reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Sejm. Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Uzyskała o­n poparcie wszystkich klubów poselskich.

Agent ubezpieczeniowy będzie miał obowiązek odbywać szkolenie raz na trzy lata. Zakład ubezpieczeń zostanie uprawniony do zlecania firmom zewnętrznym m.in. windykacji roszczeń z tytułu niezapłaconej składki za ubezpieczenie. Agenci ubezpieczeniowi, mieszkający lub mający siedzibę w innych krajach UE, będą mogli wykonywać swoją działalność na terenie Polski. Również agenci wpisani do polskiego rejestru agentów ubezpieczeniowych mogą wykonywać działalność na terenie innego państwa UE.

Najważniejszym celem nowelizacji ustawy jest uwzględnienie w niej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 9 grudnia 2002 r. w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego (2002/92/WE). Według zaleceń Unii Europejskiej, zasady zawarte w tej dyrektywie powinny zacząć obowiązywać w naszych kraju od 15 stycznia br. Raczej nie uda się spełnić tego zalecenia UE, ponieważ pozostało za mało czasu na ostatecznie uchwalenie zmienionej ustawy. Według sprawozdawcy sejmowej Komisji Finansów, Anny Filek (SLD), tydzień lub dwa opóźnienia, które będzie pewnie miało miejsce, nie będzie miało negatywnych skutków prawnych dla naszego państwa.
Ustawa rozszerza obowiązki informacyjne pośredników ubezpieczeniowych wobec ich klientów. Chodzi np. o informacje o adresie firmy, na rzecz której agent wykonuje działalność, oraz o numerze wpisu do rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Sumy pieniężne przekazane z tytułu składki ubezpieczeniowej przez osobę zawierającą umowę ubezpieczenia pośrednikowi ubezpieczeniowemu, uznawać się będzie jako wpłacone bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, którego nazwa widnieje na umowie ubezpieczeniowej. Agent ubezpieczeniowy będzie miał obowiązek odbywać szkolenie raz na trzy lata. Rozszerzono katalog czynności ubezpieczeniowych, które zakład ubezpieczeń będzie mógł zlecać podmiotom zewnętrznym. Chodzi np. o windykację roszczeń z tytułu niezapłaconej składki za ubezpieczenie.
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama