reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm dzisiaj o zakładach pracy chronionej

Sejm dzisiaj o zakładach pracy chronionej

Powrót do finansowania warsztatów terapii zajęciowej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz złagodzenie sankcji dla zakładów pracy chronionej przewidują dwa poselskie projekty nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej, które dzisiaj ma rozpatrzyć sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) i wydatkowania jego środków zgodnie z wymogami ustawy. Z tym wiąże się obowiązek prowadzenia rachunku bankowego dla tego funduszu. Jeżeli kontrola wykryje, że firma takiego rachunku nie posiada, to traci status ZPCHr. Autorzy projektu nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej uznali, że jest to sankcja nieadekwatna do uchybienia i może przynieść nieodwracalne skutki w postaci upadłości lub likwidacji zakładu i utraty miejsc pracy przez osoby niepełnosprawne. Wobec tego zaproponowali, aby sankcja ta nie była stosowana, jeżeli łączny okres nieposiadania przez pracodawcę rachunku dla zfron nie przekraczał dwóch lat, pod warunkiem jednak, że środki funduszu były wydatkowane zgodnie z przepisami ustawy rehabilitacyjnej.
Od 1 stycznia 2005 r. ma obowiązywać zasada częściowego finansowania, tworzenia i działalności warsztatów terapii zajęciowej (wtz) i zakładów aktywności zawodowej przez PFRON. Pozostałe koszty mają pokrywać samorządy powiatowe. Zdecydowano, że dotacje funduszu będą zmniejszane w kolejnych latach i docelowo, począwszy od 2008 r., fundusz pokrywałby do: 60 proc. kosztów tworzenia wtz i do 70 proc. kosztów ich działalności oraz do 65 proc. kosztów tworzenia zakładów aktywności zawodowej.
Autorzy projektu kolejnej nowelizacji ustawy uznali, że takie rozwiązanie jest krzywdzące dla osób niepełnosprawnych, ponieważ samorządy nie mają pieniędzy na ten cel, i zachodzi uzasadniona obawa, że ta forma rehabilitacji zawodowej przestałaby funkcjonować. Proponują więc, aby w dalszym ciągu tworzenie i działalność tych placówek finansował PFRON.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama