REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorcy

Barbara Zabieglińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy od nowego roku zmieniła się podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzona ustawą z 17 października 2008 r. (DzU nr 220, poz. 1417) wprowadziła zmiany do podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Zmiana polega za tym, że podstawa ta, a więc i wysokość składek będą jednakowe przez cały rok, czyli będzie ustalana od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Do 31 grudnia 2008 r. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla tej grupy ubezpieczonych zmieniała się co 3 miesiące, a minimalna podstawa wymiaru składek wynosiła 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

REKLAMA

Natomiast od stycznia 2009 r. - w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - minimalną podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Wynagrodzenie to na rok bieżący wynosi 3193 zł, co oznacza, że podstawa wymiaru składki (60%) równa jest kwocie 1915,80 zł.

A zatem za styczeń br. osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest uiścić składki w następujących wysokościach:

• składka na ubezpieczenie emerytalne - 373,96 zł (1915,80 zł x 19,52%),

• składka na ubezpieczenia rentowe - 114,95 zł (1915,80 zł x 6%),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• składka na ubezpieczenia chorobowe - 46,94 zł (1915,80 zł x 2,45%).

Obliczanie składki zdrowotnej pozostaje bez zmian i za styczeń wynosi tyle samo co za grudzień, tj. 215,35 zł.

Warto wyjaśnić, że prognozowane wynagrodzenie, o którym wyżej mowa, wynika z ustawy budżetowej lub jej projektu albo prowizorium na każdy rok kalendarzowy.

Podane zasady dotyczą wszystkich osób prowadzących działalność, a więc:

• osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

• twórców i artystów, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu (np. lekarz, malarz, wokalista itp.), z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

• wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

• osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie za dany miesiąc kalendarzowy (np. za styczeń 2009 r.) rozliczają i opłacają składki do 10. dnia następnego miesiąca, pozostali zaś - do 15. dnia następnego miesiąca.

Dla osób, które korzystają z ulgi w opłacaniu składek związanej z podjęciem po raz pierwszy działalności gospodarczej, w zasadach opłacania składek nic się nie zmieniło. Dla nich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, ale nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to w roku 2009 wynosi 1276 zł, a zatem podstawa wymiaru składek wynosi 382,80 zł (1276 zł x 30%).

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA