REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych

języki obce, nauka
języki obce, nauka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Jak nauczyć się właściwej wymowy w języku obcym

REKLAMA

Podstawa komunikacji to wiara w swoje umiejętności i pewność siebie. Tej może dodać praca nad wymową. Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply zwraca uwagę, że na ten element nauki języka obcego nieczęsto zwraca się uwagę w szkołach. Specjaliści językowi z Preply przetestowali różne metody nauki poprawnego mówienia i wybrali kilka wyróżniających się – tych z wysoką skutecznością. Żadna z nich nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

REKLAMA

Na liście pojawiło się słuchanie audiobooków i podcastów. Eksperci dzielą takie słuchanie na bierne i aktywne. To pierwsze polega na jak najczęstszym otaczaniu się obcojęzycznymi treściami. Materiały muszą być odtwarzane w tle, nawet jeśli ich nie rozumiemy. Słuchanie aktywne wymaga natomiast skupienia się na treści. Jak zauważają twórcy listy, ta technika uczy nie tylko właściwej wymowy, ale też przestawienia się na myślenie w obcym języku.

Bardzo efektywna jest także metoda shadowing, opracowana przez amerykańskiego profesora Alexandra Arguellesa. Polega na słuchaniu native speakera, a następnie bezpośrednim powtarzaniu wszystkiego, co ten mówi – kilkukrotnie, zdanie po zdaniu. Przeprowadzone w 2017 roku badanie na nieanglojęzycznych studentach wykazało, że ta metoda rzeczywiście może poprawić umiejętność płynnego mówienia.

Aby praktykować tę metodę nie trzeba nawet wychodzić z domu, potrzebujemy jedynie dostępu do internetu i YouTube’a. Preply radzi wyszukać przemówienie lub rozmowę z aktorami, którzy zazwyczaj wypowiadają się płynnie, mają dobrą dykcję oraz nie stosują wypełniaczy takich jak „yyy” czy angielskiego like. Wystarczy wybrać krótki fragment takiego materiału, odtworzyć go i powtarzać na głos. Pomocne będzie też nagrywanie samego siebie.

 

Nauka jeżyków obcych a aparat mowy

REKLAMA

Co ciekawe, w podobny sposób działa śpiewanie. Po pierwsze, pozwala uchwycić rytm i melodyjność języka, a także właściwy akcent i poprawną intonację. Ponadto, jest to świetne ćwiczenie dla aparatu mowy, który często nie jest dostosowany do wydobywania głosek nieobecnych w naszym ojczystym języku. Jeśli fonetyka wybranego języka jest diametralnie inna od polskiej, wymaga to nauczenia naszego mózgu oraz aparatu mowy „wytwarzania” zupełnie nowych dźwięków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też Polakom nie sprawiają większej trudności języki słowiańskie, takie jak słowacki, białoruski, rosyjski czy ukraiński. Przy francuskim, który wymaga przestawienia warg i języka z „luźnej” artykulacji, potrzeba już odpowiednich ćwiczeń. Jednym z takich, które można wykonać w domu, są tak zwane łamańce językowe, czyli frazy lub wierszyki, które są w zamyśle trudne do wymówienia. 

Co jeszcze? W opanowaniu właściwej wymowy pomocne jest również poznanie systemu fonetycznego wybranego języka. Nauka transkrypcji fonetycznej jest szczególnie przydatna w przypadku języków, w których różnica w wymowie jednej samogłoski może zmienić znaczenie słowa. Przykładem mogą tu być angielskie wyrazy: sheep /i:/ oraz ship /ɪ/. Transkrypcja fonetyczna pozwoli nam odczytać wymowę słów, których jeszcze nie znamy.

Cierpliwość i informacja zwrotna

Specjaliści zwracają uwagę, że podczas pracy nad wymową i akcentem uczniowie napotykają zazwyczaj na dwie pułapki. Jedna to niewystarczająco częste ćwiczenie i brak cierpliwości. Takie ćwiczenia należy powtarzać codziennie, najlepiej łącząc ze sobą różne techniki.

Drugą pułapką jest brak informacji zwrotnej z zewnątrz. - Na początku przygody z nowym językiem możemy zwyczajnie nie słyszeć, że wymawiamy coś niepoprawnie. Przyswojenie błędnych wzorców jest trudne do późniejszego oduczenia. Co więcej, niewłaściwe wypowiadanie słów czy głosek może sprawiać mnóstwo problemów komunikacyjnych. Pomocny będzie kontakt z native speakerem, który podpowie, gdzie popełniamy błędy i który będzie nas na bieżąco korygował – komentuje Sylvia Johnson z Preply.

Lekcje językowe online mogą być pomocne w przyspieszeniu pracy nad wymową – zwłaszcza że w głównej mierze opierają się na rozmowie. - Nie każdy musi chcieć brzmieć jak native speaker, ale na co dzień obserwujemy, jak wiele osób wstydzi się swojego akcentu, zwłaszcza podczas mówienia po angielsku. Dostępnych opcji jest wiele, więc na szczęście można nad tym pracować – dodaje Sylvia Johnson.

Źródło: Preply

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy i jak sprawdzić wyniki?
Nowa lista lektur szkolnych 2024/2025. Co będą czytać uczniowie?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA