REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do sklepu po torrenta

Pomysłowość użytkowników sieci bezpośredniej wymiany plików (P2P) nie zna granic. Przykładem niech będzie program do skanowania kodów kreskowych płyt DVD dostępnych w sklepie, który zdalnie uruchomi klienta BitTorrent i pobierze film.

Targeo.pl - mapa internetowa z numeracją budynków

Jeśli potrzebujesz znaleźć dokładny adres z uwzględnieniem numeracji budynków i zorientować się jakie przystanki autobusowe znajdują się w jego pobliżu, nowa wersja serwisu internetowego Targeo.pl zaspokoi Twoje potrzeby.

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma prawa do zasiłku przedsiębiorca, który wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosi dopiero po powstaniu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Co oznacza zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Jeśli klient znał wadę, sprzedawca nie odpowie

Sprzedawca nie będzie odpowiadał za jakość sprzedanej rzeczy tylko wówczas, gdy kupujący wiedział lub powinien wiedzieć o wadach w chwili zawierania umowy.

ZUS przekazał matkom 1,7 mld zł zaległych składek

Prawie połowa matek przebywających na urlopach wychowawczych i macierzyńskich ma już wyjaśnione zaległości w ZUS. Ponad 630 tys. kobiet otrzymało składki za lata 1999 - 2001. ZUS powinien przekazywać zaległe składki powiększone o odsetki.

KPP: kupony żywieniowe jako dodatek do "kryzysowej" pensji

Konfederacja Pracodawców Polskich proponuje, aby pracodawcy dawali pracownikom kupony żywieniowe zamiast podwyżek pensji lub jako rekompensaty za malejące w kryzysie gospodarczym wynagrodzenie.

REKLAMA

Świat nie uwierzył Ameryce

Paczka z euforią, przesłana we wtorek przez wujka z Ameryki, starczyła zaledwie na jeden dzień. Dziś szaleńcze wzrosty w Europie nie były już kontynuowane. Skorzystała z niej jeszcze częściowo, spóźniona Azja.

Struktura z pełną czy częściową ochroną kapitału

W Polsce najwięcej produktów strukturyzowanych gwarantuje 100-proc. zwrot kapitału, ale można też spotkać inwestycje z częściową, np. 80-proc. czy 90-proc. ochroną. Który produkt wybrać?

Rosną inwestycje w Chinach

Inwestycje "urbanistyczne" wzrosły w Chinach w lutym o 26,5 proc. - o 5 pkt proc. więcej niż spodziewali się tego ekonomiści. To może pomóc w utrzymaniu tempa wzrostu PKB.

Copernic Mobile - dostęp do komputera z komórki

Zdalny dostęp do danych zgromadzonych na stacjonarnym komputerze z poziomu telefonu komórkowego jest rozwiązaniem stosunkowo nowym. Firma Copernic postanowiła dołączyć do grona producentów aplikacji umożliwiających każdemu posiadaczowi komórki dostęp do plików na domowym pececie.

16 milionów Polaków w Internecie

Jak wynika z ostatniego raportu firmy Gemius o nazwie Polski Internet 2008/2009, liczba internautów w Polsce pod koniec ubiegłego roku wynosiła blisko 16 milionów. Przez ostatnie dwa lata wzrosła ona zatem o kolejne trzy miliony obywateli.

1/3 internautów używa jednego hasła do różnych stron WWW

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez specjalistów z firmy Sophos wykazały, że jedynie 19% ankietowanych przez nią internautów stosuje różne hasła do różnych usług oraz stron internetowych. Aż 33% przyznaje się do stosowania jednego hasła.

Rekompensaty dla firm za niezwalnianie pracowników

Firmy, które mimo kryzysu nie zwolnią pracowników, ale zmniejszą im czas pracy lub obniżą wynagrodzenie będą mogły ubiegać się o rekompensaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - informuje "Gazeta Prawna".

Czy zasiłek chorobowy przysługuje w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą, którą zawiesiłem na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2008 r. Przed zawieszeniem działalności opłacałem składki na wszystkie ubezpieczenia. Do wszystkich ubezpieczeń, w tym chorobowego, zgłosiłem się od 1 stycznia 2009 r. 29 grudnia 2008 r. miałem wypadek samochodowy. W wyniku wypadku otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres od 29 grudnia 2008 r. do 27 stycznia 2009 r. Zwolnienie lekarskie złożyłem w ZUS, ale poinformowano mnie, że nie mam prawa do zasiłku chorobowego. Czy słusznie?

Usługi i roboty budowlane z koncesją

Jednostki samorządu terytorialnego, przygotowując i prowadząc postępowanie o zawarcie umowy koncesji, będą musiały zwrócić uwagę, aby zapewnić równe i niedyskryminacyjne traktowanie firm zainteresowanych taką umowa i działać w sposób przejrzysty oraz z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji.

Ułatwienia dla przedsiębiorców w organizowaniu praktyk

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o stażach absolwenckich. Projekt ten jest inicjatywą legislacyjną wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Ma na celu umożliwienie odbywania praktyk absolwenckich na zasadzie wyłącznej zgody zainteresowanych stron (tj. stażysty i przyjmującego go przedsiębiorcy), bez ingerencji organów państwowych.

Zmiany w kontrolowaniu działalności brokerskiej

7 marca br. zaczęły obowiązywać liczne zmiany w ustawie z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. Nr 124, poz. 1154 z późn.zm.). Zostały one wprowadzone przepisami ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 18, poz. 97).

Nowa ewidencja działalności

Utworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Jeżeli wniosek o wpis do tego rejestru będzie złożony za pośrednictwem organu gminy, to ten organ zweryfikuje taki wniosek.

Należności i zobowiązania w umowie mogą być określone w walucie obcej

Od 24 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy mogą bez prawnych przeszkód podpisywać umowy rozliczane w walutach obcych. Od tej daty przestała obowiązywać zasada walutowości, która nakazywała do rozliczeń umów przez przedsiębiorców stosować walutę polską. Tego dnia weszła w życie zmiana art. 358 Kodeksu cywilnego oraz uchylony został art. 9 pkt 1 Prawa dewizowego.

Trwa wojna na odsetki

Mimo spadających stóp procentowych, w agresywnej walce o klientów niektóre banki zdecydowały się na niewielkie podwyżki oprocentowania lokat.

Emocje nie są dobrym doradcą

Tak radykalna zmiana nastrojów na amerykańskim rynku akcji, jaką mogliśmy dziś obserwować i to z dość błahego powodu, nie może nastrajać zbyt optymistycznie.

MF chce jednolitych kryteriów typowania podatników do kontroli

Ministerstwo Finansów zamierza ujednolicić kryteria typowania do kontroli podatników podejrzanych o uzyskiwanie dochodów z nieujawnionych źródeł. Wytyczne w tej sprawie MF wysłało do podległych jednostek - poinformowała PAP we wtorek rzecznik prasowa resortu Magdalena Kobos.

Projekt Lewicy w sprawie opcji walutowych u marszałka

Czasowe wstrzymanie egzekucji spłaty długów wynikających z tytułu umowy opcyjnej i uruchomienie preferencyjnych kredytów dla firm - to główne założenia projektu ustawy o opcjach walutowych autorstwa Lewicy, które przedstawił we wtorek szef klubu Wojciech Olejniczak.

Wstawanie przy powitaniu

Czy zawsze powinienem wstawać, kiedy witam się z kimś? Co mówią o tym zasady savoir-vivru?

Wyszukiwarki zmieniają człowieka

Do ciekawych wniosków doszła grupa amerykańskich naukowców zajmujących się badaniami nad wpływem Internetu na ludzki mózg. Twierdzą oni, że aktywne korzystanie z wyszukiwarek internetowych wśród doświadczonych użytkowników oznacza bardziej wytężoną pracę mózgu.

TK: wspólnicy zlikwidowanej spółki mają prawo do zwrotu VAT

Wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej mają prawo do zwrotu podatku VAT zapłaconego w czasie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Jak nabywca rozlicza faktury korygujące

Otrzymujemy faktury korygujące zarówno zmniejszające, jak i zwiększające podatek naliczony. Czy wszystkie możemy rozliczać w miesiącu ich otrzymania?

Zarządzanie projektem unijnym i związane z nim ryzyko

Efektywne wykorzystanie środków UE zależy od wielu czynników, a wśród nich - w znacznym stopniu - od doboru właściwej metody planowania i skutecznego zarządzania zasobami1. Punkt ciężkości, jeśli chodzi o osiągnięcie sukcesu założonego realizacją projektu leży na beneficjentach środków, ich przygotowaniu i motywacji w osiąganiu rezultatów.

Jak skrócić okres wypowiedzenia

Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może skrócić ten okres.

E-learning - tania i szybka metoda zdobywania nowych kwalifikacji

Zdaniem ekspertów, najbardziej efektywne, są szkolenia łączące nowoczesne metody przekazywania wiedzy za pośrednictwem mediów elektronicznych oraz trenerów.

Nowy wzór karty statystycznej

6 lutego 2009 r. weszło w życie rozporządzenie z 7 stycznia 2009 r., które określiło nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy Z-KW (DzU nr 14, poz. 80).

Zaliczki na projekty unijne

Samorządy będą mogły wypłacać zaliczki bez zabezpieczeń firmom realizującym komunalne inwestycje współfinansowane ze środków unijnych, jeżeli dotacja nie przekroczy 5 tys. zł.

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Giełdy wciąż niespokojne

Inwestorzy wciąż patrzą z niepokojem na to, co będzie się działo na amerykańskiej giełdzie. Było to szczególnie mocno widoczne pod koniec dnia, gdy indeksy w Europie wiernie naśladowały ruchy wskaźników za oceanem.

Coraz szybciej tanieją mieszkania

W największych miastach Polski, ceny mieszkań spadają już w tempie dwucyfrowym – wynika z zestawienia transakcji dokonanych przez klientów Open Finance.

ZUS: Podwyżka składki rentowej poprawiłaby sytuację FUS

Gdyby w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zabrakło w ciągu roku pieniędzy, ZUS musiałby zaciągnąć w banku kredyt na wypłatę rent i emerytur. Podwyższenie składki rentowej być może pozwoliłoby tego uniknąć - powiedział PAP rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

PDFVue - edycja plików PDF online

Jeśli potrzebujesz narzędzia do podglądu oraz edytowania elektronicznych publikacji bez używania dodatkowego oprogramowania, polecamy Ci serwis internetowy do udostępniania oraz edytowania plików PDF.

KIG: coraz gorsze nastroje polskich przedsiębiorców

Prawie 86,9 proc. polskich przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez Krajową Izbę Gospodarczą wyników ankiety badającej nastroje przedsiębiorców.

Moda na kredyty z dopłatą

Rządowy program finansowego wspierania rodzin w kupnie własnego mieszkania jest realizowany od 2006 r. Ustawa, na podstawie której funkcjonuje, była już dwukrotnie nowelizowana (w 2007 i 2008 r.). Celem tych zmian było usprawnienie działania i rozszerzenie możliwości korzystania z programu. W ubiegłym roku udzielono w jego ramach 6628 kredytów na łączną kwotę 852,6 mln zł. Plany na 2009 r. zakładają realizację 19,2 tys. kredytów o wartości 2,5 mld zł., czyli trzykrotnie więcej.

Warto wziąć kredyt w euro, ale tylko z niską marżą

Kredyt w euro, w ostatecznym rozliczeniu może okazać się dużo tańszy od kredytu w złotych, wszystko zależy jednak od marży doliczanej przez bank. Dużą pokusą są także możliwe zyski na różnicach kursowych.

Kryzys sprzyja inwestowaniu w złoto

Trwający popyt na złoto cieszy firmy, które zajmują się jego wydobyciem, przetwarzaniem i sprzedażą. Rekordowe zainteresowanie złotem to świetny okres dla całego grona firm, które na tym zyskują. Są wśród nich również krajowe podmioty, jak Mennica Polska, która zajmuje się m.in. produkcją sztabek złota oraz biciem monet. W dobie obecnego kryzysu ma ona pełne ręce roboty, co w dobie spadających zamówień w innych branżach może tylko cieszyć.

Tydzień pod znakiem inflacji

Kalendarium na ten tydzień nie przewiduje informacji, które mogłyby wstrząsnąć rynkiem. Choć kwestia inflacji zaczyna znów wracać i może stać się ważną wiadomością.

SyncBack Free - krótki poradnik backupu

Backup danych warto rozpocząć od prostego w obsłudze, darmowego oprogramowania. SyncBack Free to przyjazna aplikacja, z którego użytek zrobią przede wszystkim początkujący użytkownicy. Pokazujemy jak wykonać swój pierwszy backup za pomocą SyncBack Free.

Pstryk i gotowe!

Czy nie macie czasem wrażenia, że wielkie wojny często wybuchają z powodu drobnych konfliktów, które łatwo rozwiązać? Przykładem może być tu spór między koncernem Microsoft, a Komisją Europejską o domyślnie zainstalowaną w systemie Windows przeglądarkę internetową Internet Explorer. W obliczu nowych informacji spór wydaje się bezcelowy.

Rząd: połowa płacy minimalnej dla pracownika w czasie kryzysu

Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony nie będą mogli pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.

Zmiany w zasadach kontrolowania przedsiębiorców

Od 7 marca obowiązuje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadziła wiele korzystnych zmian dla przedsiębiorców w związku z prowadzoną u nich kontrolą. Przede wszystkim znacznie skrócono limit czasu trwania kontroli w roku dla najmniejszych firm.

Podział majątku wspólnego obejmującego udziały w spółce z o.o.

W jakich przypadkach może dojść do sytuacji, gdy udziały w spółce z o.o. są składnikiem majątku wspólnego? W jaki sposób można w takich przypadkach dokonać podziału majątku wspólnego?

Rozpoczęcie działalności bez czekania na dokumenty

Już od 31 marca samozatrudniający będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

REKLAMA