REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pendrive
Pendrive

REKLAMA

REKLAMA

Pendrive, czyli przenośna pamięć flash to ze wszechmiar przydatne urządzenie, które przyda Ci się w wielu sytuacjach. Zanim jednak udasz się do sklepu na zakupy, sprawdź na jakie parametry pendrive'a powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Można śmiało stwierdzić, że era 3,5-calowych dyskietek odeszła w przeszłość, a jej miejsce zajęła pamięć flash w formie pendrive'ów, czyli miniaturowych kluczy podłączanych do portu USB. Ze względu na szybkość pracy, niewielkie rozmiary oraz niską cenę (najtańsze egzemplarze kosztują już kilkadziesiąt złotych), każdy może sobie sprawić takie urządzenie i wygodnie przenosić na nim dane. Poniżej lista parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie pendrive'a:

REKLAMA

1. Pojemność

Jednym z podstawowych czynników, na podstawie którego podejmujemy decyzję o zakupie jest ilość danych, jakie będzie można przechowywać na pendrivie:

  • jeśli będziesz używał pamięci głównie do przechowywania dokumentów i innych plików o niewielkim rozmiarze, wystarczy pendrive, o pojemności do 2 GB
  • w przypadku wykorzystywania nośnika do przenoszenia plików multimedialnych (muzyki oraz filmów), pomyśl o egzemplarzu o większej pojemności, powyżej 2 GB

2. Prędkość zapisu i odczytu danych

Zarówno od prędkości zapisu danych na nośniku danych, jak i ich odczytu z niego (oba parametry podawane w megabajtach na sekundę) zależy ogólna szybkość pracy urządzenia. Im szybsze wartości, tym szybsza praca pendrive'a. Oczywiście, produkt oferujący szybszy transfer danych będzie bardziej kosztowny.

3. Interfejs

Obecnie najpopularniejszym i stosowanym powszechnie standardem w transmisji danych jest USB 2.0. Możesz się jeszcze spotkać z urządzeniami pracującymi w wolniejszym standardzie USB 1.1, jednak nie polecamy Ci zakupu takiego pendrive'a. Transfer danych w jego przypadku jest o wiele wolniejszy. Jeśli posiadasz wolniejszy typ portu USB pracujący w standardzie 1.1, po podłączeniu urządzenia pracującego w standardzie USB 2.0 dostosuje ono prędkość przesyłania i odbierania danych do możliwości portu.

4. Obudowa

Jakość wykonania w przypadku tego typu urządzeń ma niebagatelne znaczenie. Przed zakupem zorientuj się, z czego wykonana jest obudowa i w jaki sposób zabezpieczone jest złącze USB. Dobrze, jeśli obudowa jest powleczona gumą, wtedy przypadkowe upuszczenie pendrive'a nie zrobi krzywdy danym. Niektóre egzemplarze są nawet wodoodporne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Dodatkowe oprogramowanie

Niektóre modele pendrive'ów posiadają wgrane oprogramowanie do synchronizacji danych oraz szereg pomocny aplikacji przystosowanych do uruchamiania bez konieczności instalacji w systemie operacyjnym. Z jednej strony mogą się przydać, jednak pamiętaj, że część dostępnej pamięci będzie zarezerwowana wyłącznie dla nich.

6. Bezpieczeństwo danych

Na wypadek, gdyby pendrive miał wpaść w niepowołane ręce i ktoś uzyskałby dostęp do Twoich poufnych danych, warto pomyśleć o zakupie bezpiecznego urządzenia:

  • niektóre modele kontrolują dostęp za pomocą ustalonego wcześniej hasła użytkownika oraz automatyczne szyfrowanie zawartości;
  • można też zaopatrzyć się w egzemplarz wyposażony w czytnik linii papilarnych

7. Kompatybilność

Upewnij się, że system operacyjny, którego aktualnie używasz znajduje się na liście obsługiwanych przez urządzenie. Muszą o tym pamiętać szczególnie posiadacze starszych wersji systemu Windows oraz komputerów Macintosh z systemem Mac OS X.

8. Gwarancja

Sprawdź na jak długi okres udzielana jest gwarancja na pendrive. Dla uspokojenia dodamy, iż z reguły są to urządzenia praktycznie bezawaryjne.

Zobacz także: Mega pendrive od Kingstona

Zobacz także: Czy wiesz jak wydłużyć czas pracy baterii w laptopie?

Podsumowanie

REKLAMA

Pendrive do biura
Jeśli planujesz wykorzystywać pendrive wyłącznie w warunkach biurowych nie potrzebujesz wysokich wartości transferu danych oraz wodoodpornej obudowy. Pojemność nośnika również nie musi być wygórowana. Zwracaj za to uwagę na obecność oprogramowania do synchronizacji danych i zarządzania zawartością pamięci flash.

Pendrive w podróży
Bardziej aktywnym użytkownikom polecamy zakup pendrive'a w obudowie odpornej na przypadkowe upuszczenie lub zachlapanie wodą. Jeśli dodatkowo będziesz za jego pomocą przenosił pliki multimedialne pamiętaj o odpowiedniej pojemności. Obecnie można kupić egzemplarze o pojemności nawet 32 gigabajtów. Są one jednak dość kosztowne.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA