REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP. Analitycy nie są zgodni

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej, której dwudniowe posiedzenie zaczyna się jutro, pozostawi stopy procentowe bez zmian, a jeśli zdecyduje się na obniżkę, wyniesie o­na 25 pkt bazowych.
Oczekiwania analityków są rozbieżne, bo, z jednej strony, w najbliższych miesiącach inflacja powinna szybko spadać, a z drugiej, rada zmieniła nastawienie z łagodnego na neutralne, co schłodziło oczekiwania rynku na kolejne cięcia stóp.

REKLAMA

 Ekonomiści PKO BP spodziewają się obniżki o 25 pkt bazowych. – Dane z ostatnich miesięcy wskazują na zahamowanie wzrostu gospodarczego i poprawiają się perspektywy inflacji w najbliższych miesiącach, która już w drugiej połowie roku spadnie do poziomu 1,5 proc. i przez znaczną część przyszłego będzie się kształtowała poniżej 2 proc. – tłumaczy Piotr Kalisz, ekonomista PKO BP. Podobnego zdania jest Stanisław Kluza z BGŻ, który podkreśla, że obniża się również presja inflacyjna. Przy obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych brak szybkiego cięcia stóp oznaczałby zaostrzanie polityki pieniężnej. Piotr Kalisz prognozuje, że będzie to ostatnie cięcie w tym roku, ponieważ w kolejnych miesiącach, w okresie przedwyborczym, wzrośnie niepewność polityczna. Ten czynnik będzie powstrzymywać większe redukcje, choć gdyby się okazało, że dane na temat wzrostu gospodarczego są znacznie gorsze niż szacowane, i pojawią się kolejne informacje, które wskazywałyby na jeszcze silniejszy spadek inflacji, nie można wykluczyć, że Rada zdecyduje się na kolejne obniżki. Z kolei ekonomiści Banku BPH sądzą, że na najbliższym posiedzeniu Rada pozostawia stopy bez zmian, a z kolejną decyzją o redukcji stóp poczeka do czerwca, kiedy znana będzie inflacja za maj, która może spaść poniżej celu. W związku z tym bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp na posiedzeniu czerwcowym o 25 pkt bazowych.

REKLAMA

Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK, oczekuje od Rady konsekwencji. – Skoro w kwietniu Rada zdecydowała się zmienić nastawienie na neutralne, nie można oczekiwać, że miesiąc później zdecyduje się na obniżkę stóp – tłumaczy ekonomista ING BSK.

Zastrzega jednak, że za kilka miesięcy, kiedy inflacja spadnie prawdopodobnie poniżej poziomu 1 proc., RPP może zdecydować się na kolejne cięcie stóp.


Monika Krześniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

REKLAMA