Kupujemy pendrive
REKLAMA
REKLAMA
Można śmiało stwierdzić, że era 3,5-calowych dyskietek odeszła w przeszłość, a jej miejsce zajęła pamięć flash w formie pendrive'ów, czyli miniaturowych kluczy podłączanych do portu USB. Ze względu na szybkość pracy, niewielkie rozmiary oraz niską cenę (najtańsze egzemplarze kosztują już kilkadziesiąt złotych), każdy może sobie sprawić takie urządzenie i wygodnie przenosić na nim dane. Poniżej lista parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie pendrive'a:
REKLAMA
1. Pojemność
Jednym z podstawowych czynników, na podstawie którego podejmujemy decyzję o zakupie jest ilość danych, jakie będzie można przechowywać na pendrivie:
- jeśli będziesz używał pamięci głównie do przechowywania dokumentów i innych plików o niewielkim rozmiarze, wystarczy pendrive, o pojemności do 2 GB
- w przypadku wykorzystywania nośnika do przenoszenia plików multimedialnych (muzyki oraz filmów), pomyśl o egzemplarzu o większej pojemności, powyżej 2 GB
2. Prędkość zapisu i odczytu danych
Zarówno od prędkości zapisu danych na nośniku danych, jak i ich odczytu z niego (oba parametry podawane w megabajtach na sekundę) zależy ogólna szybkość pracy urządzenia. Im szybsze wartości, tym szybsza praca pendrive'a. Oczywiście, produkt oferujący szybszy transfer danych będzie bardziej kosztowny.
3. Interfejs
Obecnie najpopularniejszym i stosowanym powszechnie standardem w transmisji danych jest USB 2.0. Możesz się jeszcze spotkać z urządzeniami pracującymi w wolniejszym standardzie USB 1.1, jednak nie polecamy Ci zakupu takiego pendrive'a. Transfer danych w jego przypadku jest o wiele wolniejszy. Jeśli posiadasz wolniejszy typ portu USB pracujący w standardzie 1.1, po podłączeniu urządzenia pracującego w standardzie USB 2.0 dostosuje ono prędkość przesyłania i odbierania danych do możliwości portu.
4. Obudowa
Jakość wykonania w przypadku tego typu urządzeń ma niebagatelne znaczenie. Przed zakupem zorientuj się, z czego wykonana jest obudowa i w jaki sposób zabezpieczone jest złącze USB. Dobrze, jeśli obudowa jest powleczona gumą, wtedy przypadkowe upuszczenie pendrive'a nie zrobi krzywdy danym. Niektóre egzemplarze są nawet wodoodporne
5. Dodatkowe oprogramowanie
Niektóre modele pendrive'ów posiadają wgrane oprogramowanie do synchronizacji danych oraz szereg pomocny aplikacji przystosowanych do uruchamiania bez konieczności instalacji w systemie operacyjnym. Z jednej strony mogą się przydać, jednak pamiętaj, że część dostępnej pamięci będzie zarezerwowana wyłącznie dla nich.
6. Bezpieczeństwo danych
Na wypadek, gdyby pendrive miał wpaść w niepowołane ręce i ktoś uzyskałby dostęp do Twoich poufnych danych, warto pomyśleć o zakupie bezpiecznego urządzenia:
- niektóre modele kontrolują dostęp za pomocą ustalonego wcześniej hasła użytkownika oraz automatyczne szyfrowanie zawartości;
- można też zaopatrzyć się w egzemplarz wyposażony w czytnik linii papilarnych
7. Kompatybilność
Upewnij się, że system operacyjny, którego aktualnie używasz znajduje się na liście obsługiwanych przez urządzenie. Muszą o tym pamiętać szczególnie posiadacze starszych wersji systemu Windows oraz komputerów Macintosh z systemem Mac OS X.
8. Gwarancja
Sprawdź na jak długi okres udzielana jest gwarancja na pendrive. Dla uspokojenia dodamy, iż z reguły są to urządzenia praktycznie bezawaryjne.
Zobacz także: Mega pendrive od Kingstona
Zobacz także: Czy wiesz jak wydłużyć czas pracy baterii w laptopie?
Podsumowanie
REKLAMA
Pendrive do biura
Jeśli planujesz wykorzystywać pendrive wyłącznie w warunkach biurowych nie potrzebujesz wysokich wartości transferu danych oraz wodoodpornej obudowy. Pojemność nośnika również nie musi być wygórowana. Zwracaj za to uwagę na obecność oprogramowania do synchronizacji danych i zarządzania zawartością pamięci flash.
Pendrive w podróży
Bardziej aktywnym użytkownikom polecamy zakup pendrive'a w obudowie odpornej na przypadkowe upuszczenie lub zachlapanie wodą. Jeśli dodatkowo będziesz za jego pomocą przenosił pliki multimedialne pamiętaj o odpowiedniej pojemności. Obecnie można kupić egzemplarze o pojemności nawet 32 gigabajtów. Są one jednak dość kosztowne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.