REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pułapki i prezenty dla podatników

REKLAMA

Po przyjęciu SLD-owskiej poprawki do Ordynacji podatkowej podatnicy będą musieli regularnie sprawdzać, czy wiążące interpretacje, które otrzymali, są nadal aktualne.
Na osłodę Sojusz zgadza się na proponowane przez opozycję pełne odszkodowania za niezgodne z prawem decyzje podatkowe.

Dziś w Sejmie ma się odbyć trzecie czytanie rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Kontrowersje budzi zgłoszona podczas drugiego czytania poprawka SLD, dotycząca zmiany w art. 14b Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim organ podatkowy uchyla postanowienie o wydaniu interpretacji, jeżeli w wyniku zmiany przepisów okazała się ona niezgodna z prawem.

Poprawka doprecyzowuje, że interpretacje dotyczą tylko stanów faktycznych, które zaistniały do czasu zmiany przepisów. Jeżeli zmiana zostanie przyjęta, organy podatkowe nie będą już uchylać interpretacji. To oznacza, że podatnik po zmianie przepisów podatkowych – a te są w Polsce częste – może się posługiwać nieważną interpretacją, nie mając takiej świadomości. Skutki finansowe tego mogą być fatalne.

– Taka zmiana może okazać się groźna dla podatników, którzy nie śledzą na co dzień zmian w prawie podatkowym – uważa poseł Artur Zawisza z PiS.

Poseł Anita Błochowiak z SLD powiedziała „GP”, że zgłoszoną zmianę zaproponowało Ministerstwo Finansów i w założeniu powinna ona ułatwić, a nie utrudnić życie podatnikom.

– Poprosimy resort finansów o dodatkowe wyjaśnienia – obiecała poseł Błochowiak.

Jednocześnie poinformowała, że jej klub poprze zgłoszony przez posła Zawiszę tzw. wniosek mniejszości – poprawkę dotyczącą pełnych odszkodowań (za utracone szkody i nieosiągnięte korzyści) w przypadku błędnych decyzji wydanych przez organy skarbowe. Rządowy projekt umożliwia wypłatę podatnikom pełnego odszkodowania za stratę oraz utracone korzyści, ale tylko gdy zostały one spowodowane przez unieważnioną decyzję, czyli w sytuacjach ewidentnej winy fiskusa.

W przypadku decyzji uchylonych podatnikowi będzie przysługiwało odszkodowanie jedynie za poniesioną szkodę. Poprawka posła Zawiszy przewiduje wypłatę pełnego odszkodowania nie tylko gdy zawinił organ podatkowy, lecz także w wypadku uchylonych decyzji.

Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA