| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Policzą wszystkie ciężarówki

Policzą wszystkie ciężarówki

Warunki zniesienia opłat za autostrady dla posiadaczy winiet trzeba ponownie negocjować z koncesjonariuszami - wynika z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Nowe zasady będą przedstawione Radzie Ministrów 24 maja.

Uzgodniony wcześniej system ryczałtowy, po negatywnym ustosunkowaniu się do niego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK), praktycznie wypadł z gry. Przypomnijmy, że ryczałty miały zrekompensować koncesjonariuszom płatnych autostrad prognozowane kwoty, jakie mieliby stracić po rezygnacji z pobierania opłat od samochodów o masie powyżej 3,5 tony.

Argumentacja UOKiK-u, że wypłacone kwoty (w tym roku zaplanowano na ten cel wydanie z Krajowego Funduszu Drogowego 200 mln zł) mogłyby zostać później uznane przez Komisję Europejską za formę niedozwolonej pomocy publicznej, wymusiła konieczność znalezienia innego rozwiązania. Proponuje się więc, by ciężarówki dokładnie liczyć i dopiero na tej podstawie wypłacać koncesjonariuszom pieniądze.

Zdaniem Zbigniewa Czapli-Nowickiego, pełnomocnika Stal- exportu ds. autostrad (należąca do Stalexportu spółka jest koncesjonariuszem autostrady A-4 z Katowic do Krakowa), problemem przy przyjęciu takiego rozwiązania może być kontrola pojazdów uprawnionych do darmowego przejazdu i sporządzanie dokumentacji.

GDDKiA ma więc zaproponować system oparty na wydawaniu ciężarówkom biletów za przejazd z zerową opłatą. Koncesjonariusz otrzymywałby później równowartość wydanych biletów z Krajowego Funduszu Drogowego.
– W najbliższy wtorek rząd otrzyma ten projekt i zadecyduje, czy skierować projekt do Sejmu – powiedział „GP” Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA.

Niestety, skierowanie projektu do Sejmu nie gwarantuje szybkiego uchwalenia ustawy, zwłaszcza przed wyborami. Może to mieć złe konsekwencje – związki transportowe zniechęcone czekaniem już kilkakrotnie groziły zablokowaniem ciężarówkami autostrady A-2 pod Poznaniem.

Adam Woźniak


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK