REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów opublikowało PIT-y

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej www.mf.gov.pl wzory formularzy PIT potrzebne do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2005 r.
Na stronie internetowej resortu finansów jest już 18 formularzy PIT na 2005 r. Niektóre z nich będą potrzebne podatnikom już wkrótce, np. wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16) trzeba złożyć do 20 stycznia. W przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu roku druk należy przekazać urzędowi skarbowemu zanim to nastąpi. Dużymi krokami zbliżają się terminy składania druków PIT-2 – oświadczeń dla pracowników, których miesięczna zaliczka powinna ulec zmniejszeniu np. z powodu utraty części dochodów z wynajmu. Formularz trzeba złożyć przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Podobnie jest z PIT-2A i PIT-3.
Z kolei PIT-4, deklaracje obejmujące łączne kwoty dokonanych wypłat, będą przekazywać płatnicy podatku do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę.

Do wypełniania formularzy powinni powoli zacząć przygotowywać się podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub osiągający dochody z najmu lub dzierżawy. Deklaracje PIT-5 będą składać do 20 dnia każdego miesiąca za okres od stycznia do listopada. Druk dotyczący dochodów za styczeń powinien więc zostać złożony do 20 lutego. Podobne zasady rozliczeń obowiązują podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy objęci są 19-proc. stawką PIT. Będą oni korzystać z druku PIT-5L. W obu przypadkach wypełnione formularze składa się w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu podatnika w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego muszą złożyć deklaracje PIT-11/8B. Z kolei druk PIT-23, czyli deklarację o przychodach ze zbycia nieruchomości lub praw majątkowych objętych podatkiem zryczałtowanym należy złożyć w ciągu 14 dni od sprzedaży.

Zapisane w plikach pdf wzory deklaracji można znaleźć w dziale Podatki/Formularze na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA