REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP. Analitycy nie są zgodni

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej, której dwudniowe posiedzenie zaczyna się jutro, pozostawi stopy procentowe bez zmian, a jeśli zdecyduje się na obniżkę, wyniesie o­na 25 pkt bazowych.
Oczekiwania analityków są rozbieżne, bo, z jednej strony, w najbliższych miesiącach inflacja powinna szybko spadać, a z drugiej, rada zmieniła nastawienie z łagodnego na neutralne, co schłodziło oczekiwania rynku na kolejne cięcia stóp.

REKLAMA

 Ekonomiści PKO BP spodziewają się obniżki o 25 pkt bazowych. – Dane z ostatnich miesięcy wskazują na zahamowanie wzrostu gospodarczego i poprawiają się perspektywy inflacji w najbliższych miesiącach, która już w drugiej połowie roku spadnie do poziomu 1,5 proc. i przez znaczną część przyszłego będzie się kształtowała poniżej 2 proc. – tłumaczy Piotr Kalisz, ekonomista PKO BP. Podobnego zdania jest Stanisław Kluza z BGŻ, który podkreśla, że obniża się również presja inflacyjna. Przy obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych brak szybkiego cięcia stóp oznaczałby zaostrzanie polityki pieniężnej. Piotr Kalisz prognozuje, że będzie to ostatnie cięcie w tym roku, ponieważ w kolejnych miesiącach, w okresie przedwyborczym, wzrośnie niepewność polityczna. Ten czynnik będzie powstrzymywać większe redukcje, choć gdyby się okazało, że dane na temat wzrostu gospodarczego są znacznie gorsze niż szacowane, i pojawią się kolejne informacje, które wskazywałyby na jeszcze silniejszy spadek inflacji, nie można wykluczyć, że Rada zdecyduje się na kolejne obniżki. Z kolei ekonomiści Banku BPH sądzą, że na najbliższym posiedzeniu Rada pozostawia stopy bez zmian, a z kolejną decyzją o redukcji stóp poczeka do czerwca, kiedy znana będzie inflacja za maj, która może spaść poniżej celu. W związku z tym bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp na posiedzeniu czerwcowym o 25 pkt bazowych.

REKLAMA

Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK, oczekuje od Rady konsekwencji. – Skoro w kwietniu Rada zdecydowała się zmienić nastawienie na neutralne, nie można oczekiwać, że miesiąc później zdecyduje się na obniżkę stóp – tłumaczy ekonomista ING BSK.

Zastrzega jednak, że za kilka miesięcy, kiedy inflacja spadnie prawdopodobnie poniżej poziomu 1 proc., RPP może zdecydować się na kolejne cięcie stóp.


Monika Krześniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA