REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost cen energii prawie pewny

REKLAMA

Nawet 20-proc. podwyżki opłat za prąd grożą odbiorcom indywidualnym w związku z zapowiadaną podwyżką akcyzy na energię elektryczną od przyszłego roku. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą zapłacić o 18 proc. więcej - twierdzą przedstawiciele zakładów energetycznych.
– Skala spodziewanych podwyżek może zamknąć się w przedziale od 1,8 do 18 proc. dla odbiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz od 2 do 20 proc. dla odbiorców będących gospodarstwami domowymi (ze względu na obciążenie podatku akcyzowego nieodliczanym podatkiem VAT) – mówi Jerzy Topolski, członek zarządu ENION S.A. Przedstawiciele innych spółek dystrybucyjnych także uważają, że nie uda się uniknąć podwyżek cen energii.

Choć wyższy o 11 proc. podatek akcyzowy przejdzie z wytwórców na spółki dystrybucyjne, mało prawdopodobne jest, by skłoniło to elektrownie (wytwórców) do pomniejszenia ceny sprzedawanej przez nich energii o wysokość podatku akcyzowego. Wytwórcy wielokrotnie podkreślali, że od pięciu lat nie podnoszą cen energii.

– Nie widzimy prawnych ani ekonomicznych przesłanek świadczących o tym, aby wytwórcy energii byli skłonni obniżyć cenę o wartość akcyzy. Według naszej oceny może to skutkować podwyższeniem ceny dla odbiorców końcowych, a to z pewnością nie sprzyja konkurencyjności polskiej gospodarki – mówi Iwona Jarzębska ze Stoenu.

Dystrybutorzy są przekonani, że Urząd Regulacji Energetyki nie uzna za uzasadnione większych kosztów ponoszonych w związku z obciążeniem ich akcyzą i nie uwzględni ich przy zatwierdzaniu taryf. Wpłynie to negatywnie na kondycję spółek, które już obliczają straty. Jeśli ceny zakupu energii od wytwórców nie zostaną obniżone o wartość akcyzy, szacowana dla spółki ENION strata może wynieść nawet 310 mln zł w skali roku.

Do tego trzeba doliczyć ok. 12 mln zł rocznie z tytułu dodatkowych kosztów windykowania należności za energię obciążoną akcyzą. Dystrybutorzy przewidują także dodatkowe nakłady na zorganizowanie obiegu informacji wydzielającej odbiorców końcowych, dla których energia będzie obciążona akcyzą, oraz dla pozostałych, do których trafia ok. 20 proc. sprzedawanej energii.

Dystrybutorzy podkreślają fakt, że minimalny poziom akcyzy dla energii elektrycznej określony unijną dyrektywą 2003/96/WE wynosi 0,5 do 1 euro. Wysokość proponowanej akcyzy jest więc niemal pięciokrotnie wyższa.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Julita Wróbel


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA