| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatek od nieruchomości. Deklaracja do 17 stycznia

Podatek od nieruchomości. Deklaracja do 17 stycznia

Zbliża się 17 stycznia i jak co roku płacący podatek od nieruchomości mają obowiązek złożyć deklarację podatkową.

Obowiązek ten dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych, spółek niemających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Nie czekajmy więc na ponaglenia z gminy, bo takie nie nadejdą. Burmistrz, organ podatkowy, nie ma obowiązku przesyłania do podatników wzorów deklaracji i stawek podatkowych, chociaż niektóre gminy przyzwyczaiły do tego swoich podatników. Robią tak do dzisiaj te gminy, których budżety mogą sobie na to pozwolić. Jest tak dlatego, że wiąże się to z kosztami przesyłki (nierzadko poleconej za dowodem doręczenia). Jednak zgodnie z literą prawa, to podatnik ma obowiązek, nie czekając na przypomnienie z gminy, przesłać doń wypełnioną deklaracje na podatek od nieruchomości.

Taki sam obowiązek będą mieli podatnicy płacący podatek od środków transportowych. Ci jednak mają czas do 15 lutego br.

Stawki podatkowe oraz formularze na podatek od nieruchomości uchwala rada gminy. W zdecydowanej większości radni podjęli już stosowne uchwały. Często są one dostępne na stronie internetowej gminy. Jeśli tam ich nie znajdziemy, zapewne otrzymamy je w urzędzie gminy. Przypominam, że stawki i druki deklaracji na podatek od nieruchomości w każdej gminie mogą okazać się inne. Wynika to z kompetencji rady gminy do podejmowania uchwał w sprawach podatkowych określających wysokość stawek podatku. Również obowiązujące formularze podatkowe uchwalane są przez radnych indywidualnie dla danej gminy.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »