reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF. Wypełnienie zeznania PIT-36L - broszura informacyjna

MF. Wypełnienie zeznania PIT-36L - broszura informacyjna

Przedsiębiorcy korzystający z 19-procentowego jednolitego podatku dochodowego od osób fizycznych po raz pierwszy złożą swoje roczne zeznania podatkowe.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że takich podatników będzie ponad 200 tys. Przygotowano dla nich specjalną broszurę informacyjną mającą ułatwić wypełnienie zeznania PIT-36L.
Przepisy umożliwiające podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczenia według jednolitej 19-procentowej stawki PIT weszły w życie z początkiem 2004 r. Regulacje te zawarte są w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że obecnie podatnicy, którzy skorzystali z tej formy rozliczeń, po raz pierwszy złożą swoje roczne zeznania podatkowe. Ilu może ich być? – Z szacunków wynika, że ponad 200 tys. przedsiębiorców wybrało opodatkowanie według 19-procentowego jednolitego podatku dochodowego od osób fizycznych. Dokładne dane będą jednak znane dopiero po zakończeniu składania rocznych zeznań PIT – poinformowano w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.
MF przygotowało specjalną broszurę informacyjną mającą ułatwić wypełnienie zeznania PIT-36L przeznaczonego dla przedsiębiorców korzystających z jednolitej 19-proc. stawki. Szczegółowo wyjaśniono m.in. część D formularza PIT-36L, która dotyczy dochodu (lub straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak podkreślono, w kolumnie b należy wykazać m.in. przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Jeżeli chodzi o część E, to – jak podkreślono w broszurze informacyjnej – pozycję 27 wypełniają podatnicy, którzy w latach: 2000, 2001, 2002 lub 2003, wykazali straty i w 2004 r. mieli prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Podatnicy mają prawo do odliczenia straty z tego samego źródła, które przyniosło stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
Należy przy tym pamiętać, że wysokość takiego odliczenia w którymś z tych lat, w tym również w 2004 r., nie może przekroczyć 50 proc. tej straty.
Z ulg nie skorzystasz
Zmiany wprowadzone ustawą nowelizującą dały przedsiębiorcom możliwość wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na podstawie dotychczasowych reguł, czyli według progresywnej skali podatkowej (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) albo według stawki liniowej 19-proc. zgodnie z art. 30c ustawy o PIT.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama