzysku komputerów i sprzętu AGD i RTV

Rząd zdecydował, że w Polsce powstanie system zbiórki i odzysku starych komputerów, sprzętu AGD i RTV oraz innych zużytych urządzeń. Obowiązki producentów, importerów, handlujących tym sprzętem oraz jego użytkowników określi ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Telefonia komórkowa. URTiP kontroluje operatorów

Wczoraj rozpoczęła się kontrola operatorów telefonii komórkowej. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty chce sprawdzić, czy i jak blokują o­ni skradzione telefony. Taki obowiązek mają o­ni od 1 stycznia br.

1 proc. na organizacje pożytku publicznego

Do końca 2007 r. niektóre towary jeszcze bez ceny

Do końca 2007 r. przedłużono okres, w którym na niektórych towarach nie musi widnieć cena

Sejm dzisiaj o zakładach pracy chronionej

Powrót do finansowania warsztatów terapii zajęciowej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz złagodzenie sankcji dla zakładów pracy chronionej przewidują dwa poselskie projekty nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej, które dzisiaj ma rozpatrzyć sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Prawo telekomunikacyjne. Opłaty za wykorzystywanie zasobów numeracji

Wiadomo już, jakie opłaty mają płacić przedsiębiorcy za wykorzystywanie zasobów numeracji.

Sejm. Problem z VAT na usługi budowlane

Rząd nie ma propozycji dla samorządów ani przedsiębiorców zaskoczonych ubiegłorocznym wzrostem VAT na usługi budowlane - uznali wczoraj posłowie i odrzucili odpowiedź resortu finansów na ich dezyderat.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Na wniosek właściciela pojazdu może być o­n czasowo wycofany z ruchu. Taka możliwość dotyczy samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów.

MF. Wypełnienie zeznania PIT-36L - broszura informacyjna

Przedsiębiorcy korzystający z 19-procentowego jednolitego podatku dochodowego od osób fizycznych po raz pierwszy złożą swoje roczne zeznania podatkowe.

Regulacje UE. Zakaz wysyłania spamu

W Unii Europejskiej weszła w życie dyrektywa dotycząca ochrony prywatności w komunikacji elektronicznej.

Raport. Kobiety zarabiają mniej

Z najnowszego raportu o rozwoju społecznym Polska 2004 „W trosce o pracę”, przygotowanego przez UNDP i CASE, wynika, że kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy pod względem wysokości wynagrodzeń oraz dostępności do lepszych stanowisk w firmie.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne: więcej płacimy z własnej kieszeni

W 2005 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrosła do 8,5 proc. podstawy wymiaru. Tymczasem podatek dochodowy można pomniejszyć w dalszym ciągu tylko o składkę w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. Oznacza to, że w tym roku ubezpieczony pokrywa z własnej kieszeni już 0,75 proc. składki.

PIT-12 do 10 stycznia

Jeszcze tylko do poniedziałku 10 stycznia podatnicy mogą złożyć oświadczenie PIT-12. Na jego podstawie płatnik będzie obowiązany do sporządzenia rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w 2004 r.

Zasięg urzędów i izb skarbowych. Zmiana rozporządzenia

Minister finansów zmienił rozporządzenie w sprawie terytorialnego zasięgu urzędów i izb skarbowych.

Obrót towarowy z państwami spoza UE. Nowe wzory formularzy

Od 14 stycznia tego roku podmioty dokonujące obrotu towarowego z państwami spoza Unii Europejskiej będą stosowały wzory formularzy, które zostały określone przez ministra finansów.

KRS. NIP-y do uzupełnienia

O 1 stycznia 2005 r. przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego powinni zgłaszać się do rejestru nie czekając na wezwanie sądu, aby uzupełnić wpisane tam dane o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z tego obowiązku muszą wywiązać się do 31 maja 2006 r.

Polska akcyza zaskarżona

Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła skarga dotycząca pobierania przez Polskę podatku akcyzowego od importowanych samochodów.

Ministerstwo Finansów opublikowało PIT-y

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej www.mf.gov.pl wzory formularzy PIT potrzebne do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2005 r.

Rząd. Podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców

Już od jutra może rozpocząć się kolejna batalia rządu z przedsiębiorcami. Pierwszy podtrzymuje bowiem swoje stanowisko i chce podniesienia składek na ZUS dla tych drugich.

Kontrola skarbowa: dane osobowe kontrolowanych

Znany jest już wzór upoważnienia, na podstawie którego funkcjonariusze skarbowi mogą uzyskać dane osobowe od innych organów, służb i instytucji państwowych uprawnionych do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Wzrosła składka na ubezpieczenie zdrowotne

Od 1 stycznia 2005 r. wzrasta składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (PUZ) o kolejne 0,25 proc.

Fundusze strukturalne i poręczenia dla małych przedsiębiorców

Po 1 stycznia 2005 r. najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli w większym stopniu korzystać z funduszy strukturalnych oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa. Dotychczas wskutek luki prawnej istniały pewne ograniczenia.

UOKiK. Bezprawne praktyki taksówkarzy

Grupa trzech rzeszowskich korporacji taksówkowych zawarła nielegalne porozumienie mające na celu wyeliminowanie konkurencji - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Stosowanie usuniętych paragrafów z MSR nr 39

Spółki będą miały możliwość stosowania usuniętych paragrafów z oryginalnego MSR nr 39, jeżeli wybiorą takie zasady rachunkowości.

Rachunkowość zakładów ubezpieczeń. Nowe zasady

1 stycznia 2005 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady rachunkowości dla zakładów ubezpieczeń. Z tym dniem będą mogły je zastosować także zakłady, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Odpowiedzialność Skarbu Państwa: szkoda powiązana z decyzją

Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wydanie błędnej decyzji, wtedy gdy szkoda spowodowana została taką decyzją. Oznacza to, że między decyzją a szkodą musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy.

Już obowiązuje: handel uprawnieniami do emisji CO2

Obowiązują już nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska, a także zasady handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla

Od 1 stycznia trzy grupy przedsiębiorców: mali, średni i mikro

W polskim prawie od tego roku funkcjonuje pojęcie mikroprzedsiębiorcy, które nie było wcześniej znane w obrocie gospodarczym. Wprowadzono je zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej z 6 maja 2003 r.

TK. 50-proc. stawka PIT zaskarżona

To, że regulacje dotyczące 50-procentowej stawki podatku zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, zapowiadali wszyscy eksperci podatkowi. Zapowiedzi te stały się faktem. Prokurator generalny, Andrzej Kalwas, złożył w tej sprawie stosowny wniosek.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - rozporządzenie

Akcyza. Stawki na paliwa i alkohol

Stawka podatku akcyzowego dla benzyny silnikowej nieetylizowanej (bezołowiowej) oraz benzyny silnikowej nieetylizowanej z udziałem biokomponentów będzie wynosiła 1565 zł/1000 l.

Pomoc de minimis do 3 tys. euro

Kwota pomocy de minimis przyznanej przedsiębiorstwu z branży rybołówstwa lub rolnictwa nie może przekraczać 3 tysięcy euro, w dowolnie wybranym okresie 3 lat.

Budownictwo. Nie dla hipoteki kanadyjskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości jest przeciwne pomysłowi wprowadzenia do polskiego prawa hipoteki legalnej (zwanej kanadyjską).

Kwoty ulgi uczniowskiej obowiązujące od 1 stycznia 2005

W 2005 roku ulga uczniowska z tytułu wyszkolenia jednego pracownika  wyniesie 4734, 16 zł - przy okresie szkolenia do 24 miesięcy - oraz 7890,26 zł - przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące.

Już obowiązuje nowy wzór deklaracji na podatek od środków transportowych

Od dzisiaj, 1 stycznia 2005 r.,  obowiązuje nowy wzór deklaracja na podatek od środków transportowych (DT-1).

Ryczałtowcy. Nowe obowiązki

Od 1 stycznia 2005 r. podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpiszą do ewidencji wyposażenia nowe składniki majątku. Nie wszyscy jednak będą musieli taką ewidencję prowadzić.

REKLAMA