| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 5000 zł za brak doradcy

5000 zł za brak doradcy

Przedsiębiorca wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych, który nie wyznaczy doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, będzie musiał zapłacić karę 5000 zł - wynika z uchwalonej ustawy o zmianie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.

Już od 1 stycznia 2003 r. przedsiębiorca oraz inny podmiot wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek jest obowiązany prowadzić nadzór wewnętrzny nad tymi czynnościami i w tym celu wyznaczyć, na swój koszt, doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych.

Do jego zadań należy m.in. doradztwo w sprawach przewozu towarów niebezpiecznych oraz nadzór nad zgodnością przewozów z wymogami umowy ADR (umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).

Jak jednak pokazała rzeczywistość, obowiązek korzystania z usług doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych był powszechnie ignorowany, mimo że groziła za to kara grzywny, choć bez określenia jej wysokości. Sytuacja ta ma się teraz zmienić – brak doradcy będzie kosztował 5000 zł. Kwotę tę określono w katalogu kar za przekroczenie wymogów dotyczących transportu drogowego.

Doradcą, o którym mowa, może być osoba, która ukończyła 21 lat, posiada wykształcenie wyższe, nie była karana za przestępstwo umyślne oraz posiada świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK