reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorcy

Podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorcy

Czy od nowego roku zmieniła się podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą?


Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzona ustawą z 17 października 2008 r. (DzU nr 220, poz. 1417) wprowadziła zmiany do podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Zmiana polega za tym, że podstawa ta, a więc i wysokość składek będą jednakowe przez cały rok, czyli będzie ustalana od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Do 31 grudnia 2008 r. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla tej grupy ubezpieczonych zmieniała się co 3 miesiące, a minimalna podstawa wymiaru składek wynosiła 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Natomiast od stycznia 2009 r. - w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - minimalną podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Wynagrodzenie to na rok bieżący wynosi 3193 zł, co oznacza, że podstawa wymiaru składki (60%) równa jest kwocie 1915,80 zł.

A zatem za styczeń br. osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest uiścić składki w następujących wysokościach:

• składka na ubezpieczenie emerytalne - 373,96 zł (1915,80 zł x 19,52%),

• składka na ubezpieczenia rentowe - 114,95 zł (1915,80 zł x 6%),

• składka na ubezpieczenia chorobowe - 46,94 zł (1915,80 zł x 2,45%).

Obliczanie składki zdrowotnej pozostaje bez zmian i za styczeń wynosi tyle samo co za grudzień, tj. 215,35 zł.

Warto wyjaśnić, że prognozowane wynagrodzenie, o którym wyżej mowa, wynika z ustawy budżetowej lub jej projektu albo prowizorium na każdy rok kalendarzowy.

Podane zasady dotyczą wszystkich osób prowadzących działalność, a więc:

• osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

• twórców i artystów, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu (np. lekarz, malarz, wokalista itp.), z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

• wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

• osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie za dany miesiąc kalendarzowy (np. za styczeń 2009 r.) rozliczają i opłacają składki do 10. dnia następnego miesiąca, pozostali zaś - do 15. dnia następnego miesiąca.

Dla osób, które korzystają z ulgi w opłacaniu składek związanej z podjęciem po raz pierwszy działalności gospodarczej, w zasadach opłacania składek nic się nie zmieniło. Dla nich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, ale nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to w roku 2009 wynosi 1276 zł, a zatem podstawa wymiaru składek wynosi 382,80 zł (1276 zł x 30%).

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama