REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadawcy dadzą na kino

REKLAMA

Dodatkowe pieniądze (oprócz budżetowych) na finansowanie polskich filmów będą pochodzić m.in. od operatorów sieci kablowych i telewizji komercyjnych, którzy mają płacić 1,5 procent podatku od wpływów z reklam - wynika z ustawy o kinematografii uchwalonej przez Sejm.
Ustawa o kinematografii ma zastąpić przepisy z 1987 r. Nowe przepisy przewidują utworzenie Instytutu Sztuki Filmowej finansowanego z 1,5-procentowego podatku od nadawców, sieci kablowych, właścicieli kin i dystrybutorów filmów. Instytut, który sam nie może produkować filmów, decydowałby o podziale pieniędzy pomiędzy filmowców. Jeśli ustawa przejdzie z powodzeniem całą ścieżkę legislacyjną, to Instytut zacznie działalność od 1 stycznia 2006 r.

Przepisy ustawy o Instytucie i zasadach jego finansowania wywołują największe kontrowersje pomiędzy filmowcami z jednej a branżą medialną z drugiej strony. Filmowcy cieszą się z nowych przepisów. Reżyserzy Robert Gliński, Krzysztof Krauze oraz Jacek Bromski (prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich) w wypowiedziach dla mediów podkreślają, że nowa ustawa daje im szansę na fundusze o wiele większe od tych, którymi dotąd dysponowali.

Niezadowoleni są przedstawiciele mediów i sieci kablowych. Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej, Jerzy Straszewski, zapowiada walkę przeciwko ustawie w Senacie, u prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz – ewentualnie – w Trybunale Konstytucyjnym.

Ustawa dzieli też polityków – przeciwko niej głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej, a jej lider Donald Tusk nazwał 1,5-proc. opłaty na rzecz Instytutu dodatkowym haraczem. Zdecydowana większość posłów popiera jednak rozwiązania korzystne dla twórców i ustawa została bez trudności uchwalona przez Sejm.

Nowa ustawa przewiduje również, że Filmoteka Narodowa będzie musiała udostępniać odpłatnie Instytutowi zgromadzone materiały filmowe. Natomiast producenci filmów będą musieli przekazywać nieodpłatnie Filmotece jedną kopię każdego wyprodukowanego filmu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Michał Kosiarski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA