reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak chronić dane w miejscu pracy

Jak chronić dane w miejscu pracy

Skuteczna ochrona danych w miejscu pracy to sprawa istotna zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika, którego prywatne zasoby również mogą być przechowywane na firmowym komputerze. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak uchronić się przed wyciekami danych w miejscu pracy.

Ostatnie statystyki dowodzą, że mimo wzrostu świadomości o zagrożeniach związanych z korzystaniem z komputera oraz Internetu, nadal duża liczba użytkowników nie ma pojęcia jak skutecznie chronić swoje dane, zarówno w domu, jak i w pracy.

Niebezpiecznie w grupie

W warunkach domowych może być to o wiele łatwiejsze, bowiem lokalny dostęp do naszego komputera ma wyłącznie wąska grupa domowników lub wyłącznie my sami, jeśli mieszkamy w pojedynkę. O wiele trudniejsze wydaje się zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych w środowisku korporacyjnym, w którym teoretycznie każdy z pracowników lub osób postronnych znajdujących się na terenie firmy może uzyskać dostęp lokalnie lub zdalnie do naszego komputera.

Nie pomaga nawet globalnie wdrożony system bezpieczeństwa, na który składa się konieczność logowania się na swoje konto, częściowa blokada Internetu, czy monitorowanie korespondencji elektronicznej pod kątem niedozwolonych i niebezpiecznych załączników.

Najczęściej sami pomagamy potencjalnym intruzom w dostępie do cennych danych firmowych lub prywatnych zgromadzonych na naszych komputerach w miejscu pracy. Poniżej kilka wskazówek, co należy i czego nie należy robić.

1. Jeśli na chwilę musisz odejść od komputera, zablokuj konto, z którego aktualnie korzystasz. Zazwyczaj wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL + ALT + DEL i wybrać przycisk Zablokuj. Dzięki temu nikt, kto akurat znajduje się w pobliżu komputera nie będzie mógł skorzystać z chwili nieobecności właściciela i podejrzeć zawartości ekranu.

2. Nie przechowuj żadnych haseł dostępu do konta firmowego na tzw. żółtych karteczkach. W niektórych miejscach spotyka się nawet sytuacje, w której pracownik przykleja sobie taką karteczkę na monitorze. Potencjalny intruz nie ma najmniejszego problemu z uzyskaniem dostępu do takiej maszyny, nawet jeśli jest chwilowo zablokowana.

3. Hasło do Twojego konta powinieneś podawać wyłącznie osobie do tego upoważnionej, np. informatykowi lub administratorowi sieci. Nie rób tego na głos, w obecności innych pracowników. Najlepiej poproś informatyka lub administratora, aby dali Ci chwilę czasu na osobności, abyś mógł spokojnie wpisać swoje hasło.

Firmowe w firmie, swoje w domu

Najlepszą metodą na przechowywanie swoich prywatnych danych w miejscu pracy jest nie zabieranie ich z domu. Jeśli już musisz mieć do nich dostęp w firmie, warto zaopatrzyć się w przenośną pamięć flash w formie klucza USB i na niej przechowywać prywatne pliki.

Analogicznie, w miarę możliwości staraj się pozostawiać firmowe dane na firmowym komputerze. Wszelkie kopiowanie ich na przenośną pamięć USB, czy wysyłanie jako załącznika do wiadomości pocztowej zwiększa ryzyko ewentualnego wycieku danych. Jeśli musisz pracować w domu, zadbaj o to, aby pliki były odpowiednio zabezpieczone (hasło, szyfrowanie) przed niepowołanym dostępem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama