| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Problem z VAT na usługi budowlane

Sejm. Problem z VAT na usługi budowlane

Rząd nie ma propozycji dla samorządów ani przedsiębiorców zaskoczonych ubiegłorocznym wzrostem VAT na usługi budowlane - uznali wczoraj posłowie i odrzucili odpowiedź resortu finansów na ich dezyderat.

– Nie przedstawiliśmy nowych argumentów, bo ich nie mamy – powiedział podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Problem pojawił się, gdy 1 maja ubiegłego roku wzrósł z 7 proc. do 22 proc. VAT na prace budowlane, remontowe i konserwacyjne (z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego). Tymczasem kontrakty podpisywane w wyniku przetargów publicznych przed 1 maja nie uwzględniały przyszłej zmiany wysokości podatku, a tym samym i zmiany ostatecznej ceny usługi. Zdaniem sejmowej Komisji Gospodarki pogrążyło to niemal wszystkie samorządy i kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców prowadzących dla nich prace. Pozostało im pokrycie różnicy w wysokości podatku lub wystąpienie do sądu przeciw zamawiającemu o dopłatę, której umowa nie przewidywała. Gminy pozbawiono możliwości zwrotu VAT poniesionego przy inwestycjach współfinansowanych przez program SAPARD.
W skierowanym do premiera dezyderacie posłowie zażądali pomocy w rozwiązaniu problemu. W odpowiedzi minister finansów stwierdził, że zmiana stawki była konsekwencją dostosowania polskich przepisów do prawa UE. Ponadto 7-proc. stawkę stosowano jedynie przejściowo do 31 grudnia 2003 r. Preferencje przedłużono jedynie do 1 maja na wniosek przedsiębiorstw budowlanych. Według resortu nadchodzące zmiany były znane dużo wcześniej, więc nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.
– To nie jest merytoryczna odpowiedź. Jak na podstawie doniesień prasowych można było tworzyć specyfikacje i oferty? Władza pozostawiła przedsiębiorców i samorządy same sobie – powiedział wczoraj przewodniczący Komisji Gospodarki Adam Szejnfeld. Komisja postanowiła odrzucić odpowiedź resortu finansów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »