reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Walka z szarą strefą. Projekt nowelizacji ustawy.

Walka z szarą strefą. Projekt nowelizacji ustawy.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w nowym rozdziale "Wspieranie zatrudnienia w gospodarstwie domowym" mają się znaleźć regulacje dotyczące legalizacji pracy zarobkowej podejmowanej przez osoby bezrobotne w gospodarstwach domowych.

Zaproponowane rozwiązania przewidują, że osoba prowadząca gospodarstwo domowe, która zechce zatrudnić u siebie bezrobotnego, powinna zgłosić ten zamiar w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na położenie tego gospodarstwa. W zgłoszeniu powinna sprecyzować również wymagania dotyczące swojego przyszłego pracownika. Może nim być tylko ten, kto złożył oświadczenie o chęci podjęcia tego rodzaju pracy zarobkowej.
Praca w gospodarstwie domowym ma polegać na wykonywaniu czynności związanych z jego prowadzeniem lub pełnieniem opieki nad osobą w nim zamieszkującą. Nie wolno osobie zatrudnionej w gospodarstwie domowym zlecać czynności związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez zatrudniającą ją osobę nawet wtedy, gdy jest ona wykonywana w lokalu mieszczącym się w takim gospodarstwie.
Postawą wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym przez osobę bezrobotną jest tzw. umowa aktywizacyjna, czyli umowa o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Zawiera się ją w formie pisemnej. Osoba bezrobotna nie może zawrzeć umowy aktywizacyjnej między osobami pozostającymi z nią w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa ani być stroną kilku takich umów w tym samym czasie.
Zawarcie takiej umowy podlega zgłoszeniu przez zatrudniającego do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu bezrobotnego. Urząd pracy, na żądanie pracodawcy, wydaje potwierdzenie zarejestrowania umowy w celu udokumentowania jego uprawnień do odliczenia od podatku dochodowego udokumentowanych wydatków poniesionych na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzenia pracownika, którego zatrudnia.
Powiatowy urząd pracy udziela stronom umowy aktywizacyjnej pomocy dotyczącej nie tylko jej zawarcia. Ustala też wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej, przekazuje je odpowiednim podmiotom oraz prowadzi dokumentację wymaganą od płatnika składek.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama