REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Marta Frelas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasz zakład pracy był zainteresowany podpisaniem od 1 kwietnia 2009 r. umowy z osobą, która pozytywnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu podpisaliśmy z tą osobą przedwstępną umowę o pracę. Do końca marca pracownik ten jest zatrudniony u innego pracodawcy. Okazało się, że w związku z obniżaniem kosztów nie jesteśmy w stanie zatrudnić tej osoby, gdyż firmy na to nie stać. Co nam grozi za odmowę zawarcia z tą osobą umowy o pracę?

RADA

REKLAMA

Niedoszły pracownik może żądać od Państwa zapłaty odszkodowania albo zawarcia umowy o pracę, która została przyrzeczona. Swoich praw może dochodzić przed sądem pracy.

UZASADNIENIE

W Kodeksie pracy nie ma przepisów, które przewidują możliwość zawarcia umowy przedwstępnej zobowiązującej do nawiązania w przyszłości stosunku pracy. Umowy przedwstępne mogą być jednak zawierane na podstawie Kodeksu cywilnego, który jest stosowany posiłkowo w sprawach nieuregulowanych przez Kodeks pracy (art. 300 k.p.).

1. Żądanie naprawienia szkody

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdy jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, druga strona może żądać naprawienia szkody (art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego). W przedstawionej sytuacji nie ma więc znaczenia, z jakiego powodu odmawiają Państwo zawarcia umowy o pracę. Przez szkodę należy rozumieć straty, które niedoszły pracownik poniósł w związku z niezawarciem umowy, oraz utracone korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby umowa została zawarta (np. zarobki utracone z powodu pozostawania bez pracy). Odszkodowanie to obejmuje również poniesione przez niedoszłego pracownika wydatki i nakłady potrzebne dla zawarcia umowy przyrzeczonej, jak np. koszty ewentualnych szkoleń, dojazdu do pracodawcy w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Ani minimalna, ani maksymalna wysokość odszkodowania nie jest określona. Zależy ona od okoliczności konkretnego przypadku i od rozmiaru szkody. To niedoszły pracownik jest zobowiązany udowodnić, że szkoda wystąpiła i jaka jest jej wysokość.

Pomimo że wysokość odszkodowania nie została określona, warto mieć na uwadze pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w uchwale z 22 kwietnia 1977 r. (sygn. akt I PZP 5/77, OSNC 1977/10/180). Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że w razie odmowy przez zakład pracy zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę na czas nieokreślony, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Jego wysokość z reguły nie powinna przekraczać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę na stanowisku objętym umową przedwstępną.

Rozszerzenie zakresu odszkodowania może nastąpić również poprzez zamieszczenie w umowie przedwstępnej zapisu o karze umownej. Kara ta będzie wówczas przysługiwała w razie uchylania się jednej ze stron od zawarcia umowy przyrzeczonej.

2. Żądanie zawarcia umowy

Osoba, która miała być pracownikiem, może, pod pewnymi warunkami, domagać się zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę. Ma ona takie prawo, gdy w umowie przedwstępnej są określone istotne postanowienia umowy o pracę, a więc rodzaj umowy, rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy.

WAŻNE!

Osoba, której odmówiono zawarcia umowy przyrzeczonej, może domagać się od niedoszłego pracodawcy naprawienia szkody lub żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.

3. Terminy dochodzenia roszczeń

Czas na wystąpienie do sądu pracy o odszkodowanie albo o zawarcie umowy o pracę jest dość krótki. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym przyrzeczona umowa o pracę miała być zawarta. Gdy sąd oddali żądanie zawarcia umowy o pracę, można jeszcze dochodzić odszkodowania w ciągu roku od dnia, w którym stało się prawomocne orzeczenie sądu oddalające to żądanie (art. 390 § 3 k.c.).

4. Umowa przedwstępna tylko przed umową o pracę

REKLAMA

Umowa przedwstępna może dotyczyć jedynie zawarcia umowy o pracę. Wykluczone są inne podstawy nawiązania stosunku pracy (powołanie, mianowanie, wybór). Roszczenia z umowy przedwstępnej nie przysługują więc osobie, która miała być zatrudniona na podstawie np. powołania. Stanowisko to zostało potwierdzone w uchwale Sądu Najwyższego z 4 maja 1979 r. (sygn. akt I PZP 5/79, OSP 1980/2/20).

Pracownik może dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę także wtedy, gdy zawarto z nim umowę o pracę, jednak warunki tej umowy (np. rodzaj pracy i wysokość wynagrodzenia) różnią się od warunków ustalonych w umowie przedwstępnej (orzeczenie Sądu Najwyższego z 3 października 1979 r., sygn. akt I PRN 128/79, OSNCP 1980/20/39).

PRZYKŁAD

Agencja reklamowa zawarła z Mariuszem W. umowę przedwstępną. Określono w niej najważniejsze postanowienia przyszłej umowy o pracę, w tym m.in. rodzaj przyszłej umowy, wynagrodzenie, stanowisko pracy, termin rozpoczęcia umowy. Gdy umowa o pracę została przygotowana przez agencję, Mariusz W. odmówił jednak jej podpisania. Zrobił tak, gdyż treść umowy odbiegała od tego, co zostało ustalone w umowie przedwstępnej. Mariuszowi W. zaproponowano wynagrodzenie w wysokości 5000 zł, tj. o 500 zł niższe niż w umowie przedwstępnej. Mariusz W. nie zgodził się na taką zmianę. Kwota wynagrodzenia została więc podwyższona. Agencja zdawała sobie sprawę, że ewentualny spór sądowy o to wynagrodzenie byłby zapewne przegrany. Pracownik ma bowiem prawo dochodzić przed sądem pracy zawarcia umowy o pracę takiej treści, jaka została mu przyrzeczona.

• art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 389-390 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506

Marta Frelas

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA