Rząd zajmie się korektą programu dla energetyki
REKLAMA
Program ten ma dopuszczać konsolidację pionową wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej. Obecnie obowiązujący program dla tego sektora na to nie pozwala. Wiceminister poinformował, że nowy program nie będzie wskazywał konkretnych konfiguracji połączeń spółek z sektora.
"Dokument ma charakter ogólny, nie wskazuje kto z kim i w jakim czasie. Jest to dokument otwarty" - powiedział Żyndul.
Dodał, że jedyną spółką wymienioną wprost w dokumencie będzie Energetyka Podkarpacka, w skład której wchodzić będzie elektrownia Stalowa Wola oraz Rzeszowski Zakład Energetyczny, który pierwotnie trafić miał do tzw. grupy dystrybutorów energii L-6. Żyndul poinformował, że po przyjęciu tego programu resort skarbu będzie chciał przygotować konkretne projekty konsolidacyjne w sektorze.
"Spodziewam się, że pierwsze takie projekty zostaną przygotowane w lipcu-sierpniu" - powiedział Żyndul.
Dodał, że pierwsze projekty dotyczyć będą konsolidacji wokół Południowego Koncernu Energetycznego i BOT Górnictwo i Energetyka, a w dalszej kolejności, co niewykluczone, także wokół Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Od maja 2004 roku funkcjonuje EnergiaPro Koncern Energetyczny SA, obejmujący zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski, a od lipca 2004 roku Enion, obejmujący zakłady ze środkowej i południowej Polski.
Od stycznia działa Koncern Energetyczny Energa powstały z połączenia ośmiu zakładów energetycznych z centralnej i północnej Polski. Najwcześniej, od stycznia 2003 r., działa Enea. Koncern powstał w wyniku konsolidacji pięciu firm dostarczających energię elektryczną: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej SA, Zakładu Energetycznego Gorzów SA, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz SA oraz Zielonogórskich Zakładów Elektroenergetycznych SA.
Enea w ubiegłym tygodniu złożyła prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Debiut spółki na giełdzie planowany jest w trzecim kwartale 2005 r. Według obecnie obowiązującego programu dla sektora elektroenergetycznego wszystkie grupy dystrybutorów zostać mają sprywatyzowane, a preferowaną ścieżką prywatyzacyjną ma być właśnie oferta publiczna.
Wiceminister Żyndul poinformował w środę, że połączenia pionowe w sektorze nie będą stanowiły przeszkody w upublicznieniu części akcji grup dystrybucyjnych.
REKLAMA
REKLAMA