| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska akcyza zaskarżona

Polska akcyza zaskarżona

Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła skarga dotycząca pobierania przez Polskę podatku akcyzowego od importowanych samochodów.

Jest to już druga skarga na Polskę w zaledwie 8 miesięcy po przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Od 1 maja 2004 r., kiedy to Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, polscy obywatele nabyli prawo do składania petycji do Parlamentu Europejskiego (PE). Po ich rozpatrzeniu Komisja Petycji może skierować sprawę do innej komisji PE, do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich lub podjąć inicjatywę na rzecz uwzględnienia problemu, o którym mowa w skardze, przy tworzeniu nowego ustawodawstwa europejskiego.
Skargę na Polskę do Parlamentu Europejskiego napisał podatnik, który argumentując swoje niezadowolenie napisał, że pobieranie podatku akcyzowego jest niezgodne z Traktatem UE, gdyż narusza zawarty w nim zakaz dyskryminacji podatkowej.
Jak powiedział przewodniczący Komisji Petycji, eurodeputowany PiS Marcin Libicki, możliwa jest decyzja stwierdzająca, że pobieranie akcyzy od sprowadzających samochody jest niezgodne z wieloma przepisami unijnymi i będzie trzeba w 700 tys. przypadkach – tyle bowiem, zdaniem eurodeputowanego, samochodów sprowadzono do Polski od 1 maja 2004 r. – oddać ludziom pieniądze.
Na niezgodność polskiej akcyzy z prawem unijnym wielokrotnie uwagę zwracali niezależni eksperci. Problem dostrzeżono także w Ministerstwie Finansów, które przygotowało projekt ustawy o podatku od samochodów osobowych oraz zmianie niektórych ustaw, która to ustawa przewiduje wprowadzenie zamiast podatku akcyzowego specjalnej opłaty rejestracyjnej (nazwanej podatkiem od samochodów osobowych). Zgodnie z projektem opodatkowaniu miałyby podlegać samochody osobowe po raz pierwszy rejestrowane na terytorium Polski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »