REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS i SLD mają pomysł na Warszawę

REKLAMA

Zwiększenie kompetencji prezydenta Warszawy bądź ograniczenie jego praw w postaci poszerzenia zakresu zadań burmistrzów 18 stołecznych dzielnic - zakładają konkurencyjne, zgłoszone przez PiS i SLD, projekty nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy. Kompromisem miał być projekt komisji ds. samorządu.
W piątek został on skierowany do dalszych prac. Projekt kompromisowy przygotowano w sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Jednak, jak podkreślali posłowie, właściwie nie dotyczył on głównego problemu: zakresu kompetencji prezydenta i burmistrzów dzielnic.

Projekt komisji mówi przede wszystkim o statucie miasta (Rada Warszawy nie uchwaliła go jeszcze, mimo że od początku jej kadencji minęły 3 lata). Projekt zakłada, że jeśli statut nie zostanie uchwalony przez radnych w określonym czasie, nada go stolicy premier w trybie rozporządzenia.

Projekt zakazuje też łączenia funkcji członka zarządu dzielnicy i mandatu radnego. Krytycznie o projekcie komisyjnym wypowiadali się m.in. Jacek Zdrojewski (SLD), Mirosława Kątna (SdPl), Wanda Łyżwińska (Samoobrona). Podkreślali, że nowelizacja powinna doprowadzić do zredukowania "absolutyzmu" obecnego prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego (PiS).

Tymczasem w projekcie komisyjnym w ogóle nie ma zapisów na temat kompetencji prezydenta i burmistrzów dzielnic. Posłowie narzekali, że za rządów Kaczyńskiego w stolicy panuje "centralizm", a radni dzielnic to "marionetki" w rękach prezydenta miasta.

Według Jacka Zdrojewskiego, Lech Kaczyński "uczynił ze stolicy organ scentralizowany bardziej niż za czasów carskiej Rosji", niesprawny gospodarczo jak ZSRR, a "sprawny propagandowo jak Białoruś". Projekt komisyjny poparli natomiast posłowie PiS, mimo że nie znalazły się w nim zapisy proponowane w ich projekcie nowelizacji (chcieli oni, by prezydent stolicy miał wpływ na wybór prezydentów dzielnic - teraz wybierają ich niezależne rady dzielnic).

W trakcie dyskusji nad projektem, poseł Jerzy Czerwiński (RKN) pytał o to, jak minister spraw wewnętrznych i administracji odnosi się do pomysłu utworzenia z Warszawy oddzielnego województwa i jakie będzie to miało skutki finansowe dla stolicy.

Jak powiedział wiceszef SWiA Leszek Ciećwierz, "nie było to przedmiotem dyskusji rządu, nie ma więc stanowiska w tej sprawie". "Przez nikogo ta sprawa nie została zgłoszona" - oświadczył.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA