REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pakiet antykryzysowy przekazany związkowcom

Projekty ustaw składające się na pakiet antykryzysowy dotyczące relacji pracodawca-pracownik trafiły w czwartek do strony związkowej oraz konsultacji międzyresortowych - powiedziała w piątek PAP minister pracy Jolanta Fedak.

Sejm przyjął zmiany regulujące zasady zgłaszania chorób zawodowych

Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, wprowadzającą do kodeksu pracy pojęcie choroby zawodowej i regulujące m.in. zasady zgłaszania chorób zawodowych.

Pralnia - lokal i lokalizacja

Praktyczne przygotowania do rozpoczęcia działalności zacznij od znalezienie dobrego lokalu. Wybrane przez Ciebie miejsce będzie miało ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.

Sejm za zmianami dotyczącymi informowania pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji

Zasady wybierania członków rady pracowników, koszty związane z wyborem i działalnością takiej rady oraz regulacje dotyczące przekazywania przez pracodawcę informacji ministrowi o radzie pracowników reguluje nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W piątek przyjął ją Sejm.

REKLAMA

Duży spadek udzielonych kredytów hipotecznych

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Była też mniejsza o 34 proc. w zestawieniu z poprzednim kwartałem – wynika z raportu Open Finance.

Inwestorzy w USA boją się o rating

Bank Japonii nie zmienił dziś stóp procentowych, ale z komunikatu po posiedzeniu rady banku wynika, że lepiej ocenia ona sytuację gospodarczą kraju.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

REKLAMA

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Złoto odzyskuje siłę

W czwartek rano za uncję złota płacono 942 dolary, o prawie 9 proc. więcej niż w połowie kwietnia, kiedy dalszy spadek cen kruszcu wydawał się nieuchronny. Notowania złota idą w górę od połowy kwietnia, co można uznać za zachowanie nieco nietypowe dla tego kruszcu.

Wyższy limit przychodów dla małego podatnika

Dziś wchodzą w życie przepisy podnoszące limit kwotowy w definicji małego podatnika do 1,2 mln euro.

Sejm znowelizował kodeks spółek handlowych

Spółka będzie mogła ograniczyć prawo głosu akcjonariuszom, którzy posiadają w niej więcej niż jedną dziesiątą głosów - przewiduje jednogłośnie znowelizowany w czwartek przez Sejm kodeks spółek handlowych.

Najwyżej rok przetrwają firmy bez kredytów

W najlepszym razie rok, w najgorszym dwa, trzy miesiące przetrwają firmy bez możliwości zaciągania kredytów, "przejadając" swoje oszczędności - donosi "Gazeta Prawna".

Kiedy opłaca się kredyt bankowy - działanie dźwigni finansowej

Większość przedsiębiorstw działających w systemie rynkowym wcześniej czy później staje w obliczu podstawowego problemu: skąd wziąć kapitał na rozwój swojej działalności? To pytanie jest szczególnie aktualne, jeżeli nie wszystkie źródła pozyskiwania kapitału mogą być dostępne dla przedsiębiorców.

Kredyt technologiczny miał ruszyć w maju, może wystartuje w czerwcu

Brak porozumienia między resortem a BGK gospodarki blokuje start kredytu technologicznego. Z tego powodu BGK nie może podpisać umów z bankami komercyjnymi na wdrażanie tego instrumentu finansowego. Firmy, które wezmą kredyt technologiczny, będą mogły liczyć na jego częściowe umorzenie.

Umowa o pracę na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Pracodawca, zawierając taką umowę, musi pamiętać, że stosuje się do niej szczególne przepisy np. dotyczące okresu wypowiedzenia.

Zaskarżanie uchwał wspólników

Prowadzącym działalność w formie spółki z o.o. lub akcyjnej zdarza się, że uchwały są podejmowane przy sprzeciwie jednego ze wspólników. Nie stanowi to problemu, jeśli jego życiowe interesy nie są w ten sposób naruszane. Jeśli jednak okaże się, że uchwała nie tylko narusza interes prawny wspólnika, ale wręcz jest sprzeczna z prawem – pozostaje droga sądowa.

100 mln zł dla zakładów pracy chronionej

Już w przyszłym tygodniu zakłady pracy chronionej będą mogły składać wnioski o dofinansowanie, np. rozbudowy, na formularzach przygotowanych przez PFRON.

Więcej na szkolenia starszych osób

Osoby, które skończyły 50 lat, mogą za pieniądze unijne skorzystać z bezpłatnych szkoleń, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Jest na to przewidziane w 2009 roku 1,5 mld zł.

Brak postępu w sprawie udzielania firmom poręczeń i gwarancji

Po kilku miesiącach prac Rada Ministrów przyjęła 19 maja rozporządzenie w sprawie udzielania przez Skarb Państwa poręczeń i gwarancji. Określa ono zakres niezbędnej dokumentacji i tryb udzielania przez Skarb Państwa wszystkich form poręczeń i gwarancji, a także sposób naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej oraz jej wysokość.

Fed zafundował giełdom spadki

O ile w środę nic nie było w stanie wyrwać giełd z marazmu, to w czwartek nie było siły, by powstrzymać falę pesymizmu, która przyszła zza oceanu. Lepsze nastroje sygnalizowane przez wskaźniki dotyczące kondycji europejskiego przemysłu i usług, nie miały dla inwestorów żadnego znaczenia. Recesja w Stanach będzie głębsza i dłuższa niż się spodziewano i kropka. Znaczy stawiamy kropkę nad wzrostami na giełdach. Przynajmniej na razie.

Projekt o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji

Zasady wybierania członków rady pracowników, koszty związanych z wyborem i działalnością takiej rady i regulacje, dotyczące przekazywania przez pracodawcę ministrowi informacji o radzie pracowników reguluje projekt nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Pralnia - pomysł

Ciekawym pomysłem na własny biznes może być założenie pralni, szczególnie że do jej założenia nie są wymagane żadne szczególne zezwolenia. Każdy z nas ma ubrania, które chcąc uprać musi oddać do pralni. Klientów nie powinno więc zabraknąć.

Trzy kryteria istnienia złośliwych programów

Złośliwe programy nie są w stanie przeprowadzić skutecznego ataku na system operacyjny lub aplikacje, jeśli te nie posiadają możliwości uruchamiania innych zewnętrznych programów, nawet bardzo prostych.

Nowy Mac OS X na YouTube

Filmiki prezentujące system Mac OS X Snow Leopard wyciekły na YouTube. Zanim Apple zdążyło zareagować, obejrzało je około 66 000 użytkowników.

Francja planuje użycie keyloggerów ?

Rządowe programy szpiegowskie (keyloggery), cenzura na poziomie ISP oraz baza danych z danymi mieszkańców - oto co szykuje francuski rząd dla swoich obywateli. Propozycję nowych regulacji prawnych nazwano Loppsi 2. "To koniec otwartego, neutralnego internetu" - uważa Jean-Michel Planche, doradca rządu Francji w sprawach sieci WWW.

Kto może ustanowić prokurę

Spółka jawna prowadząca działalność transportową składa się z dwóch wspólników. Ponieważ wspólnicy są w ciągłych rozjazdach, jeden z nich chciałby ustanowić prokurenta do załatwiania spraw w Warszawie. Czy potrzebuje do tego zgody drugiego wspólnika?

Biurokracja ograniczy przedsiębiorstwom dostęp do państwowych poręczeń

Aby uzyskać poręczenie kredytu przez Skarb Państwa, firmy będą musiały zlecać wykonanie kosztownych obliczeń i przygotować kilkanaście dokumentów.

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy.

Jak traktować podatkowo koszt sporządzenia wniosku o dotacje z UE

W celu rozwoju prowadzonej działalności spółka złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.4 - Nowe Inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Wniosek został wstępnie rozpatrzony pozytywnie i znalazł się na liście wniosków rekomendowanych do udzielenia finansowania. Ponieważ cała procedura jest bardzo skomplikowana, dla dokonania analizy szans pozyskania finansowania oraz następnie do sporządzenia i złożenia w jej imieniu wniosku spółka zatrudniła specjalistyczny podmiot zewnętrzny. W związku z tym poniosła istotne koszty finansowe. Czy wydatki na przygotowanie wniosku mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów podatkowych?

Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy kodeks pracy i niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Skutkiem nowelizacji będzie m.in. zwiększenie obowiązków pracodawcy w związku z chorobą zawodową pracownika.

Uznanie nabytych kwalifikacji umożliwi podjęcie działalności

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie umożliwiające wykonywanie w kraju niektórych rodzajów działalności bądź zawodów regulowanych osobom, które za granicą nabyły odpowiednie kwalifikacje, po uznaniu tych umiejętności przez Urząd Dozoru Technicznego.

Od wakacji niektóre szkolenia dla małych firm za darmo

Od przełomu lipca i sierpnia firmy zatrudniające mniej niż 50 osób nie będą musiały mieć wkładu własnego, żeby korzystać ze szkoleń dla swoich pracowników w ramach programów unijnych - poinformował w środę PAP dyrektor Paweł Chorąży z resortu rozwoju.

W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali w SSE ponad 10 mld zł

W 2008 r. przedsiębiorcy zainwestowali ponad 10 mld zł w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

AMD kontra INTEL

Odwieczna walka dwóch gigantów o koronę trwa nadal. Obie firmy mające swój początek pod koniec lat 70-tych w Kalifornii mają swoich zwolenników jak i zaciekłych wrogów. Procesor jest sercem każdego komputera i każdy użytkownik chciałby dokonać najlepszego wyboru – oto małe zestawienie tańszych modeli.

Gamepad – przedłużenie ręki

Coraz więcej ludzi spędza swój wolny czas grając w gry na konsoli lub komputerze. Joysticki, gamepady czy kierownice znacząco umilają i ułatwiają nam ten sposób rozrywki. Firmy Logitech, Microsoft, Apollo od dawna znane są na tym rynku, a ich produkty cieszą się dużą popularnością.

NEC rozpoczyna sprzedaż pierwszego kontrolera USB 3.0

NEC rozpocznie w przyszłym miesiącu dystrybucję pierwszego na świecie kontrolera USB 3.0.

Będą gigantyczne kary za rozsyłanie spamu

"Rzeczpospolita": użytkownicy sieci przestaną być bezbronni wobec niezamówionych listów, które zapychają skrzynki e-mailowe.

Eurodolar najwyżej od 4 miesięcy

Środa przyniosła w końcu zdecydowany ruch na parze EUR/USD, której udało się sforsować marcowe maksimum w okolicach 1,3735. Ruch był tak silny, iż dość szybko doszło do ustanowienia nowego lokalnego szczytu na 1,3794.

Giełdy czekają na kolejne starcie

W środę nic nie było w stanie wyrwać giełdowych rynków z marazmu. Zmiany cen i w Azji i w Europie i w Warszawie, były niewielkie. Ale to też dla rynków kapitałowych żaden nadzwyczajny stan. Po silnych spadkach i dynamicznych wzrostach przychodzi czas na flautę. Chwila odpoczynku i namysłu należy się i niedźwiedziom i bykom.

Produkcja spada, ale nie dramatycznie

W kwietniu produkcja polskiego przemysłu spadła w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku o 12,4 proc. To sporo, ale i tak zdecydowanie mniej, niż w innych państwach europejskich. Mniej również niż w styczniu i lutym.

Dziurawa droga nie musi uszkodzić domowego budżetu

Uszkodzenie samochodu spowodowane dziurą w jezdni nie musi oznaczać kłopotów finansowych. Za odpowiedni stan drogi odpowiada jej zarządca.

Czy nowy rynek obligacji na GPW podzieli los New Connect

W lutym Giełda Papierów Wartościowych zapowiedziała uruchomienie rynku papierów dłużnych. Miałaby to być pierwsza w Polsce i naszym regionie inicjatywa tego typu. Pierwszym krokiem do powstania nowego rynku obligacji było powołanie Komitetu ds. Rozwoju Rynku Obligacji.

W tle dyskusji o deficycie

Wczorajsza publikacja słabszych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości (spadek liczby wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w kwietniu był większy, niż oczekiwano), a także niewielkie spadki światowych indeksów, nie wpłynęły negatywnie na notowania złotego.

Rynek walutowy - Forex

Rynek walutowy Forex stanowi obecnie największy i najbardziej płynny rynek świata. Dzienne obroty sięgają na nim 3,21 bilionów dolarów (według danych z 2006 roku), z czego 53% stanowią obroty pomiędzy największymi bankami i instytucjami finansowymi na świecie tworzącymi tzw. „interbank”, czyli rynek międzybankowy.

Umowa o pracę na 3 miesiące warunkiem otrzymania dodatku relokacyjnego i motywacyjnego

Żeby otrzymać 3,3 tys. brutto tzw. dodatku relokacyjnego oraz maksymalnie 4 tys. brutto dodatku motywacyjnego, trzeba mieć umowę o pracę z nowym pracodawcą na co najmniej 3 miesiące - poinformował dyrektor Paweł Chorąży z resortu rozwoju.

Wyniki produkcji przemysłowej w Polsce i PKB w Japonii

Dane z Japonii już znamy - PKB spadł w I kwartale o 4 proc. w porównaniu do IV kw. 2008 r., co jest wynikiem lepszym od oczekiwań minus 4,2 proc.

Pomyślmy jak najwcześniej o przyszłości dziecka

Przyszłość naszego dziecka to – obok emerytury – najważniejszy cel długoterminowego oszczędzania. Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z elementów dobrego startu w dorosłość jest odpowiednie wykształcenie. W Polsce edukacja na studiach wyższych na państwowych uczelniach jest teoretycznie bezpłatna, ale w praktyce wiąże się z nią szereg kosztów.

To co dobre dla oczu – nowe technologie obrazu

Dobry monitor to taki, który pozwala wydajnie pracować i nie niszczy wzroku. Upowszechnienie technologii LCD powoduje, że coraz więcej ludzi pracuje korzystając z monitorów. Starsze typy potrafią bardzo negatywnie wpływać na nasze oczy. Wraz z nowymi modelami LG przygotowało szereg funkcji chroniących użytkownika.

REKLAMA