REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

komputer naprawa elektronika
komputer naprawa elektronika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Napraw zamiast wyrzucić 

Współczesna gospodarka cyrkularna opiera się na kilku strategiach biznesowych. Część z nich koncentruje się na projektowaniu trwalszych i łatwiejszych w naprawie produktów, inne z kolei polegają na zmianie podejścia do własności i oferują produkt, jako usługę. W każdym przypadku cel jest jednak podobny. Jest nim przedłużenie życia dostarczanych na rynek dóbr. 

REKLAMA

Jedną ze strategii cyrkularnych wykorzystywanych m.in. w branży elektroniki użytkowej jest model wykorzystania szans. Jego wyjątkowość polega na partnerstwie i przywracaniu do obiegu produktów innych firm w obszarze posprzedażowym. W Polsce strategię tę wykorzystuje w swoim biznesie m.in. krakowska firma Fixit, jeden z laureatów ekokonkursu GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024.

W praktyce model wykorzystania szans oznacza doradztwo już na etapie projektowania oraz produkcji sprzętu, zakłada też pomoc techniczną i działania serwisowe. 

- Każdego roku do naszych centrów serwisowych trafia ok. 150 tys. urządzeń. Nasze działania przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i redukcji zużycia surowców. Wykonywana przez nas praca ma też dodatkową wartość, bo udowadniamy, że dobrze prosperujący biznes i działania prośrodowiskowe mogą iść w parze. Czynimy to na tyle skutecznie, by nasza firma została wyróżniona tytułem GOZ Lider Małopolski. Wskaźniki cyrkularne są jednym z naszych podstawowych KPI i stanowią fundament podejmowanych przez nas decyzji biznesowych - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

Lepiej naprawić, ale… nie zawsze

Oprócz ekoprojektowania, serwisowania i odnawiania używanych produktów, omawiana strategia zakłada również… unikanie niepotrzebnych napraw. Statystyki pokazują, że nawet 20 proc. trafiających do serwisu urządzeń elektronicznych jest całkowicie sprawnych. Przesłanie takiego sprzętu do naprawy oznacza koszt, obciążenie łańcucha logistycznego i niepotrzebną emisję dwutlenku węgla w transporcie. Często okazuje się, że użytkownicy elektroniki błędnie diagnozują usterki, a prostym rozwiązaniem tego problemu są działania komunikacyjne i edukacyjne, polegające min. na zdalnej weryfikacji stanu urządzeń i wsparciu użytkowników, którzy w wielu przypadkach mogą samodzielnie sprawdzić stan swojego sprzętu, a nawet własnoręcznie go naprawić.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie tylko sprzęt, opakowanie też może dostać drugie życie 

Innym elementem składającym się na model wykorzystania szans jest zastosowanie cyrkularnych opakowań. Ponowne użycie nieuszkodzonych pudełek, opakowań wielokrotnego użytku lub pochodzących z recyklingu pozwala zmniejszyć ilość odpadów. Efektywne łączenie przesyłek adresowanych do jednego odbiorcy przyczynia się z kolei do optymalizacji logistyki, a tym samym do redukcji emisji wytwarzanych podczas transportu. 

Co jeszcze decyduje o tym, że omawiana strategia tak dobrze sprawdza się w branży elektroniki konsumenckiej? 

REKLAMA

Stosowana przez nas strategia cyrkularna pozwala zachować zasoby oraz wartość użytkową i ekonomiczną urządzeń tak długo, jak to tylko możliwe. Model wykorzystania szans to kwintesencja Gospodarki Obiegu Zamkniętego - podsumowuje Mariusz Ryło.  

FIXIT SA to działająca od ponad 20 lat firma, zajmująca się posprzedażowym wsparciem producentów elektroniki użytkowej, sprzętu IT i urządzeń AGD. Specjalizuje się w serwisowaniu, odnawianiu i przedłużaniu cyklu życia produktów. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA