REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mało chętnych na dopłaty bezpośrednie

Dotychczas tylko około 216 tys. wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie trafiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur

Zakłady emerytalne nie będą wypłacać emerytur członkom otwartych funduszy emerytalnych - taką decyzję podjęło Ministerstwo Polityki Społecznej, rozpoczynając prace nad projektem ustawy o zasadach wypłaty świadczeń z II filara.

Polskie obligacje za 0,5 mld CHF

Polska zaoferowała obligacje 5-letnie o wartości 300 mln franków szwajcarskich i papiery 10-letnie za 200 mln franków - poinformował wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Zmiany w pakcie stabilności nie zastąpią reform

Zmiany w pakcie Stabilności i Wzrostu nie zastąpią koniecznych reform fiskalnych - powiedział szef NBP Leszek Balcerowicz.

REKLAMA

Każdy zaoszczędzi 100 euro

Parlament Europejski przyjął w środę dyrektywę, której celem jest poprawa wydajności urządzeń elektrycznych takich jak pralki, lodówki, laptopy, czy suszarki i wyeliminowanie z rynku tych najbardziej wodo- czy energochłonnych.

Pięciu chętnych na UMTS

Pięć podmiotów złożyło oferty w przetargach na częstotliwości UMTS. Są to: Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Netia Mobile, Qiana Investments i PTK Centertel - poinformował URTiP w komunikacie.

OPZZ chce konkretów

Kolejne ekipy rządzące nie spełniły zapowiadanych działań w celu obniżenia bezrobocia, a zliberalizowanie kodeksu pracy nie przysporzyło miejsc pracy.

Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

Gmina Chybie zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy dla kobiet. Za tę inicjatywę śląscy radni zostali wyróżnieni przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał im „Okulary Równości”.

REKLAMA

Postawy polityczne przedsiębiorców

Aż 70 proc. przedsiębiorców zapowiada udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. 56 proc. deklaruje, że weźmie udział w głosowaniu.

Piramida płaci

Amerykańska spółka SkyBiz.com została zobowiązana do wypłaty odszkodowań pokrzywdzonym przez nią klientom.

Opodatkowanie nieruchomości. Za opóźnienia odsetek nie będzie

Podatnicy, którzy jeszcze nie otrzymali z gminy decyzji o wysokości podatku od nieruchomości, nie muszą się martwić, że zapłacą odsetki tylko dlatego, że termin wpłaty pierwszej raty tego podatku minął 15 marca br. W przypadku opóźnień w wysyłce decyzji gminy zaznaczają w nich, że podatnik na uiszczenie podatku ma 14 dni od dnia otrzymania dokumentu określającego jego wysokość.

Urzędy przygotowane

Gdy weszły w życie przepisy o wiążących interpretacjach prawa podatkowego, część przedsiębiorców odniosła się do tej nowej możliwości z dużą ostrożnością.

Więcej reklam w sieci

Rynek reklamy internetowej na świecie od 1997 roku wykazuje stały i bardzo dynamiczny wzrost. Szacuje się, że do roku 2000 przychody na tym rynku zwiększyły się ponadsześciokrotnie.

Polski sprzeciw

Projekt kontrowersyjnej dyrektywy o zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera został niedawno zatwierdzony przez unijną Radę Ministrów. Polsce udawało się go blokować przez kilka miesięcy, ale w końcu go przegłosowano.

Ostateczna propozycja

W najbliższych dniach powinno dojść do sfinalizowania umowy sprzedaży akcji żerańskiej FSO ukraińskiemu Awto ZAZ - zapewnia Jacek Piechota, minister gospodarki.

Zmiany niekorzystne dla doradców podatkowych do Trybunału

Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego zmiany niekorzystne dla doradców podatkowych.

Atrakcyjne luksemburskie

Fundusze luksemburskie zapewne nie wyprą z polskiego rynku rodzimych TFI, ale mogą stać się dla nich poważną konkurencją. Na razie sprzedaż zagranicznych funduszy w Polsce nabiera rumieńców.

Hurt płaci lepiej niż detal, a najlepiej firmy zagraniczne

Pracownicy zajmujący się sprzedażą hurtową są lepiej sytuowani niż ich koledzy z branży detalicznej.

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - kolejna edycja konkursu

Nowe zwolnienie w ustawie o CIT

Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

W Ministerstwie Finansów zostały przygotowane projekty rozporządzeń, które likwidują uznanie niektórych krajów za stosujące szkodliwą konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym.

Akcyza. Jeszcze bez podwyżek

Premier Marek Belka rozmawiał z ministrem finansów Mirosławem Gronickim o pracach nad rozporządzeniem, które miałoby zrównać stawkę akcyzy na olej napędowy i lekki olej opałowy oraz objąć tym podatkiem gaz płynny propan-butan do ogrzewania.

Niepełnosprawni. Rynek pracy wciąż mały

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku, gdzie 95 proc. pracodawców nie jest zainteresowanych przyjmowaniem ich do pracy, jest wciąż bardzo niskie. Do zmiany tego stanu ma przyczynić się m.in. zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzona w mediach kampania „Sprawni w pracy”.

Wnioski o dotacje na eksport dla MSP do 22 IV

22 kwietnia mija kolejny termin składania wniosków o wsparcie dla małych i średnich firm, które chcą zwiększyć swą konkurencyjność na zagranicznych rynkach.

Podpis elektroniczny mało wykorzystywany

Stopień upowszechnienia podpisu elektronicznego jest niższy niż przewidywały najbardziej pesymistyczne prognozy - powiedziała Irena Herbst, wiceminister gospodarki i pracy podczas konferencji „Gospodarka elektroniczna w Polsce” zorganizowanej przez Związek Banków Polskich

W piątek w większości firm i instytucji - dzień wolny

W ministerstwach, urzędach centralnych i samorządowych, bankach, supermarketach i wielu firmach prywatnych, a także innych instytucjach piątek, dzień pogrzebu Jana Pawła II, został ogłoszony dniem wolnym od pracy. Pracować będą m.in. służby dyżurne miast, stacje benzynowe, szpitale. O ogłoszenie piątku dniem wolnym rząd zaapelował do przedstawicieli władz samorządowych oraz pracodawców.

Wiążące interpretacje a ochrona podatnika

Ochrona, jaką dają wiążące interpretacje wydawane przez urzędy skarbowe, to nie jedyna ich zaleta. Równie ważna jest możliwość ich zaskarżania. Korzystne jest także to, że urzędy muszą wydawać postanowienia w określonym terminie. Na te główne zalety przepisów dotyczących wiążących interpretacji wskazywali na wczorajszej konferencji specjaliści z firmy PricewaterhouseCoopers.

Elektroniczne odprawy celne ukrócą korupcję

Sąd Najwyższy. Utrata zaufania powodem wypowiedzenia umowy

Czy utratę zaufania szefów firmy do swego doradcy, dlatego że jego żona związana jest z konkurencją, można uznać za ważny powód uzasadniający wypowiedzenie umowy o doradztwo? Odpowiedź jest bardzo istotna, ponieważ z nieuzasadnionym rozwiązaniem takich umów przeważnie wiążą się bardzo dotkliwe sankcje.

Badanie sprawozdań finansowych

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zajęła stanowisko w sprawie wnoszenia opłaty z tytułu nadzoru w przypadku wykonywania przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych czynności zleconych przez inny podmiot audytorski.

Już obowiązuje. Przeniesienie numeru telefonu do innego operatora

Już obowiązuje - od 7 kwietnia -  nowy akt wykonawczy do prawa telekomunikacyjnego, określający m.in. warunki realizacji prawa abonentów do zachowania dotychczasowego numeru, mimo zmiany operatora.Trzeba jednak wiedzieć, że operatorzy komórkowi będą realizować takie „przenoszenie” numerów najwcześniej od 10 października br.

Badania. E-mail w pracy

Ponad 5533 osób w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, krajach skandynawskich, USA i Australii wzięło udział w badaniu dotyczącym używania e-maila w pracy.

Kartele. Zakazane porozumienia rynkowe

Na polskim rynku powstaje coraz więcej karteli, czyli zakazanych porozumień przedsiębiorców, które eliminują z rynku konkurencję.

Dzień pogrzebu Papieża dniem wolnym

Rząd zaapelował do pracodawców oraz władz samorządowych, aby 8 kwietnia, czyli dzień pogrzebu Ojca Świętego, w podległych im zakładach pracy i instytucjach był dniem wolnym od pracy. Premier zadecydował wcześniej, że dzień ten będzie wolny od pracy w administracji rządowej.

Zmniejsz podatek o 1 proc.

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi.

Mamy wyższe bezrobocie

W Polsce jest 38 proc. rodzin, w których są osoby bezrobotne, poszukujące jakiejkolwiek pracy.

Prezes NBP o wzroscie gospodarczym w Polsce

Przyjęcie euro może zwiększyć wzrost gospodarczy w Polsce o około 0,2-0,4 proc. rocznie - powiedział podczas seminarium prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Zeznanie PIT-38

Rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych sprawia obecnie podatnikom najwięcej kłopotów - wynika z sygnałów docierających do „Gazety Prawnej”. Niewykluczone, że wiele osób już po złożeniu rocznego zeznania PIT-38 może być wzywanych do urzędów skarbowych dla wyjaśnienia spornych kwestii.

Duża podwyżka akcyzy na olej

Opakowania. Już obowiązuje nowa dyrektywa

Od 5 kwietnia obowiązuje dyrektywa 2005/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2005 r. zmieniająca dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz. UE L 070).

Środki unijne dla rybołówstwa. NIK o opóźnieniach

Opóźnienia w przygotowaniu aktów wykonawczych przez administrację rządową uniemożliwią pełne wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych przeznaczonych dla rybołówstwa w latach 2004-2006 i mogą spowodować ograniczenie środków UE na ten cel w latach 2007-2013.

Senat o VAT. Definicja samochodu na potrzeby podatków

Senat na życzenie resortu finansów postanowił uszczelnić system odliczenia VAT od samochodów z dwoma rzędami siedzeń. Aby zrozumieć nową definicję, trzeba ją czytać i analizować zdanie po zdaniu.

Firmy będą musiały rozpocząć wdrażanie systemu HACCP

Firmy działające w branży spożywczej, które nie rozpoczęły wdrażania systemu HACCP, będą karane - wynika z projektu nowelizacji ustawy o warunkach żywności i żywienia, który niebawem wpłynie do Sejmu.

36 proc. deficytu na koniec marca

Spółka europejska. Działalność w kraju i za granicą

Wkrótce polscy przedsiębiorcy po zawiązaniu spółki europejskiej będą mogli prowadzić działalność w kraju i za granicą, przenieść siedzibę za granicę bez potrzeby likwidowania jej tutaj i podlegać innemu systemowi podatkowemu. Jest jednak i łyżka dziegciu, mianowicie obowiązek umożliwienia pracownikom wywierania wpływu na sprawy spółki.

Senat przyjął nowe przepisy o abonamencie

Senat przyjął w piątek (wraz z poprawkami) ustawę o opłatach abonamentowych, która ma zastąpić przepisy z 1992 r.

RPO: ZUS zaniża wysokość kapitału początkowego

Przyjęte przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasady obliczania kapitału początkowego w pełnych latach powodują, że niektórzy ubezpieczeni nie mają zaliczonego okresu 6 miesięcy i to mimo opłacania składek w tym okresie - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra polityki społecznej.

Wzrasta zatrudnienie- głownie w usługach

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, liczba pracujących w gospodarce narodowej, zamiast spaść, zwiększyła się o 340 tysięcy.

Za brak opakowań będą nakładane kary

O ok. 6 proc. wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat ilość opakowań na rynku. Przedsiębiorcom, którzy nie będą w stanie zebrać i poddać recyklingowi określonych limitów opakowań, grożą kary - według dziś obowiązujących stawek - na poziomie co najmniej 400 mln zł.

Skargi przedsiębiorców do UOKiK na zagraniczne firmy wysyłkowe

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływa coraz więcej skarg na działalność zagranicznych firm wysyłkowych, które wysyłają do polskich przedsiębiorców oferty rzekomej reklamy, nie informując, że w rzeczywistości wiąże się o­na z kosztami.

REKLAMA