REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

Lila
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie.

Ośrodki Szkoleniowo-Doradcze (OSD)

REKLAMA

OSD to placówki, które funkcjonują pod różnymi nazwami. Nie są nastawione na zysk i pracują na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia, a także poprawy konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. OSD uczestniczą we wszelkich inicjatywach, które mają na celu rozbudowanie potencjału gospodarczego oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Cele ich działalności są bezpośrednio związane z potrzebami i wymaganiami lokalnych rynków pracy i nowych technologii.

Centra Transferu Technologii (CTT)

To grupa nie nastawionych na zysk jednostek doradczych, szkoleniowych i informacyjnych, które realizują głównie programy wsparcia transferu i komercjalizacji technologii oraz wszystkich towarzyszących temu procesowi zadań. Działalność CTT na styku nauki i biznesu ma - zgodnie z założeniami - zaowocować zwiększonym zapotrzebowaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii, przez działające w danym regionie małe i średnie firmy. Tym samym przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz regionalnych struktur gospodarczych.

Inkubatory Akademickie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IA pomagają przygotować utworzyć nową firmę oraz wstępnie ocenić jej szanse na rynku. Preinkubatory są ofertą wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, ze strony studentów i pracowników naukowych, w praktycznych działaniach rynkowych.

Lokalne i Regionalne Fundusze Pożyczkowe

To parabankowe jednostki, które świadczą pomoc finansową w formie preferencyjnych pożyczek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz małych, rozwojowych firm, które nie posiadają wystarczającej historii kredytowej lub zabezpieczeń wymaganych przez banki komercyjne. Formuła funduszy oraz dedykowane im procedury mają za zadanie łączyć potrzebę minimalizacji kosztów funkcjonowania i wymogów zabezpieczenia spłaty z potrzebą edukacji i szkolenia przyszłych przedsiębiorców oraz ciągłego monitoringu firmy.

Fundusze kapitału zalążkowego

REKLAMA

Są to jednostki, które inwestują stosunkowo niewielkie kwoty (maks. 1 mln euro) na rynku niepublicznym w innowacyjne przedsięwzięcia oraz w projekty znajdujące się na początkowym etapie rozwoju. FKZ pomagają finansowanej spółce osiągnąć dynamiczny rozwój oraz wzrost wartości rynkowej. Są źródłem kapitału dla młodej lub dopiero zakładanej spółki, która nie jest w stanie pozyskać kredytu bankowego (ze względu na niewystarczające zabezpieczenia i brak historii kredytowej), a zdobycie środków z rynku giełdowego jest niemożliwe ze względu na relatywnie niską kwotę potrzebnego kapitału oraz brak wiarygodności dla inwestorów.

Kapitał oferowany przez FKZ to kapitał długoterminowy (zazwyczaj od 3 do 7 lat), z którego korzystanie nie jest obciążone bieżącą spłatą odsetek, przez co daje możliwość utrzymania płynności finansowej młodym, szybko rozwijającym się, lecz kapitałochłonnym spółkom działającym w obszarach nowych technologii.

Istotnym elementem inwestycji FKZ jest udzielanie wsparcia biznesowego zarządom spółek, w które inwestują (np. w zakresie marketingu, sprzedaży czy finansów), która niejednokrotnie okazuje się ważniejsza dla startujących firm, niż samo finansowanie.

Fundusze Poręczeń Kredytowych

Stanowią nie nastawione na zysk jednostki parabankowe, które wspomagają lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny. Świadczą pomoc finansową w formie poręczeń dla małych, rozwojowych firm, które nie mają wystarczającej historii kredytowej czy wymaganych przez komercyjne banki zabezpieczeń.

Inkubatory przedsiębiorczości

To swoiste kompleksy gospodarcze, które obejmują szeroką grupę wyodrębnionych i opartych na konkretnej nieruchomości ośrodków, posiadających ofertę lokalową oraz bazę usług służących wspieraniu małych i średnich firm. Funkcjonowanie IP jest ukierunkowane na pomoc w rozwoju nowo powstałym firmom oraz optymalizację warunków dla transferu i komercjalizacji technologii.

Inkubatory technologiczne

Należą do grupy jednostek, które oferują warunki sprzyjające inkubacji przedsiębiorczości w otoczeniu lub powiązaniu z instytucjami naukowo-badawczymi. Ich główne funkcje obejmują wspomaganie rozwoju nowo powstałych firm oraz optymalizację warunków służących transferowi i komercjalizacji technologii.

Parki technologiczne

REKLAMA

Funkcjonują pod różnymi nazwami: jako parki naukowe, badawcze, naukowobadawcze, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, technopole, itp. Ich celem jest ułatwianie transferu i komercjalizacji technologii, powstawania i rozwoju małych innowacyjnych firm, a także rozwoju i urynkowienia nowych produktów.

Niektóre spośród nich mają prawie 60. letnią historię. Organizacyjnie nawiązują do dziewiętnastowiecznej koncepcji dystryktów przemysłowych. Często na zamkniętym obszarze skupiają liczne przedsiębiorstwa i instytucje okołobiznesowe, co pozwala na uzyskanie efektu synergii, szczególnie w połączeniu z działalnością B+R i możliwością finansowania ryzyka (venture capital).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA