REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen

oprac. Emilia Panufnik
pszenica kukurydza rzepak notowania cen 2024
Pszenica, kukurydza, rzepak - notowania cen 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Pszenica - notowania cen

  • W czerwcu na rynek pszenicy wróciły spadki notowań, zaś ich dynamika był tak samo silna, jak wzrostów obserwowanych jeszcze do końca maja. W ciągu ostatniego miesiąca na europejskiej giełdzie Euronext kontrakt z terminem zapadalności na wrzesień br. potaniał o 17%. Tylko nieznacznie mniejsze tempo (16%) odnotowano w przypadku dostawy na grudzień br. Osłabienie było na tyle głębokie, że ceny obniżyły się poniżej poziomu sprzed roku. W ujęciu kontynuacyjnym podczas analizowanej sesji notowania były niższe o 13% r/r, pozostając jednak powyżej lokalnego minimum z początku marca br.
  • Zwrot w notowaniach pszenicy pokazuje, że rynek skonsumował już informację o gorszych perspektywach zbiorów w basenie Morza Czarnego. Na uspokojenie nastrojów mogły wpłynąć również dobre informacje z Argentyny (podwyższenie prognoz produkcji). Znaczenie mogły mieć również dość pozytywne dane o kondycji upraw pszenicy w Stanach Zjednoczonych.
pszenica

 

Pszenica - notowania cen

Materiały zewnętrzne

Kukurydza - notowania cen

  • Powrót trendu spadkowego obserwujemy również na rynku kukurydzy. Między 27 maja a 24 czerwca średnie ceny kontraktu na sierpień obniżyły się o 9%. Wyższy, 13-procentowy, spadek odnotowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na listopad. Notowania wróciły do poziomu z początku bieżącego roku, kształtując się jednocześnie o 17% poniżej odczytu sprzed 12 miesięcy. 
  • Osłabieniu cen ziarna sprzyjała lekka korekta w górę prognoz tegorocznej produkcji w Ukrainie (ważny dostawca na rynek globalny). Utrzymują się też dobre perspektywy zbiorów w Stanach Zjednoczonych, które są obecnie największym światowym eksporterem.
     
kukurydza notowania cen

 

Kukurydza - notowania cen

Materiały zewnętrzne

Rzepak - notowania cen

Czerwiec przyniósł też wyraźną korektę notowań  na rynku rzepaku. Tu jednak spadki były słabsze niż w przypadku zbóż. W analizowanym okresie średnie ceny kontraktu o najbliższym terminie realizacji (sierpień), przypadającym na koniec tegorocznych zbiorów w Europie lub tuż po nich, spadły o 6%. Tylko nieco mniejszą dynamikę odnotowano w przypadku dostawy listopadowej. W ostatnim tygodniu nastąpił kolejny zwrot akcji i notowania odbiły, co prawdopodobnie ma związek z rozpoczęciem się żniw w UE. W kolejnych tygodniach należy liczyć się z wysokimi wahaniami cen właśnie pod wpływem informacji o podaży i jakości ziarna z nowych zbiorów.

REKLAMA

rzepak notowania cen

 

Rzepak - notowania cen

Materiały zewnętrzne

Pobierz raport >>>

Źródło: Bank Pekao

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

REKLAMA

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

REKLAMA

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

REKLAMA