reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deficyt może być niższy od planu

Deficyt może być niższy od planu

Minister Finansów Mirosław Gronicki przewiduje, że inflacja w maju liczona rok do roku spadnie do 2,2- 2,3 proc., wobec 3,0 proc. w kwietniu.

"W maju inflacja wyniesie około 2,2-2,3 proc." - powiedział w niedzielę Gronicki.

Dodał, że deficyt budżetowy w tym roku może być niższy niż planowane 35 mld zł. Deficyt budżetu po kwietniu 2005 roku wyniósł 13.876,9 mln zł, czyli 39,6 proc. planowanej na cały rok kwoty 35 mld zł. Zdaniem ministra PKB w I kwartale 2005 roku wzrośnie o ok. 3 proc. lub nieco więcej. Ekonomiści spodziewają się, że wzrost gospodarczy w I kwartale 2005 roku wyniósł 3,35 proc. PKB, a w II kwartale wyniesie 3,8 proc.

Natomiast w kolejnym kwartale wzrost PKB wyniesie 4,7 proc., by w IV kwartale 2005 roku osiągnąć najwyższy pułap, tzn. 5,3 proc. W połowie maja GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 3,0 proc. w stosunku do kwietnia 2004 roku, a w porównaniu z marcem 2005 roku ceny wzrosły o 0,4 proc. Prognozy rynkowe zawierały się w przedziale 2,8-3,1 proc. przy średniej prognoz 2,9 proc.

"Inflacja spada zgodnie z planem, bo to jest kwestia bazy ubiegłorocznej. Zaskoczeniem było to, że miesiąc do miesiąca inflacja była trochę wyższa, bo wzrosła jednak o 0,4 proc. głównie przez drożejące paliwa, natomiast w tym miesiącu jest duże prawdopodobieństwo, że ten wpływ paliw będzie relatywnie mniejszy" - powiedział Gronicki.

Małgorzata Kwiatkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama