REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost cen energii prawie pewny

REKLAMA

Nawet 20-proc. podwyżki opłat za prąd grożą odbiorcom indywidualnym w związku z zapowiadaną podwyżką akcyzy na energię elektryczną od przyszłego roku. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą zapłacić o 18 proc. więcej - twierdzą przedstawiciele zakładów energetycznych.
– Skala spodziewanych podwyżek może zamknąć się w przedziale od 1,8 do 18 proc. dla odbiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz od 2 do 20 proc. dla odbiorców będących gospodarstwami domowymi (ze względu na obciążenie podatku akcyzowego nieodliczanym podatkiem VAT) – mówi Jerzy Topolski, członek zarządu ENION S.A. Przedstawiciele innych spółek dystrybucyjnych także uważają, że nie uda się uniknąć podwyżek cen energii.

Choć wyższy o 11 proc. podatek akcyzowy przejdzie z wytwórców na spółki dystrybucyjne, mało prawdopodobne jest, by skłoniło to elektrownie (wytwórców) do pomniejszenia ceny sprzedawanej przez nich energii o wysokość podatku akcyzowego. Wytwórcy wielokrotnie podkreślali, że od pięciu lat nie podnoszą cen energii.

– Nie widzimy prawnych ani ekonomicznych przesłanek świadczących o tym, aby wytwórcy energii byli skłonni obniżyć cenę o wartość akcyzy. Według naszej oceny może to skutkować podwyższeniem ceny dla odbiorców końcowych, a to z pewnością nie sprzyja konkurencyjności polskiej gospodarki – mówi Iwona Jarzębska ze Stoenu.

Dystrybutorzy są przekonani, że Urząd Regulacji Energetyki nie uzna za uzasadnione większych kosztów ponoszonych w związku z obciążeniem ich akcyzą i nie uwzględni ich przy zatwierdzaniu taryf. Wpłynie to negatywnie na kondycję spółek, które już obliczają straty. Jeśli ceny zakupu energii od wytwórców nie zostaną obniżone o wartość akcyzy, szacowana dla spółki ENION strata może wynieść nawet 310 mln zł w skali roku.

Do tego trzeba doliczyć ok. 12 mln zł rocznie z tytułu dodatkowych kosztów windykowania należności za energię obciążoną akcyzą. Dystrybutorzy przewidują także dodatkowe nakłady na zorganizowanie obiegu informacji wydzielającej odbiorców końcowych, dla których energia będzie obciążona akcyzą, oraz dla pozostałych, do których trafia ok. 20 proc. sprzedawanej energii.

Dystrybutorzy podkreślają fakt, że minimalny poziom akcyzy dla energii elektrycznej określony unijną dyrektywą 2003/96/WE wynosi 0,5 do 1 euro. Wysokość proponowanej akcyzy jest więc niemal pięciokrotnie wyższa.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Julita Wróbel


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA