REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

Lila
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie.

Ośrodki Szkoleniowo-Doradcze (OSD)

REKLAMA

OSD to placówki, które funkcjonują pod różnymi nazwami. Nie są nastawione na zysk i pracują na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia, a także poprawy konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. OSD uczestniczą we wszelkich inicjatywach, które mają na celu rozbudowanie potencjału gospodarczego oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Cele ich działalności są bezpośrednio związane z potrzebami i wymaganiami lokalnych rynków pracy i nowych technologii.

Centra Transferu Technologii (CTT)

To grupa nie nastawionych na zysk jednostek doradczych, szkoleniowych i informacyjnych, które realizują głównie programy wsparcia transferu i komercjalizacji technologii oraz wszystkich towarzyszących temu procesowi zadań. Działalność CTT na styku nauki i biznesu ma - zgodnie z założeniami - zaowocować zwiększonym zapotrzebowaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii, przez działające w danym regionie małe i średnie firmy. Tym samym przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz regionalnych struktur gospodarczych.

Inkubatory Akademickie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

IA pomagają przygotować utworzyć nową firmę oraz wstępnie ocenić jej szanse na rynku. Preinkubatory są ofertą wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, ze strony studentów i pracowników naukowych, w praktycznych działaniach rynkowych.

Lokalne i Regionalne Fundusze Pożyczkowe

To parabankowe jednostki, które świadczą pomoc finansową w formie preferencyjnych pożyczek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz małych, rozwojowych firm, które nie posiadają wystarczającej historii kredytowej lub zabezpieczeń wymaganych przez banki komercyjne. Formuła funduszy oraz dedykowane im procedury mają za zadanie łączyć potrzebę minimalizacji kosztów funkcjonowania i wymogów zabezpieczenia spłaty z potrzebą edukacji i szkolenia przyszłych przedsiębiorców oraz ciągłego monitoringu firmy.

Fundusze kapitału zalążkowego

REKLAMA

Są to jednostki, które inwestują stosunkowo niewielkie kwoty (maks. 1 mln euro) na rynku niepublicznym w innowacyjne przedsięwzięcia oraz w projekty znajdujące się na początkowym etapie rozwoju. FKZ pomagają finansowanej spółce osiągnąć dynamiczny rozwój oraz wzrost wartości rynkowej. Są źródłem kapitału dla młodej lub dopiero zakładanej spółki, która nie jest w stanie pozyskać kredytu bankowego (ze względu na niewystarczające zabezpieczenia i brak historii kredytowej), a zdobycie środków z rynku giełdowego jest niemożliwe ze względu na relatywnie niską kwotę potrzebnego kapitału oraz brak wiarygodności dla inwestorów.

Kapitał oferowany przez FKZ to kapitał długoterminowy (zazwyczaj od 3 do 7 lat), z którego korzystanie nie jest obciążone bieżącą spłatą odsetek, przez co daje możliwość utrzymania płynności finansowej młodym, szybko rozwijającym się, lecz kapitałochłonnym spółkom działającym w obszarach nowych technologii.

Istotnym elementem inwestycji FKZ jest udzielanie wsparcia biznesowego zarządom spółek, w które inwestują (np. w zakresie marketingu, sprzedaży czy finansów), która niejednokrotnie okazuje się ważniejsza dla startujących firm, niż samo finansowanie.

Fundusze Poręczeń Kredytowych

Stanowią nie nastawione na zysk jednostki parabankowe, które wspomagają lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny. Świadczą pomoc finansową w formie poręczeń dla małych, rozwojowych firm, które nie mają wystarczającej historii kredytowej czy wymaganych przez komercyjne banki zabezpieczeń.

Inkubatory przedsiębiorczości

To swoiste kompleksy gospodarcze, które obejmują szeroką grupę wyodrębnionych i opartych na konkretnej nieruchomości ośrodków, posiadających ofertę lokalową oraz bazę usług służących wspieraniu małych i średnich firm. Funkcjonowanie IP jest ukierunkowane na pomoc w rozwoju nowo powstałym firmom oraz optymalizację warunków dla transferu i komercjalizacji technologii.

Inkubatory technologiczne

Należą do grupy jednostek, które oferują warunki sprzyjające inkubacji przedsiębiorczości w otoczeniu lub powiązaniu z instytucjami naukowo-badawczymi. Ich główne funkcje obejmują wspomaganie rozwoju nowo powstałych firm oraz optymalizację warunków służących transferowi i komercjalizacji technologii.

Parki technologiczne

REKLAMA

Funkcjonują pod różnymi nazwami: jako parki naukowe, badawcze, naukowobadawcze, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, technopole, itp. Ich celem jest ułatwianie transferu i komercjalizacji technologii, powstawania i rozwoju małych innowacyjnych firm, a także rozwoju i urynkowienia nowych produktów.

Niektóre spośród nich mają prawie 60. letnią historię. Organizacyjnie nawiązują do dziewiętnastowiecznej koncepcji dystryktów przemysłowych. Często na zamkniętym obszarze skupiają liczne przedsiębiorstwa i instytucje okołobiznesowe, co pozwala na uzyskanie efektu synergii, szczególnie w połączeniu z działalnością B+R i możliwością finansowania ryzyka (venture capital).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA