REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zajmie się korektą programu dla energetyki

REKLAMA

Korekta programu właścicielskiego dla sektora elektroenergetycznego dopuszczająca konsolidację pionową w sektorze trafi pod obrady rządu w przyszłym tygodniu. Pierwsze szczegółowe projekty takiej konsolidacji będą gotowe w wakacje - poinformował wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul.
"Trwają prace nad aktualizacją programu właścicielskiego dla energetyki. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projekt trafi na rząd" - powiedział Żyndul.

Program ten ma dopuszczać konsolidację pionową wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej. Obecnie obowiązujący program dla tego sektora na to nie pozwala. Wiceminister poinformował, że nowy program nie będzie wskazywał konkretnych konfiguracji połączeń spółek z sektora.

"Dokument ma charakter ogólny, nie wskazuje kto z kim i w jakim czasie. Jest to dokument otwarty" - powiedział Żyndul.

Dodał, że jedyną spółką wymienioną wprost w dokumencie będzie Energetyka Podkarpacka, w skład której wchodzić będzie elektrownia Stalowa Wola oraz Rzeszowski Zakład Energetyczny, który pierwotnie trafić miał do tzw. grupy dystrybutorów energii L-6. Żyndul poinformował, że po przyjęciu tego programu resort skarbu będzie chciał przygotować konkretne projekty konsolidacyjne w sektorze.

"Spodziewam się, że pierwsze takie projekty zostaną przygotowane w lipcu-sierpniu" - powiedział Żyndul.

Dodał, że pierwsze projekty dotyczyć będą konsolidacji wokół Południowego Koncernu Energetycznego i BOT Górnictwo i Energetyka, a w dalszej kolejności, co niewykluczone, także wokół Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Od maja 2004 roku funkcjonuje EnergiaPro Koncern Energetyczny SA, obejmujący zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski, a od lipca 2004 roku Enion, obejmujący zakłady ze środkowej i południowej Polski.

Od stycznia działa Koncern Energetyczny Energa powstały z połączenia ośmiu zakładów energetycznych z centralnej i północnej Polski. Najwcześniej, od stycznia 2003 r., działa Enea. Koncern powstał w wyniku konsolidacji pięciu firm dostarczających energię elektryczną: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej SA, Zakładu Energetycznego Gorzów SA, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz SA oraz Zielonogórskich Zakładów Elektroenergetycznych SA.

Enea w ubiegłym tygodniu złożyła prospekt emisyjny do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Debiut spółki na giełdzie planowany jest w trzecim kwartale 2005 r. Według obecnie obowiązującego programu dla sektora elektroenergetycznego wszystkie grupy dystrybutorów zostać mają sprywatyzowane, a preferowaną ścieżką prywatyzacyjną ma być właśnie oferta publiczna.

Wiceminister Żyndul poinformował w środę, że połączenia pionowe w sektorze nie będą stanowiły przeszkody w upublicznieniu części akcji grup dystrybucyjnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA