REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

komputer naprawa elektronika
komputer naprawa elektronika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Napraw zamiast wyrzucić 

Współczesna gospodarka cyrkularna opiera się na kilku strategiach biznesowych. Część z nich koncentruje się na projektowaniu trwalszych i łatwiejszych w naprawie produktów, inne z kolei polegają na zmianie podejścia do własności i oferują produkt, jako usługę. W każdym przypadku cel jest jednak podobny. Jest nim przedłużenie życia dostarczanych na rynek dóbr. 

REKLAMA

Jedną ze strategii cyrkularnych wykorzystywanych m.in. w branży elektroniki użytkowej jest model wykorzystania szans. Jego wyjątkowość polega na partnerstwie i przywracaniu do obiegu produktów innych firm w obszarze posprzedażowym. W Polsce strategię tę wykorzystuje w swoim biznesie m.in. krakowska firma Fixit, jeden z laureatów ekokonkursu GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024.

W praktyce model wykorzystania szans oznacza doradztwo już na etapie projektowania oraz produkcji sprzętu, zakłada też pomoc techniczną i działania serwisowe. 

- Każdego roku do naszych centrów serwisowych trafia ok. 150 tys. urządzeń. Nasze działania przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i redukcji zużycia surowców. Wykonywana przez nas praca ma też dodatkową wartość, bo udowadniamy, że dobrze prosperujący biznes i działania prośrodowiskowe mogą iść w parze. Czynimy to na tyle skutecznie, by nasza firma została wyróżniona tytułem GOZ Lider Małopolski. Wskaźniki cyrkularne są jednym z naszych podstawowych KPI i stanowią fundament podejmowanych przez nas decyzji biznesowych - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

Lepiej naprawić, ale… nie zawsze

Oprócz ekoprojektowania, serwisowania i odnawiania używanych produktów, omawiana strategia zakłada również… unikanie niepotrzebnych napraw. Statystyki pokazują, że nawet 20 proc. trafiających do serwisu urządzeń elektronicznych jest całkowicie sprawnych. Przesłanie takiego sprzętu do naprawy oznacza koszt, obciążenie łańcucha logistycznego i niepotrzebną emisję dwutlenku węgla w transporcie. Często okazuje się, że użytkownicy elektroniki błędnie diagnozują usterki, a prostym rozwiązaniem tego problemu są działania komunikacyjne i edukacyjne, polegające min. na zdalnej weryfikacji stanu urządzeń i wsparciu użytkowników, którzy w wielu przypadkach mogą samodzielnie sprawdzić stan swojego sprzętu, a nawet własnoręcznie go naprawić.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie tylko sprzęt, opakowanie też może dostać drugie życie 

Innym elementem składającym się na model wykorzystania szans jest zastosowanie cyrkularnych opakowań. Ponowne użycie nieuszkodzonych pudełek, opakowań wielokrotnego użytku lub pochodzących z recyklingu pozwala zmniejszyć ilość odpadów. Efektywne łączenie przesyłek adresowanych do jednego odbiorcy przyczynia się z kolei do optymalizacji logistyki, a tym samym do redukcji emisji wytwarzanych podczas transportu. 

Co jeszcze decyduje o tym, że omawiana strategia tak dobrze sprawdza się w branży elektroniki konsumenckiej? 

REKLAMA

Stosowana przez nas strategia cyrkularna pozwala zachować zasoby oraz wartość użytkową i ekonomiczną urządzeń tak długo, jak to tylko możliwe. Model wykorzystania szans to kwintesencja Gospodarki Obiegu Zamkniętego - podsumowuje Mariusz Ryło.  

FIXIT SA to działająca od ponad 20 lat firma, zajmująca się posprzedażowym wsparciem producentów elektroniki użytkowej, sprzętu IT i urządzeń AGD. Specjalizuje się w serwisowaniu, odnawianiu i przedłużaniu cyklu życia produktów. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

REKLAMA

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rewolucja w stażu pracy: to już pewne, zaliczana działalność gospodarcza i umowy cywilne, ministerstwo potwierdza

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

REKLAMA

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA