REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen

pszenica kukurydza rzepak notowania cen 2024
Pszenica, kukurydza, rzepak - notowania cen 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Pszenica - notowania cen

  • W czerwcu na rynek pszenicy wróciły spadki notowań, zaś ich dynamika był tak samo silna, jak wzrostów obserwowanych jeszcze do końca maja. W ciągu ostatniego miesiąca na europejskiej giełdzie Euronext kontrakt z terminem zapadalności na wrzesień br. potaniał o 17%. Tylko nieznacznie mniejsze tempo (16%) odnotowano w przypadku dostawy na grudzień br. Osłabienie było na tyle głębokie, że ceny obniżyły się poniżej poziomu sprzed roku. W ujęciu kontynuacyjnym podczas analizowanej sesji notowania były niższe o 13% r/r, pozostając jednak powyżej lokalnego minimum z początku marca br.
  • Zwrot w notowaniach pszenicy pokazuje, że rynek skonsumował już informację o gorszych perspektywach zbiorów w basenie Morza Czarnego. Na uspokojenie nastrojów mogły wpłynąć również dobre informacje z Argentyny (podwyższenie prognoz produkcji). Znaczenie mogły mieć również dość pozytywne dane o kondycji upraw pszenicy w Stanach Zjednoczonych.
pszenica

 

Pszenica - notowania cen

Materiały zewnętrzne

Kukurydza - notowania cen

  • Powrót trendu spadkowego obserwujemy również na rynku kukurydzy. Między 27 maja a 24 czerwca średnie ceny kontraktu na sierpień obniżyły się o 9%. Wyższy, 13-procentowy, spadek odnotowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na listopad. Notowania wróciły do poziomu z początku bieżącego roku, kształtując się jednocześnie o 17% poniżej odczytu sprzed 12 miesięcy. 
  • Osłabieniu cen ziarna sprzyjała lekka korekta w górę prognoz tegorocznej produkcji w Ukrainie (ważny dostawca na rynek globalny). Utrzymują się też dobre perspektywy zbiorów w Stanach Zjednoczonych, które są obecnie największym światowym eksporterem.
     
kukurydza notowania cen

 

Kukurydza - notowania cen

Materiały zewnętrzne

Rzepak - notowania cen

Czerwiec przyniósł też wyraźną korektę notowań  na rynku rzepaku. Tu jednak spadki były słabsze niż w przypadku zbóż. W analizowanym okresie średnie ceny kontraktu o najbliższym terminie realizacji (sierpień), przypadającym na koniec tegorocznych zbiorów w Europie lub tuż po nich, spadły o 6%. Tylko nieco mniejszą dynamikę odnotowano w przypadku dostawy listopadowej. W ostatnim tygodniu nastąpił kolejny zwrot akcji i notowania odbiły, co prawdopodobnie ma związek z rozpoczęciem się żniw w UE. W kolejnych tygodniach należy liczyć się z wysokimi wahaniami cen właśnie pod wpływem informacji o podaży i jakości ziarna z nowych zbiorów.

REKLAMA

rzepak notowania cen

 

Rzepak - notowania cen

Materiały zewnętrzne

Pobierz raport >>>

Źródło: Bank Pekao

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA