REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzieja na dostęp do iTunes w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Jest nadzieja na dostęp do popularnego sklepu internetowego iTunes dla Polaków - ogłosiła we wtorek Komisja Europejska. A to dzięki ustępstwom ze strony organizacji zarządzających prawami autorskimi twórców, którzy zgodzili się na wydawanie ogólnoeuropejskich licencji na utwory.

  Należący do Apple iTunes nie traktuje tak samo wszystkich Europejczyków. Przede wszystkim, wbrew samej idei ponadgranicznego internetu, podzielił swój sklep na rynki krajowe: Brytyjczycy mogą kupować pliki tylko w serwisie brytyjskim, francuscy internauci we francuskim itd. System rozpoznaje internautów dzięki ich kartom kredytowym, pozwalając płacić np. w serwisie belgijskim jedynie użytkownikom kart wydanych w Belgii.

REKLAMA

REKLAMA

  Koncern Apple tłumaczy się, że takie są wymagania wytwórni płytowych, które uniemożliwiają iTunes prowadzenie sklepów dostępnych dla wszystkich Europejczyków. Niektóre wytwórnie zastrzegają bowiem, że ich produkty mogą być dostępne jedynie w wybranych krajach, co jest w pełni zgodne z unijnym prawem. Robią tak ze względu na masowe darmowe (czytaj: pirackie) ściąganie plików z internetu, więc w Polsce iTunes nie ma

  Po zorganizowanym przez KE "okrągłym stole", organizacje reprezentujące interesy autorów (takie jak polski ZAiKS) zobowiązały się do wydawania paneuropejskich, a nie krajowych licencji. To oznacza, że z punktu widzenia właścicieli praw autorskich UE nie byłaby już podzielona na 27 niezależnych rynków, ale byłby to jeden rynek.

- Jest wola wyrażona przez głównych przedstawicieli branży dystrybucji muzyki online, by pokonać wiele barier, które uniemożliwiają konsumentom korzystanie w pełni z możliwości, jakie daje internet - oświadczyła zadowolona komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Podała jako przykład obietnicę francuskiego stowarzyszenia autorów SACEM, że partnerom zagranicznym będzie udzielało ogólnoeuropejskich licencji na swój repertuar, a także podobną gotowość potentata branży fonograficznej EMI.

REKLAMA

  Co to w praktyce oznacza dla polskich internautów odciętych od iTunes? Otóż koncern Apple zapewnił, że jeśli rzeczywiście organizacje i firmy będą wydawać paneuropejskie licencje, będzie gotów udostępnić swoją muzykę wszystkim obywatelom UE. - Także tam, gdzie obecnie iTunes nie jest dostępny - podkreślił rzecznik Kroes, Jonathan Todd. Zastrzegł jednak od razu, że "zmiany nie nastąpią jutro".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Mamy nadzieję, że inni pójdą w ślady SACEM i EMI - powiedział rzecznik. W ramach presji KE chce zorganizować kolejny "okrągły stół" sektora i obiecuje monitorować, czy zapowiedzi są rzeczywiście realizowane.

  Obecnie w każdym kraju UE działa osobna organizacja (czasem jest ich kilka) ds. zarządzania prawami autorskimi twórców. Zbierają one tantiemy za publiczne wykorzystywanie utworów zrzeszonych i niezrzeszonych autorów. Ciesząc się monopolem na krajowych rynkach, organizacje czerpiące zyski z ochrony praw autorskich niechętnie patrzą na forsowane przez Komisję Europejską pomysły udzielania ponad ich głowami licencji paneuropejskich.

Do koncernu Apple należy około trzy czwarte rynku plików muzycznych w internecie.

Źródło: ONET

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA