REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych

języki obce, nauka
języki obce, nauka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

Jak nauczyć się właściwej wymowy w języku obcym

REKLAMA

Podstawa komunikacji to wiara w swoje umiejętności i pewność siebie. Tej może dodać praca nad wymową. Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply zwraca uwagę, że na ten element nauki języka obcego nieczęsto zwraca się uwagę w szkołach. Specjaliści językowi z Preply przetestowali różne metody nauki poprawnego mówienia i wybrali kilka wyróżniających się – tych z wysoką skutecznością. Żadna z nich nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

REKLAMA

Na liście pojawiło się słuchanie audiobooków i podcastów. Eksperci dzielą takie słuchanie na bierne i aktywne. To pierwsze polega na jak najczęstszym otaczaniu się obcojęzycznymi treściami. Materiały muszą być odtwarzane w tle, nawet jeśli ich nie rozumiemy. Słuchanie aktywne wymaga natomiast skupienia się na treści. Jak zauważają twórcy listy, ta technika uczy nie tylko właściwej wymowy, ale też przestawienia się na myślenie w obcym języku.

Bardzo efektywna jest także metoda shadowing, opracowana przez amerykańskiego profesora Alexandra Arguellesa. Polega na słuchaniu native speakera, a następnie bezpośrednim powtarzaniu wszystkiego, co ten mówi – kilkukrotnie, zdanie po zdaniu. Przeprowadzone w 2017 roku badanie na nieanglojęzycznych studentach wykazało, że ta metoda rzeczywiście może poprawić umiejętność płynnego mówienia.

Aby praktykować tę metodę nie trzeba nawet wychodzić z domu, potrzebujemy jedynie dostępu do internetu i YouTube’a. Preply radzi wyszukać przemówienie lub rozmowę z aktorami, którzy zazwyczaj wypowiadają się płynnie, mają dobrą dykcję oraz nie stosują wypełniaczy takich jak „yyy” czy angielskiego like. Wystarczy wybrać krótki fragment takiego materiału, odtworzyć go i powtarzać na głos. Pomocne będzie też nagrywanie samego siebie.

 

Nauka jeżyków obcych a aparat mowy

REKLAMA

Co ciekawe, w podobny sposób działa śpiewanie. Po pierwsze, pozwala uchwycić rytm i melodyjność języka, a także właściwy akcent i poprawną intonację. Ponadto, jest to świetne ćwiczenie dla aparatu mowy, który często nie jest dostosowany do wydobywania głosek nieobecnych w naszym ojczystym języku. Jeśli fonetyka wybranego języka jest diametralnie inna od polskiej, wymaga to nauczenia naszego mózgu oraz aparatu mowy „wytwarzania” zupełnie nowych dźwięków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też Polakom nie sprawiają większej trudności języki słowiańskie, takie jak słowacki, białoruski, rosyjski czy ukraiński. Przy francuskim, który wymaga przestawienia warg i języka z „luźnej” artykulacji, potrzeba już odpowiednich ćwiczeń. Jednym z takich, które można wykonać w domu, są tak zwane łamańce językowe, czyli frazy lub wierszyki, które są w zamyśle trudne do wymówienia. 

Co jeszcze? W opanowaniu właściwej wymowy pomocne jest również poznanie systemu fonetycznego wybranego języka. Nauka transkrypcji fonetycznej jest szczególnie przydatna w przypadku języków, w których różnica w wymowie jednej samogłoski może zmienić znaczenie słowa. Przykładem mogą tu być angielskie wyrazy: sheep /i:/ oraz ship /ɪ/. Transkrypcja fonetyczna pozwoli nam odczytać wymowę słów, których jeszcze nie znamy.

Cierpliwość i informacja zwrotna

Specjaliści zwracają uwagę, że podczas pracy nad wymową i akcentem uczniowie napotykają zazwyczaj na dwie pułapki. Jedna to niewystarczająco częste ćwiczenie i brak cierpliwości. Takie ćwiczenia należy powtarzać codziennie, najlepiej łącząc ze sobą różne techniki.

Drugą pułapką jest brak informacji zwrotnej z zewnątrz. - Na początku przygody z nowym językiem możemy zwyczajnie nie słyszeć, że wymawiamy coś niepoprawnie. Przyswojenie błędnych wzorców jest trudne do późniejszego oduczenia. Co więcej, niewłaściwe wypowiadanie słów czy głosek może sprawiać mnóstwo problemów komunikacyjnych. Pomocny będzie kontakt z native speakerem, który podpowie, gdzie popełniamy błędy i który będzie nas na bieżąco korygował – komentuje Sylvia Johnson z Preply.

Lekcje językowe online mogą być pomocne w przyspieszeniu pracy nad wymową – zwłaszcza że w głównej mierze opierają się na rozmowie. - Nie każdy musi chcieć brzmieć jak native speaker, ale na co dzień obserwujemy, jak wiele osób wstydzi się swojego akcentu, zwłaszcza podczas mówienia po angielsku. Dostępnych opcji jest wiele, więc na szczęście można nad tym pracować – dodaje Sylvia Johnson.

Źródło: Preply

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy i jak sprawdzić wyniki?
Nowa lista lektur szkolnych 2024/2025. Co będą czytać uczniowie?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Posiedzenie RPP: Jaki poziom stóp procentowych NBP

Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboża i inne produkty rolne już obowiązują [Lista produktów]

W dniu 1 lipca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Te metody sprawdzą się w nauce języków obcych

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w nauce wymowy języków obcych? Czy oglądanie filmów wystarczy? Podpowiadają eksperci z platformy do nauki języków.

REKLAMA

Pszenica, kukurydza i rzepak - notowania cen

Pszenica, kukurydza i rzepak na europejskim rynku - notowania cen w czerwcu 2024 r.

Patent lidera. Dlaczego rozwój menedżera jest koniecznością w niepewnych czasach? Pobierz BEZPŁATNIE wydanie specjalne "Menedżer ODnowa"

Wyobraź sobie statek w środku burzy, którym dowodzi kapitan nieznający nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych ani technik zarządzania załogą, która w dodatku nie ma do niego zaufania. Czy powierzyłbyś swój statek takiej osobie? Jakie są szanse, że doprowadzi go ona do celu? Podobnie jak w żegludze, świat biznesu wymaga od menedżerów ciągłego doskonalenia i nauki. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany są jedyną stałą, wygląda na to, że rozwój menedżera stał się czymś więcej niż opcją – jest absolutną koniecznością. Bezpłatne wydanie specjalne "Menedżer ODnowa" jest już dostępne do pobrania. 

Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

REKLAMA

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

REKLAMA