REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

komputer naprawa elektronika
komputer naprawa elektronika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Napraw zamiast wyrzucić 

Współczesna gospodarka cyrkularna opiera się na kilku strategiach biznesowych. Część z nich koncentruje się na projektowaniu trwalszych i łatwiejszych w naprawie produktów, inne z kolei polegają na zmianie podejścia do własności i oferują produkt, jako usługę. W każdym przypadku cel jest jednak podobny. Jest nim przedłużenie życia dostarczanych na rynek dóbr. 

REKLAMA

Jedną ze strategii cyrkularnych wykorzystywanych m.in. w branży elektroniki użytkowej jest model wykorzystania szans. Jego wyjątkowość polega na partnerstwie i przywracaniu do obiegu produktów innych firm w obszarze posprzedażowym. W Polsce strategię tę wykorzystuje w swoim biznesie m.in. krakowska firma Fixit, jeden z laureatów ekokonkursu GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024.

W praktyce model wykorzystania szans oznacza doradztwo już na etapie projektowania oraz produkcji sprzętu, zakłada też pomoc techniczną i działania serwisowe. 

- Każdego roku do naszych centrów serwisowych trafia ok. 150 tys. urządzeń. Nasze działania przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i redukcji zużycia surowców. Wykonywana przez nas praca ma też dodatkową wartość, bo udowadniamy, że dobrze prosperujący biznes i działania prośrodowiskowe mogą iść w parze. Czynimy to na tyle skutecznie, by nasza firma została wyróżniona tytułem GOZ Lider Małopolski. Wskaźniki cyrkularne są jednym z naszych podstawowych KPI i stanowią fundament podejmowanych przez nas decyzji biznesowych - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

Lepiej naprawić, ale… nie zawsze

Oprócz ekoprojektowania, serwisowania i odnawiania używanych produktów, omawiana strategia zakłada również… unikanie niepotrzebnych napraw. Statystyki pokazują, że nawet 20 proc. trafiających do serwisu urządzeń elektronicznych jest całkowicie sprawnych. Przesłanie takiego sprzętu do naprawy oznacza koszt, obciążenie łańcucha logistycznego i niepotrzebną emisję dwutlenku węgla w transporcie. Często okazuje się, że użytkownicy elektroniki błędnie diagnozują usterki, a prostym rozwiązaniem tego problemu są działania komunikacyjne i edukacyjne, polegające min. na zdalnej weryfikacji stanu urządzeń i wsparciu użytkowników, którzy w wielu przypadkach mogą samodzielnie sprawdzić stan swojego sprzętu, a nawet własnoręcznie go naprawić.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie tylko sprzęt, opakowanie też może dostać drugie życie 

Innym elementem składającym się na model wykorzystania szans jest zastosowanie cyrkularnych opakowań. Ponowne użycie nieuszkodzonych pudełek, opakowań wielokrotnego użytku lub pochodzących z recyklingu pozwala zmniejszyć ilość odpadów. Efektywne łączenie przesyłek adresowanych do jednego odbiorcy przyczynia się z kolei do optymalizacji logistyki, a tym samym do redukcji emisji wytwarzanych podczas transportu. 

Co jeszcze decyduje o tym, że omawiana strategia tak dobrze sprawdza się w branży elektroniki konsumenckiej? 

REKLAMA

Stosowana przez nas strategia cyrkularna pozwala zachować zasoby oraz wartość użytkową i ekonomiczną urządzeń tak długo, jak to tylko możliwe. Model wykorzystania szans to kwintesencja Gospodarki Obiegu Zamkniętego - podsumowuje Mariusz Ryło.  

FIXIT SA to działająca od ponad 20 lat firma, zajmująca się posprzedażowym wsparciem producentów elektroniki użytkowej, sprzętu IT i urządzeń AGD. Specjalizuje się w serwisowaniu, odnawianiu i przedłużaniu cyklu życia produktów. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

REKLAMA

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA