REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier byłby zadowolony z 30 mld zł deficytu

REKLAMA

Premier Marek Belka powiedział, że byłby zadowolony z deficytu budżetowego w przyszłym roku na poziomie 30 mld zł wobec 35 mld zł w 2005 roku, bo przyjęte ostrożne założenia makroekonomiczne pozwoliłyby na jego obniżenie.
 "Byłbym zadowolony, gdyby przy bardzo ostrożnych, wręcz konserwatywnych, założeniach makroekonomicznych, które przyjął minister Gronicki, gdyby udało się zbudować budżet w 30 mld zł, bo w praktyce mogłoby się okazać, że moglibyśmy zejść poniżej tej wielkości" - powiedział Belka w czwartkowym wywiadzie dla radia PIN.

Ministerstwo Finansów chce konstruować budżet na 2006 rok w oparciu o co najmniej 4,0 proc. wzrost PKB i inflację średnioroczną na poziomie 1,5 proc. Premier poinformował, że deficyt na poziomie 30 mld zł będzie możliwy w roku przyszłym nawet przy uwzględnieniu 6 mld zł przeznaczonych na waloryzację rent i emerytur.

"Tak minister Gronicki zakłada, ale wszystko zależy od inflacji" - powiedział Belka.

Obecne prawo przewiduje, że waloryzacja emerytur i rent powinna się odbywać wtedy, gdy skumulowana inflacja przekroczy 5 proc. lecz nie rzadziej niż co dwa lata. Według wyliczeń ewentualna waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku może kosztować budżet około 6 mld zł. Belka dodał, że budżet w 2006 roku będzie dyscyplinował wydatki.

"W nowym budżecie nie będziemy proponować żadnych rewolucji podatkowych, natomiast będziemy chcieli dyscyplinować wydatki" - powiedział.

"Nie możemy liczyć na fajerwerki, gdyż w polityce budżetowej ich być nie może, powinno być ciągłe dyscyplinowanie wydatków. ono miało miejsce w roku 2004 i ma miejsce także w tym roku" - dodał.

Premier poinformował, że minister finansów zostawi następcy wyliczenia różnych wariantów stawek i rozwiązań podatkowych.

"W MF prowadzone są różnego rodzaju analizy. Jestem przekonany, że minister Gronicki zostawi swojemu następcy propozycje. (...)Jest taka praca prowadzona w MF (nad wyliczeniami w zakresie podatku liniowego) i eksperci różnych ugrupowań politycznych pracują razem z pracownikami MF" - powiedział Belka.

"Będziemy przygotowywać różne warianty i ich skutki społeczno- gospodarcze, i zostawimy to następcom" - dodał.

Belka nie obawia się o wykonanie tegorocznego budżetu.

"Absolutnie wszystko jest pod kontrolą. Ja patrzę przede wszystkim na wielkość dochodów i one idą bardzo dobrze" - powiedział.

Deficyt budżetu po kwietniu 2005 roku wyniósł 13.876,9 mln zł, czyli 39,6 proc. planowanej na cały rok kwoty 35 mld zł. Wydatki wyniosły 33,2 proc., a dochody budżetu państwa wyniosły 31,9 proc. planu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA