REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Lila
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie.

Ośrodki Szkoleniowo-Doradcze (OSD)

REKLAMA

OSD to placówki, które funkcjonują pod różnymi nazwami. Nie są nastawione na zysk i pracują na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia, a także poprawy konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. OSD uczestniczą we wszelkich inicjatywach, które mają na celu rozbudowanie potencjału gospodarczego oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Cele ich działalności są bezpośrednio związane z potrzebami i wymaganiami lokalnych rynków pracy i nowych technologii.

Centra Transferu Technologii (CTT)

To grupa nie nastawionych na zysk jednostek doradczych, szkoleniowych i informacyjnych, które realizują głównie programy wsparcia transferu i komercjalizacji technologii oraz wszystkich towarzyszących temu procesowi zadań. Działalność CTT na styku nauki i biznesu ma - zgodnie z założeniami - zaowocować zwiększonym zapotrzebowaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii, przez działające w danym regionie małe i średnie firmy. Tym samym przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz regionalnych struktur gospodarczych.

Inkubatory Akademickie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IA pomagają przygotować utworzyć nową firmę oraz wstępnie ocenić jej szanse na rynku. Preinkubatory są ofertą wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, ze strony studentów i pracowników naukowych, w praktycznych działaniach rynkowych.

Lokalne i Regionalne Fundusze Pożyczkowe

To parabankowe jednostki, które świadczą pomoc finansową w formie preferencyjnych pożyczek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz małych, rozwojowych firm, które nie posiadają wystarczającej historii kredytowej lub zabezpieczeń wymaganych przez banki komercyjne. Formuła funduszy oraz dedykowane im procedury mają za zadanie łączyć potrzebę minimalizacji kosztów funkcjonowania i wymogów zabezpieczenia spłaty z potrzebą edukacji i szkolenia przyszłych przedsiębiorców oraz ciągłego monitoringu firmy.

Fundusze kapitału zalążkowego

REKLAMA

Są to jednostki, które inwestują stosunkowo niewielkie kwoty (maks. 1 mln euro) na rynku niepublicznym w innowacyjne przedsięwzięcia oraz w projekty znajdujące się na początkowym etapie rozwoju. FKZ pomagają finansowanej spółce osiągnąć dynamiczny rozwój oraz wzrost wartości rynkowej. Są źródłem kapitału dla młodej lub dopiero zakładanej spółki, która nie jest w stanie pozyskać kredytu bankowego (ze względu na niewystarczające zabezpieczenia i brak historii kredytowej), a zdobycie środków z rynku giełdowego jest niemożliwe ze względu na relatywnie niską kwotę potrzebnego kapitału oraz brak wiarygodności dla inwestorów.

Kapitał oferowany przez FKZ to kapitał długoterminowy (zazwyczaj od 3 do 7 lat), z którego korzystanie nie jest obciążone bieżącą spłatą odsetek, przez co daje możliwość utrzymania płynności finansowej młodym, szybko rozwijającym się, lecz kapitałochłonnym spółkom działającym w obszarach nowych technologii.

Istotnym elementem inwestycji FKZ jest udzielanie wsparcia biznesowego zarządom spółek, w które inwestują (np. w zakresie marketingu, sprzedaży czy finansów), która niejednokrotnie okazuje się ważniejsza dla startujących firm, niż samo finansowanie.

Fundusze Poręczeń Kredytowych

Stanowią nie nastawione na zysk jednostki parabankowe, które wspomagają lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny. Świadczą pomoc finansową w formie poręczeń dla małych, rozwojowych firm, które nie mają wystarczającej historii kredytowej czy wymaganych przez komercyjne banki zabezpieczeń.

Inkubatory przedsiębiorczości

To swoiste kompleksy gospodarcze, które obejmują szeroką grupę wyodrębnionych i opartych na konkretnej nieruchomości ośrodków, posiadających ofertę lokalową oraz bazę usług służących wspieraniu małych i średnich firm. Funkcjonowanie IP jest ukierunkowane na pomoc w rozwoju nowo powstałym firmom oraz optymalizację warunków dla transferu i komercjalizacji technologii.

Inkubatory technologiczne

Należą do grupy jednostek, które oferują warunki sprzyjające inkubacji przedsiębiorczości w otoczeniu lub powiązaniu z instytucjami naukowo-badawczymi. Ich główne funkcje obejmują wspomaganie rozwoju nowo powstałych firm oraz optymalizację warunków służących transferowi i komercjalizacji technologii.

Parki technologiczne

REKLAMA

Funkcjonują pod różnymi nazwami: jako parki naukowe, badawcze, naukowobadawcze, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, technopole, itp. Ich celem jest ułatwianie transferu i komercjalizacji technologii, powstawania i rozwoju małych innowacyjnych firm, a także rozwoju i urynkowienia nowych produktów.

Niektóre spośród nich mają prawie 60. letnią historię. Organizacyjnie nawiązują do dziewiętnastowiecznej koncepcji dystryktów przemysłowych. Często na zamkniętym obszarze skupiają liczne przedsiębiorstwa i instytucje okołobiznesowe, co pozwala na uzyskanie efektu synergii, szczególnie w połączeniu z działalnością B+R i możliwością finansowania ryzyka (venture capital).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

REKLAMA

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

REKLAMA

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA