REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pendrive
Pendrive

REKLAMA

REKLAMA

Pendrive, czyli przenośna pamięć flash to ze wszechmiar przydatne urządzenie, które przyda Ci się w wielu sytuacjach. Zanim jednak udasz się do sklepu na zakupy, sprawdź na jakie parametry pendrive'a powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Można śmiało stwierdzić, że era 3,5-calowych dyskietek odeszła w przeszłość, a jej miejsce zajęła pamięć flash w formie pendrive'ów, czyli miniaturowych kluczy podłączanych do portu USB. Ze względu na szybkość pracy, niewielkie rozmiary oraz niską cenę (najtańsze egzemplarze kosztują już kilkadziesiąt złotych), każdy może sobie sprawić takie urządzenie i wygodnie przenosić na nim dane. Poniżej lista parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie pendrive'a:

REKLAMA

1. Pojemność

Jednym z podstawowych czynników, na podstawie którego podejmujemy decyzję o zakupie jest ilość danych, jakie będzie można przechowywać na pendrivie:

  • jeśli będziesz używał pamięci głównie do przechowywania dokumentów i innych plików o niewielkim rozmiarze, wystarczy pendrive, o pojemności do 2 GB
  • w przypadku wykorzystywania nośnika do przenoszenia plików multimedialnych (muzyki oraz filmów), pomyśl o egzemplarzu o większej pojemności, powyżej 2 GB

2. Prędkość zapisu i odczytu danych

Zarówno od prędkości zapisu danych na nośniku danych, jak i ich odczytu z niego (oba parametry podawane w megabajtach na sekundę) zależy ogólna szybkość pracy urządzenia. Im szybsze wartości, tym szybsza praca pendrive'a. Oczywiście, produkt oferujący szybszy transfer danych będzie bardziej kosztowny.

3. Interfejs

Obecnie najpopularniejszym i stosowanym powszechnie standardem w transmisji danych jest USB 2.0. Możesz się jeszcze spotkać z urządzeniami pracującymi w wolniejszym standardzie USB 1.1, jednak nie polecamy Ci zakupu takiego pendrive'a. Transfer danych w jego przypadku jest o wiele wolniejszy. Jeśli posiadasz wolniejszy typ portu USB pracujący w standardzie 1.1, po podłączeniu urządzenia pracującego w standardzie USB 2.0 dostosuje ono prędkość przesyłania i odbierania danych do możliwości portu.

4. Obudowa

Jakość wykonania w przypadku tego typu urządzeń ma niebagatelne znaczenie. Przed zakupem zorientuj się, z czego wykonana jest obudowa i w jaki sposób zabezpieczone jest złącze USB. Dobrze, jeśli obudowa jest powleczona gumą, wtedy przypadkowe upuszczenie pendrive'a nie zrobi krzywdy danym. Niektóre egzemplarze są nawet wodoodporne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Dodatkowe oprogramowanie

Niektóre modele pendrive'ów posiadają wgrane oprogramowanie do synchronizacji danych oraz szereg pomocny aplikacji przystosowanych do uruchamiania bez konieczności instalacji w systemie operacyjnym. Z jednej strony mogą się przydać, jednak pamiętaj, że część dostępnej pamięci będzie zarezerwowana wyłącznie dla nich.

6. Bezpieczeństwo danych

Na wypadek, gdyby pendrive miał wpaść w niepowołane ręce i ktoś uzyskałby dostęp do Twoich poufnych danych, warto pomyśleć o zakupie bezpiecznego urządzenia:

  • niektóre modele kontrolują dostęp za pomocą ustalonego wcześniej hasła użytkownika oraz automatyczne szyfrowanie zawartości;
  • można też zaopatrzyć się w egzemplarz wyposażony w czytnik linii papilarnych

7. Kompatybilność

Upewnij się, że system operacyjny, którego aktualnie używasz znajduje się na liście obsługiwanych przez urządzenie. Muszą o tym pamiętać szczególnie posiadacze starszych wersji systemu Windows oraz komputerów Macintosh z systemem Mac OS X.

8. Gwarancja

Sprawdź na jak długi okres udzielana jest gwarancja na pendrive. Dla uspokojenia dodamy, iż z reguły są to urządzenia praktycznie bezawaryjne.

Zobacz także: Mega pendrive od Kingstona

Zobacz także: Czy wiesz jak wydłużyć czas pracy baterii w laptopie?

Podsumowanie

REKLAMA

Pendrive do biura
Jeśli planujesz wykorzystywać pendrive wyłącznie w warunkach biurowych nie potrzebujesz wysokich wartości transferu danych oraz wodoodpornej obudowy. Pojemność nośnika również nie musi być wygórowana. Zwracaj za to uwagę na obecność oprogramowania do synchronizacji danych i zarządzania zawartością pamięci flash.

Pendrive w podróży
Bardziej aktywnym użytkownikom polecamy zakup pendrive'a w obudowie odpornej na przypadkowe upuszczenie lub zachlapanie wodą. Jeśli dodatkowo będziesz za jego pomocą przenosił pliki multimedialne pamiętaj o odpowiedniej pojemności. Obecnie można kupić egzemplarze o pojemności nawet 32 gigabajtów. Są one jednak dość kosztowne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA