REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zajmie się korektą programu dla energetyki

REKLAMA

Korekta programu właścicielskiego dla sektora elektroenergetycznego dopuszczająca konsolidację pionową w sektorze trafi pod obrady rządu w przyszłym tygodniu. Pierwsze szczegółowe projekty takiej konsolidacji będą gotowe w wakacje - poinformował wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul.
"Trwają prace nad aktualizacją programu właścicielskiego dla energetyki. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projekt trafi na rząd" - powiedział Żyndul.

Program ten ma dopuszczać konsolidację pionową wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej. Obecnie obowiązujący program dla tego sektora na to nie pozwala. Wiceminister poinformował, że nowy program nie będzie wskazywał konkretnych konfiguracji połączeń spółek z sektora.

"Dokument ma charakter ogólny, nie wskazuje kto z kim i w jakim czasie. Jest to dokument otwarty" - powiedział Żyndul.

Dodał, że jedyną spółką wymienioną wprost w dokumencie będzie Energetyka Podkarpacka, w skład której wchodzić będzie elektrownia Stalowa Wola oraz Rzeszowski Zakład Energetyczny, który pierwotnie trafić miał do tzw. grupy dystrybutorów energii L-6. Żyndul poinformował, że po przyjęciu tego programu resort skarbu będzie chciał przygotować konkretne projekty konsolidacyjne w sektorze.

"Spodziewam się, że pierwsze takie projekty zostaną przygotowane w lipcu-sierpniu" - powiedział Żyndul.

Dodał, że pierwsze projekty dotyczyć będą konsolidacji wokół Południowego Koncernu Energetycznego i BOT Górnictwo i Energetyka, a w dalszej kolejności, co niewykluczone, także wokół Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Od maja 2004 roku funkcjonuje EnergiaPro Koncern Energetyczny SA, obejmujący zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski, a od lipca 2004 roku Enion, obejmujący zakłady ze środkowej i południowej Polski.

Od stycznia działa Koncern Energetyczny Energa powstały z połączenia ośmiu zakładów energetycznych z centralnej i północnej Polski. Najwcześniej, od stycznia 2003 r., działa Enea. Koncern powstał w wyniku konsolidacji pięciu firm dostarczających energię elektryczną: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej SA, Zakładu Energetycznego Gorzów SA, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz SA oraz Zielonogórskich Zakładów Elektroenergetycznych SA.

Enea w ubiegłym tygodniu złożyła prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Debiut spółki na giełdzie planowany jest w trzecim kwartale 2005 r. Według obecnie obowiązującego programu dla sektora elektroenergetycznego wszystkie grupy dystrybutorów zostać mają sprywatyzowane, a preferowaną ścieżką prywatyzacyjną ma być właśnie oferta publiczna.

Wiceminister Żyndul poinformował w środę, że połączenia pionowe w sektorze nie będą stanowiły przeszkody w upublicznieniu części akcji grup dystrybucyjnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA