reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd zajmie się korektą programu dla energetyki

Rząd zajmie się korektą programu dla energetyki

Korekta programu właścicielskiego dla sektora elektroenergetycznego dopuszczająca konsolidację pionową w sektorze trafi pod obrady rządu w przyszłym tygodniu. Pierwsze szczegółowe projekty takiej konsolidacji będą gotowe w wakacje - poinformował wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul.

"Trwają prace nad aktualizacją programu właścicielskiego dla energetyki. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projekt trafi na rząd" - powiedział Żyndul.Program ten ma dopuszczać konsolidację pionową wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej. Obecnie obowiązujący program dla tego sektora na to nie pozwala. Wiceminister poinformował, że nowy program nie będzie wskazywał konkretnych konfiguracji połączeń spółek z sektora."Dokument ma charakter ogólny, nie wskazuje kto z kim i w jakim czasie. Jest to dokument otwarty" - powiedział Żyndul.Dodał, że jedyną spółką wymienioną wprost w dokumencie będzie Energetyka Podkarpacka, w skład której wchodzić będzie elektrownia Stalowa Wola oraz Rzeszowski Zakład Energetyczny, który pierwotnie trafić miał do tzw. grupy dystrybutorów energii L-6. Żyndul poinformował, że po przyjęciu tego programu resort skarbu będzie chciał przygotować konkretne projekty konsolidacyjne w sektorze."Spodziewam się, że pierwsze takie projekty zostaną przygotowane w lipcu-sierpniu" - powiedział Żyndul.Dodał, że pierwsze projekty dotyczyć będą konsolidacji wokół Południowego Koncernu Energetycznego i BOT Górnictwo i Energetyka, a w dalszej kolejności, co niewykluczone, także wokół Polskich Sieci Elektroenergetycznych.Od maja 2004 roku funkcjonuje EnergiaPro Koncern Energetyczny SA, obejmujący zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski, a od lipca 2004 roku Enion, obejmujący zakłady ze środkowej i południowej Polski.Od stycznia działa Koncern Energetyczny Energa powstały z połączenia ośmiu zakładów energetycznych z centralnej i północnej Polski. Najwcześniej, od stycznia 2003 r., działa Enea. Koncern powstał w wyniku konsolidacji pięciu firm dostarczających energię elektryczną: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej SA, Zakładu Energetycznego Gorzów SA, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz SA oraz Zielonogórskich Zakładów Elektroenergetycznych SA.Enea w ubiegłym tygodniu złożyła prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Debiut spółki na giełdzie planowany jest w trzecim kwartale 2005 r. Według obecnie obowiązującego programu dla sektora elektroenergetycznego wszystkie grupy dystrybutorów zostać mają sprywatyzowane, a preferowaną ścieżką prywatyzacyjną ma być właśnie oferta publiczna.Wiceminister Żyndul poinformował w środę, że połączenia pionowe w sektorze nie będą stanowiły przeszkody w upublicznieniu części akcji grup dystrybucyjnych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama